$
חדשות טכנולוגיה

פורצי הדרך: הפקת חשמל מן הרוח ללא שבשבת

חוקרים הולנדיים פיתחו טכניקה ייחודית לייצור חשמל מהאוויר ללא חלקים נעים. הם יישמו אותה במערכת ייחודית בדמות פסל, אשר ניתן למקם גם במרכזי ערים. יתכן שבעתיד יוכל כל בית לייצר חשמל עצמאית בעזרתה

הראל עילם 17:4803.04.13
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת דלפט ההולנדית הציגה השבוע קונספט ל-EWICON, טורבינת רוח חדשנית ומתקדמת שיכולה לפתור את רוב הבעיות שבמערכות קיימות, ולעודד יצירת מקורות אנרגיה חלופיים שניתן גם למקם במרכז ערים.
טורבינות רוח רגילות נחשבות למפגע סביבתי שגורם רעש, מסכן ציפורים ומוריד את ערך הקרקע. הן גם דורשות תחזוקה מתמדת ונפגעות במיוחד מרוחות חזקות וסופות. מספר חברות פיתחו טורבינות עם מסגרת או שימוש בלהב מעוגל על מנת לפתור את הנזק הסביבתי, אבל EWICON עובדת אחרת לחלוטין - ומגיעה ללא כל חלקים נעים.

 

מערכת ייצור החשמל על ראש בניין מערכת ייצור החשמל על ראש בניין

 

הבתים ייצרו חשמל בעצמם

 

במקום להמיר את האנרגיה הקינטית של הרוח לאנרגיה מכנית באמצעות הזזת הלהבים, EWICON משתמשת בטיפות מים טעונות.

 

 

הרוח דוחפת את החלקיקים הטעונים, מה שיוצר שדה חשמלי. התוצאה היא טורבינה בטוחה יותר ועם פחות עלויות תחזוקה.

 

חשוב מכך, החוקרים מציינים כי ללא להבים ניתן לייצר את הטורבינה בכל גודל וצורה אפשרית, כך שאפשר גם למקם את הטורבינות בתוך סביבה עירונית פתוחה - בפארקים, דרכים מהירות, לאורך הים ועל גגות בניינים - או אולי אפילו בתוך בניינים, על ידי שילוב הטורבינה לתוך הארכיטקטורה.

 

הקבוצה בנתה מספר אבות טיפוס לטורבינה, שמוקמו בקמפוס האוניברסיטה ועל בנייני משרדים ברוטרדם. אבות הטיפוס עוצבו את ידי חברת הארכיטקטורה האירופאית מקנו, שיצרה מתקן המזכיר פסל ולא מתקן לייצור חשמל. החברה וקבוצת החוקרים מגייסים כעת את התקציב הנדרש להקמת טורבינה גדולה יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x