$
אינטרנט

"ניו יורק טיימס" נחסם בסין לאחר שפרסם דו"ח לא מחמיא על ראש הממשלה היוצא

לפי המחקר של הטיימס, הפריימר וון ג'יאבאו ובני משפחתו מחזיקים בנכסים בשווי קרוב ל-3 מיליארד דולר. זאת בניגוד לתדמית של וון כראש ממשלה עממי המגיע ממשפחה חסרת אמצעים. הרשויות המקומיות בחרו לחסום את האתר המקומי והבינלאומי

הראל עילם 14:0926.10.12
חומת האש הסינית גובה קורבן נוסף: הגישה לאחד האתרים הנצפים בעולם, זה של העיתון האמריקאי "ניו יורק טיימס", נחסמה היום (ו') בסין לאחר שהעיתון פרסם מחקר מעמיק על היקף נכסיו הנסתרים של ראש הממשלה של המדינה הקומוניסטית, הפריימר וון ג'יאבאו בן ה-70 ומשפחתו המורחבת.  מקורות מקומיים במדינה דיווח על החסימה. הן האתר הבינלאומי והן האתר המקומי בסינית של הטיימס נחסמו.

 

ה"ניו יורק טיימס" הוא בין 50 האתרים הנצפים בארצות הברית ו-150 האתרים הנצפים בעולם לפי האתר אלקסה. ביוני האחרון הוא השיק גרסה מקומית בסין. עד כה הוא היה זמין במדינה הקומוניסטית, למרות שסדרה ארוכה של אתרים ושירותים מקוונים מערביים חסומים בה - כגון יוטיוב, גוגל, פייסבוק, טוויטר, ויקיפדיה ועוד. הממשל גם הסיר כל תגובה ברשתות החברתיות המקומיות שעסק במאמר וכן חסם את הגישה למאמרים דומים שציטטו את הטיימס.

 

 

וון ג'יאבאו, ראש ממשלת סין הנוכחי וון ג'יאבאו, ראש ממשלת סין הנוכחי צילום: בלומברג

 

זאת לא הפעם הראשונה שהממשלה בוחרת לחסום אתר חדשות אמריקאי לאחר דיווח לא מחמיא על ההון שאסף אחד מבכירי הממשל. ביוני האחרון אתר סוכנות הידיעות בלומברג נחסם לאחר שפרסם דיווח לפיו קרוביו של הנשיא המיועד הבא, צ'י ג'ינפינג, אספו הון המוערך ב-136 מיליון דולר.

 

זה טוב להיות המנהיג

 

המחקר המקיף של הטיימס מצא כי וון ומשפחתו מחזיקים בהון כולל של 2.7 מיליארד דולר, על בסיס איסוף מתודי של דיווחים רגלוטוריים וניירות אחזקה. בין השאר, אמו של וון בת ה-90 מחזיקה בנייר השקעות המוערך ב-120 מיליון דולר, והמשפחה מחזיקה בבנקים, אתרי תיירות, חברות תכשיטים, חברות טלקום, מתקני ספורט ועוד.

 

וון נתפס במדינה כאדם עממי וצנוע, הפונה לקהל הרחב ומגיע ממשפחה עניה וחסרת אמצעים. לא ידוע האם הוא עצמו היה מודע להיקף האחזקות של בני משפחתו, והמאמר אף ציטט מקורבים אליו שאמר שהתנהגותם של בני משפחתו "דוחה אותו". המאמר של הטיימס לא האשים את וון בשחיתות ואף ציין כי יתכן והוא לא היה מודע לכוח שאספה משפחתו.

 

עם זאת, יש לציין, רוב ההון המוחזק על ידי בני המשפחה נאסף ב-14 השנים האחרונות, מאז שוון מונה לתפקיד סגן ראש הממשלה ב-98', ולבסוף כראש הממשלה ב-03'. 

 

אזרחי המדינה והממשלה מתכוננים כעת לקונגרס הלאומי ה-18 במספר, בו וון צפוי להודיע על פרישתו כראש הממשלה ועל החלפתו במועמד צעיר יותר. הממשל הקומוניסטי מנסה להצטייר כעממי, אבל לאחרונה יש דיווחים הולכים ונשנים על שחיתות בקרב המפלגה והמעמד הגבוה. בעוד שחברי המפלגה מחוייבים לדווח על כל רכוש שיש ברשותם, הדרישה אינה מוחלת על בני המשפחה המנצלים את הקשרים והכוח בידם על מנת לצבור הון.

 

מקור אנונימי בכיר בממשל אמר לטיימס: "אין משפחה אחת בהנהגה הבכירה שלא סובלת מבעיות דומות. ההדלפה הזאת היא היריבים של וון שמנסים לפגוע בו". בעוד שוון צפוי לפרוש מתפקידו, ההערכות הן שהוא ימשיך להחזיק בתפקיד חשוב בצמרת המפלגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x