שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"כלכלת סין במצב מצוין; ההנהגה איזנה אותה מחדש"

בכיר בגולדמן זאקס חולק שבחים להנהגת סין, ותוהה "האם היא מונהגת בידי אלכס פרגוסון?". זאת, למרות הנתונים על האטה בצמיחה

רחל בית־אריה, בייג'ינג 19:0421.10.12

אחרי רצף של נבואות קודרות לגבי כלכלת סין, בכיר בגולדמן זאקס טוען כי נתונים שפורסמו בסוף השבוע מראים על כלכלה איתנה.

 

ג'ים אוניל, מנהל הנכסים הראשי של גולדמן, כתב במכתב למשקיעים: "האם סין מונהגת בידי אלכס פרגוסון?", בהתייחס למנהל האגדי של מנצ'סטר יונייטד. הוא חלק שבחים להנהגת סין שהצליחה, לדבריו, לאזן מחדש את הכלכלה. זאת אף שסין הציגה ברבעון השלישי צמיחה של 7.4%, האטה קלה לעומת הרבעון השני.

 

בנייה בבייג'ינג בנייה בבייג'ינג צילום: בלומברג

לפי נתוני ספטמבר, הייצור התעשייתי עלה ב־9.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והמכירות הקמעונאיות עלו ב־14.2%, בעוד שהאינפלציה דווקא התמתנה. "זהו הנתון החשוב ביותר שמראה על צריכה בריאה", כתב. "בכל חודש אני מסתכל על נתוני המכירות הקמעונאיות והתפוקה התעשייתית של סין כדי לבחון אם האיזון מחדש אכן מתבצע".

 

המכתב מציב את צוות גולדמן באופן ברור במחנה "השוורים" החוזים איזון מחדש של כלכלת סין לכלכלה בעלת צמיחה נמוכה מעט יותר מבעבר, אך בריאה יותר ומעודדת צריכה פנימית יותר מאשר יצוא. בניגוד לכך, כלכלנים בולטים בסין ומחוץ לה חוזים פקיעה של בועת הנדל"ן במדינה, בעיית חובות תופחת ונחיתה קשה בעתיד הלא רחוק. כמה מהם מבססים את טענותיהם, בין השאר, על החשש כי הנתונים שסין מפרסמת אינם נתוני אמת. אוניל פטר את החשש הזה כ"בזבוז זמן".

 

העודף המסחרי של סין, שנותן אינדיקציה להסתמכותה על יצוא ומטריד מאוד את ארה"ב ומדינות נוספות שנמצאות בגירעון מול סין, עומד על 150 מיליארד דולר, כרבע מהיקפו ב־2008.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x