$
מכשירים ומדריכים

כעוף החול: HP מעירה את WebOS מתרדמתה - בקוד פתוח

HP שחררה למפתחים גרסת בטא לפלטפורמת WebOS, מערכת ההפעלה שרכשה - וכשלה כשלון חרוץ בשווקים על אף יתרונותיה. האם למערכת ההפעלה יש סיכוי לעשות קאמבק - לעולם שנשלט בידי אפל, גוגל ומיקרוסופט?

עומר כביר 18:1602.09.12
שנה וקצת אחרי שהודתה בכישלון וחיסלה את הסמארטפונים והטאבלטים מבוססי webOS, ענקית המחשוב HP משחררת גרסת בטא לפלטפורמת הקוד הפתוח של מערכת ההפעלה המבטיחה בעבר - אך החבולה בהווה.

 

"לפני שמונה חודשים הכרזנו על תוכנית שאפתנית להפוך את webOS לזמינה תחת רישיון קוד פתוח", נכתב בבלוג הרשמי של הפרויקט בפוסט שהתפרסם בסוף השבוע. “אנחנו גאים להגיע היום לנקודת ציון נוספת עם השקת גרסת הבטא. קיימנו את הבטחתנו".

 

מכשירי WebOS. יחזרו מן המתים? מכשירי WebOS. יחזרו מן המתים? צילום מסך

 

פוטנציאל גדול. הכישלון - גם הוא

 

WebOS החלה את דרכה כמערכת ההפעלה של סמארטפוני פאלם. המכשיר הראשון שהריץ אותה, Palm Pre, הושק ביוני 2009 בארה"ב. הסמארטפון ומערכת ההפעלה זכו לשבחים רבים, אך לא הצליחו לכבוש נתח שוק משמעותי. באפריל 2012 רכשה HP את Palm בעסקה של 1.2 מיליארד דולר, ורבים קיוו שהכיסים העמוקים של החברה ומכונת השיווק העולמית שלה יהפכו את webOS למערכת הפעלה שיכולה להתחרות ראש בראש באייפון ובאנדרואיד.

 

ואולם, גלגלי הפיתוח בענקית מפאלו-אלטו טחנו לאט, ורק ביולי 2011 הוציאה החברה סמארטפונים וטאבלט מבוססי webOS פרי פיתוחה. המכשירים היו כישלון כמעט מוחלט מבחינת מכירות, באוגוסט 2011 הכריז מנכ"ל HP אז, ליאו אפותקר, על כוונת החברה למכור את חטיבת המכשירים האישיים, שבנוסף לפעילת ה-PC כללה גם את webOS - ועל הורדת המכשירים מהמדפים והפסקת פיתוחה.

 

מג וויטמן. מחזירה את WebOS, בלי להשקיע בפלטפורמה מג וויטמן. מחזירה את WebOS, בלי להשקיע בפלטפורמה צילום: בלומברג

 

אפותקר הודח מתפקידו זמן לא רב לאחר מכן, והוחלף בספטמבר שעבר על ידי מג וויטמן, שביטלה את ההחלטה למכור את חטיבת המכשירים האישיים. עם זאת, גורלה של webOS כבר נחרץ ו-HP לא חידשה את תוכניותיה לפתח את מערכת ההפעלה.

 

במקום זאת בחרה החברה לשחרר אותה בקוד פתוח, והפרויקט המדובר הגיע בסוף השבוע לכדי הבשלה עם השקת גרסת ביטא של כלי הפיתוח ל-Open webOS, שמה של מערכת ההפעלה בגרסת הקוד הפתוח.

 

מי צריך בכלל WebOS?

 

מפתחי Open webOS מקווים בוודאי שהפלטפורמה שיצרו תהפוך לשחקן משעותי בתחום הסמארטפונים. ואולם, ספק אם יש מקום בשוק למערכת הפעלה רביעית. השוק כיום נחלק בין שלוש מערכות הפעלה מרכזיות: iOS של אפל, אנדרואיד של גוגל ו-ווינדוס פון של מיקרוסופט.

 

יצרני מכשירים שמעוניינים במערכת הפעלה מבוססת קוד פתוח יכולים לבחור באנדרואיד, המבוססת, המוכרת והמוצלחת שמחזיקה כיום במרבית שוק הסמארטפונים. אלו שמעוניינים לספק חוויית משתמש ייחודית וחלקה יותר יכולים לפנות לווינדוס פון, שלמרות יתרונתיה הרבים והשבחים שלהם זכתה חלקה בשוק עדיין קטן ביותר.

 

בשלב זה, לא ברור אילו יתרונות ייחודיים מעניקה webOS ליצרנים, שיגרמו להם להעדיף אותה על פני אחת ממערכות ההפעלה המוכרות והמבוססות יותר. זאת, במיוחד לאור התמיכה הקלושה שהיא זוכה לה מצד HP לעומת התמיכה המאסיבית שמעניקות גוגל ומיקרוסופט למערכות ההפעלה שלהן. קשה לראות איך מצליחה מערכת זו, במצב השוק הנוכחי, להפוך ליותר משחקנית נישה שולית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x