$
המדריך

בדיקת "כלכליסט": העולם הסודי - ארגונים מסתוריים, קולות מאיימים ומחיר מופקע

תמורת 50 יורו ודמי מנוי תזכו להיכנס למשחק החדש של פאנקום, שמקים לחיים את תיאוריות הקונספירציה האפלות ביותר. העלילה מושקעת והמשימות הבלשיות מרתקות, אבל המשחק חוזר על עצמו ועלול לתסכל

הראל עילם 16:5711.07.12
משחק הרשת ההמוני החדש של פאנקום הנורבגית, המפתחת של Age of Conan, מתרחש לא בגלקסיה רחוקה או בעולם פנטסטי עמוס חד-קרני ואורקים. The Secret World מתרחש בעולמנו אנו, והדמות שתשחקו היא אדם מהשורה המתעורר לגלות, יום אחד, שהוא מחזיק בכוחות על.

 

העולם המסתורי של המשחק נראה כמו שילוב בין "תיקים באפלה" ל"גיבורים", ובו כל מיתולוגיה, כל קונספירציה וכל אגדה אורבנית היא אמיתית לחלוטין. תמצאו שם את מסדר הטמפלרים, לצד סיפורי אימה ממצרים העתיקה ונבואות המאיה על סוף העולם. במקום מבוכים עמוסי דרקונים, אתם תבקרו בעיירות אמריקאיות מנומנמות שנפלו קורבן לרוע אלמותי או תילחמו על שליטה בחורבות העתיקות של סטונהנג'. חמושים באקדחים ורובים תיאבקו בעדרי זומבים ושדים עתיקים ברחובות לונדון או בסמטאות ניו יורק.

 


 

בדומה ל-The Old Republic, משחק הרשת ההמוני בעולם מלחמת הכוכבים, גם "העולם הסודי" לוקח משחק תפקידים עם עלילה, סיפור ודיבוב איכותי, ומנסה להדביק לו אלמנטים של משחק רשת. ההצלחה חלקית בלבד: אנחנו מקבלים משחק עם סיפור מצוין, שמכריח אתכם לראות אנשים אחרים מטיילים, לסבול מניתוקים מהשרת ולשלם דמי מנוי חודשיים.

 

ברוך הבא לארגון המסתורי

 

נראה שבפאנקום מודעים לבעיה שטמונה בשילוב בין משחק תפקידים למשחק רשת. "העולם הסודי" הוא לא משחק טיפוסי, ומנסה לשבור את הנוסחה הקבועה שהחלה להתייעף אחרי שמונה שנים של "וורלד אוף וורקראפט". במשחק של פאנקום, למשל, אין דרגות ואין מקצועות. כאשר תצרו את הדמות שלכם, רק תבחרו לה כינוי, בגדים ואת הארגון שאליה היא תצטרף.

 

תוכלו לבחור להצטרף לאילומיננטי - ארגון סודי השולט ברוב החברות והארגונים הגדולים בעולם, לפי אחת מתיאוריות הקונספירציה הוותיקות בשטח. לחלופין, תוכלו לחבור לטמפלרים - מסדר אבירים עתיק, שגם בשמו נקשרו לא מעט סיפורים מפוקפקים, או ל"דרקון", ארגון פשע אסיאתי המנסה לחזות את העתיד ולשלוט בו.

 

20 הדקות הראשונות במשחק, שבהן תכירו את הארגון שלכם, הן מצויינות, כתובות היטב ומסוגננות. לצערנו, בהמשך כל השחקנים יחוו את אותו תוכן, כאשר לבחירת הארגון תהיה השפעה קטנה מאוד על קו העלילה. וזה חבל, כי דווקא מאוד התחברנו לכל אחד מהארגונים ולדמויות שהכרנו שם.

 

כן, גם קאובויז יש שם כן, גם קאובויז יש שם

 

כאשר תשלימו משימות ותחסלו מפלצות, תוכלו ליהנות מנקודות ניסיון שיעניקו לכם מיומנויות ויכולות חדשות. קצב קבלת נקודות הניסיון הוא קבוע, מה שאומר שתוכלו "לחרוש" את השלבים הראשונים שוב ושוב על מנת לאסוף נקודות ניסיון ולבנות את הדמות שלכם. האזורים המתקדמים יותר יהיו קשים, אבל גם יתגמלו אתכם עם הרבה יותר נקודות ניסיון.

 

הרעיון עצמו עובד היטב, ודורש מכם לחשוב קדימה ולתכנן דמות שבאמת מתאימה לסגנון המשחק שלכם. הבעיה היא שהמשחק לא מכניס אותכם לעובי הקורה בהדרגתיות: שחקנים רבים יגלו לאורך הדרך שעשו טעות בפיתוח הדמות שלהם – מה שידרוש מהם להתחיל מהתחלה, ולאסוף שוב נקודות ניסיון רבות, לפעמים במשך

ימים ושבועות. 

 

המשחק כולל תשעה כלי נשק שונים - מרובה סער, דרך חרבות ועד קמע דם. כל כלי נשק פועל בצורה שונה, ובחירת הנשק שתעשו בהתחלה היא הדבר הכי קרוב לבחירת מקצוע – אם כי כל אחד מהם מסוגל לבצע את כל התפקידים החשובים במשחקי רשת, כגון מרפא או טנק.

 

סגנון הקרב במשחק דומה לזה שהתרגלנו אליו ב"וורלד אוף וורקראפט": שורה של יכולות, ניהול משאבים וכן הלאה. כן, תוכלו להתחמק ממכות מסוימות בעזרת תזמון וקואורדינציה, אבל בסופו של דבר זה אותו סגנון קרב שראינו בעשרות משחקים אחרים – אם כי חכם, קשה וטקטי יותר מאשר ברובם.

 

חידות, קונספירציות - וזומבים חידות, קונספירציות - וזומבים

 

תרגיל לבלשים מתקדמים

 

היתרונות הגדולים של המשחק הם האווירה והסיפור, המלווים בדיבוב מצוין, קטעים סינמטיים מאחורי כל משימה ורמת כתיבה גבוהה. החברה השקיעה שנים רבות באיסוף סיפורי מיתולוגיה מסביב לעולם ובחיבורם, ואפשר להרגיש את זה. כמות הפרטים הקטנים היא עצומה, וההקפדה עליהם מורגשת.

 

ופאנקום לא מהססת להשתמש בכל הידע הזה. בעוד שמשחקים אחרים מנסים להפוך את הקווסטים לפשוטים וברורים ככל שאפשר, עם חיצים השולחים אותכם למקום א' על מנת לחסל כמה מפלצות מסוג ב', ה"עולם הסודי" כולל לא מעט משימות בלשיות שידרשו מכם לפתור פאזלים קשים במיוחד – גם אם הפתרון נמצא במרחק חיפוש גוגל או שאלה אחת בצ'אט. למרבה ההפתעה, והשמחה, הרבה מאוד שחקנים אוהבים את האתגר – וזורקים את עצמם במשך שעות לתוך הפאזלים, הדורשים לעיתים לקרוא מספר רב של אתרי אינטרנט, אמיתיים וכאלה שנוצרו במיוחד עבור המשחק.

 

המשחקים של פאנקום - כולל The Longest Journey הנפלא - תמיד התגאו ברמת הפקה מצוינת, והיא נשמרת גם כאן. על בסיס הסרטונים המקדימים, היו לנו חששות לפני השקת המשחק שהגרפיקה במשחק תהיה גמלונית ושבלונית, אבל החששות התבדו כבר בדקות הראשונות. המשחק נראה נפלא ומפורט, ומציג סגנון מיוחד משלו.

 

הדיבוב והאפקטים הקוליים מדויקים, מפחידים, מאיימים ודואגים שתישארו מאוד מחוברים לנעשה על המסך. גם המוזיקה עושה את העבודה, אם כי קשה לציין רגעים יוצאי דופן. למרות כל זאת, לא מדובר במשחק כבד במיוחד, והוא יוכל לרוץ היטב על כל מחשב גיימרים מהשנים האחרונות.

 

איפה אתם עומדים? איפה אתם עומדים?

 

הבעיה הגדולה היא כמות הבאגים במשחק. כל משחק רשת ניתן לצפות לתקלות רבות בהשקה ראשונית, ו"העולם הסודי" דווקא סובל מפחות בעיות מאשר כותרים אחרים. אבל קשה לקבל באגים בתוך משחק ששם דגש על בילוש: הדבר יכול לשבור לחלוטין את רצף המחשבה וההנאה מהמשחק.

 

בעיה אחרת היא שבגלל המבנה חסר-הדרגות של המשחק, תיאלצו כנראה לחזור על לא מעט מהמשימות. בעוד שב"וורלד אוף וורקראפט" היה הגיון כלשהו בחיסול אותן מפלצות יום אחר יום, ב"עולם הסודי", משחק שמתרחש בעולמנו אנו ומנסה לשמור על הגיון אחיד, הדבר בהחלט הורס את תחושת האמינות.

 

השורה התחתונה

 

"העולם הסודי" סובל משלל בעיות – באגים, תחושת מיחזור, רמת קושי גבוהה ולא מעט תסכול. אבל הבעיה שהכי הרגיזה אותנו באופן אישי לא קשורה לפאנקום אלא דווקא למפיצה, EA, שבחרה למכור את המשחק רק דרך החנות המקוונת האיומה שלה - ועוד במחיר המופקע של 50 יורו. אבל אם תסלחו על המחיר, התשלום החודשי וההשקה הצולעת, אתם תגלו עולם שרב בו הנסתר, ושיספק לכם הרבה מאוד הנאה. בקיצור, זה הזמן לעבוד על לחיצת היד הסודית שלכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x