$
חדשות טכנולוגיה

המבחן האמיתי התחיל: "מניית פייסבוק תיפול בשבועות הקרובים"

ג'וזף גרינקורן, שהיה אחד הסוחרים הגדולים במניות פייסבוק בבורסות הפרטיות, לא מתלהב מההנפקה: "הם מכרו יותר מדי מניות וזה יתנקם בהם, המניה תרד ב-20%-30%"

הראל עילם 18:5121.05.12

 

פייסבוק פתחה אחר הצהריים (ב') את יום המסחר השני שלה בירידות חדות, אחרי האכזבה שנרשמה ביום שישי: מניית הרשת החברתית רשמה עלייה צנועה יחסית וסיימה את המסחר במחיר דומה למחיר ההנפקה. גם המחיר הזה נשמר בעיקר בזכות התערבות החתמים במסחר, שדאגו לשמור שהמניה לא תרד אל מתחת ל־38 דולר.

 

ג'וזף גרינקורן, שהיה אחד הסוחרים הגדולים במניות פייסבוק בתקופה שהיא עדיין היתה חברה פרטית, צופה לירידות במניה. "פייסבוק מכרה יותר מדי מניות", הוא אומר בראיון ל"כלכליסט". "בהצעה המקורית דובר על חצי מכמות המניות שנמכרו בפועל. זה יחזור אליהם, יהיה תיקון למניה, והוא יכול להיות אפילו ברמה של 20%. אם השוק ימשיך להיות קשה, המניה יכולה לרדת אפילו ב־30%".

 

גרינקורן תיווך בשנים האחרונות בעסקאות של מיליוני מניות, חלקן נמכרו על ידי כמה ממייסדי הרשת החברתית. כעת הוא כבר עבר לעסקים אחרים, אבל עדיין שומר על קשר עם לקוחותיו הקודמים ועל הנעשה בשוק המניות.

 

 

האם שווי המניה מנופח לדעתך?

"מנקודת מבט של משקיעים ומנקודת מבט פיננסית, ההנפקה נוהלה נהדר, במחיר מדויק ומתאים. התמחור היה מצוין. מהצד של המשקיעים הפרטיים אין ספק שיש אכזבה. מניות אחרות כמו לינקדאין רשמו קפיצה מאוד גבוהה כבר ביום הראשון. 

 

מבחינת שווי שוק, בהתחשב בלחץ על השוק כרגע, אין ספק שיש כאן ניפוח, במיוחד לעומת חברות אחרות כמו גוגל. ואנחנו גם בשוק דובי, אז זה בהחלט לא עוזר. כשאתה אומר שפייסבוק שווה יותר מחצי מגוגל אבל יש לה עשירית מההכנסות, אנשים מתחילים לתהות. אבל לפייסבוק יש הרבה מאוד כסף כרגע, מיליארדים של דולרים, ואם יעשו שם שינויים גדולים ורכישות חכמות, יכול להיות שהם יצדיקו את השווי".

 

מה המחיר הנכון לדעתך למניה?

"חשבתי שטווח של 30 עד 32 דולר למניה היה נכון יותר. בשבועות האחרונים המצב הפיננסי שלהם השתנה, הם קנו הרבה חברות וההכנסות שלהם ירדו, אז לזמן הקרוב המצב הפיננסי שלהם לא יהיה שפיר".

 

המניה היתה נופלת ללא התערבות החתמים?

"הם היו מאוד מעורבים, אבל אני לא חושב שהמניה היתה קורסת בלעדיהם. הם הולכים לעצור את המעורבות לאט לאט, ובשבועות הקרובים אנחנו נראה שהמניה יורדת. היו גם בעיות בנאסד"ק, אז אנחנו נראה מסחר פעיל כבר ביום שני ואני לא אופתע אם המניה תרד היום, לפחות לזמן מה".

 

פייסבוק מגיעה לנאסד"ק. המניה בדרך למטה? פייסבוק מגיעה לנאסד"ק. המניה בדרך למטה? צילום: איי אף פי

 

לדברי גרינקורן, "אני מצפה שנראה שהמניה תמשיך להיות מאוד פעילה, לא יציבה. אם פייסבוק לא יהיו פעילים, ללא רכישות משמעותיות או שינויים רחבים, המניה בהחלט תרד בשלושת החודשים הקרובים ברמה של 15%–20%. צריך גם לזכור שעוד 90 יום ישתחררו עוד מניות, וזה בהחלט ישפיע על המצב".

 

הופתעת מהיקף הפעילות הרחב במניה?

"לא, במהלך הרוד שואו הם כל הזמן הגדילו את כמות המניות. כולם רוצים חתיכה מפייסבוק. גם אנשים שלא יסחרו בה בצורה פעילה, רק לקנות מניה ולשים אותה בצד. ראיינו אנשים ברחוב כל יום, וכולם אמרו שיש להם סכום קטן בצד להשקיע בפייסבוק, גם כאלו שקנו מניה בודדת, הם רק רצו להיות חלק מזה".

 

הרבה אנשים שילמו 45 דולר למניה באתרי סחר פרטיים. אתה חושב שזה יפגע באתרים האלו בעתיד?

"אלו אנשים שההתמחות שלהם היא לעשות רווח לטווח קצר בהיקף מסחר קטן. הם צריכים לשבת על המניה ולקוות שבפייסבוק יעשו שינויים גדולים כמו פיתוח חדש בתחום המובייל. אני חושב שבעתיד אנשים יהיו יותר זהירים בסחר במניות פרטיות, אבל אנחנו נראה את זה רק בעוד כמה חודשים. הם יחשבו הרבה פעמים לפני שהם ישימו כסף, וזה בהחלט ישפיע על האתרים האלו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x