$
הייטק והון סיכון

"אם תרצה, אפל תקבל רישיון להקמת מפעל בתוך 3 חודשים"

בתעשיית הטכנולוגיה המקומית מנתחים את האפשרויות העומדות בפני אפל, בעקבות חשיפת "כלכליסט" על הבדיקות שעורכת החברה להקמת מפעל ייצור בישראל. אילו אזורי תעשייה צריכים להתחיל לשווק את עצמם, ואילו הטבות מס תחלק המדינה?

אסף גלעד 22:5904.03.12

אם וכאשר אפל תקים מפעל בישראל, היא תעשה זאת בצפון הארץ, כך מעריכים בכירים בתעשייה. ההערכות נשמעו בעקבות חשיפת "כלכליסט" היום על כך שענקית הטכנולוגיה הגלובלית בוחנת הקמת מפעל ייצור בישראל. בשלב זה בוחנת אפל את היבטי הרישוי ואת כללי הרגולציה הסביבתית בכל הקשור להקמת המפעל והפעלתו. במקביל, החברה נמצאת כיום בתהליך להקמת מרכז פיתוח באזור חיפה. לפי גורמים בתעשיית הטכנולוגיה המקומית, אזורי התעשייה הפוטנציאליים העומדים בפני אפל בצפון ישראל הם כרמיאל, נצרת, מגדל העמק, פארק התעשייה "קדמת הגליל" שבין צומת גולני לפוריה על כביש 77, מעלות תרשיחא או האזור שבין הערים צפת, חצור הגלילית וראש פינה.

 

 

חזי צאיג, מנהל מרכז ההשקעות של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, מסר כי אפל טרם פנתה למשרד בבקשה להקמת מפעל. לדבריו, אם תתקבל פנייה רשמית מאפל או מכל יצרנית אחרת, היא תוכל לסיים בתוך שלושה חודשים את תהליכי הרישוי. לפי ההערכה, המפעל צפוי להתמקד בייצור רכיבי אלקטרוניקה, כפי שעושה אינטל בישראל. בשונה מאינטל, שנוהגת לבקש מענקים ממשלתיים כדי להקים פעילות ייצור במדינה, לאפל אין כלל כוונה שכזו כיוון שזו תדרוש ממנה שקיפות.

 

עם זאת, גם ללא בקשה של מענק מיוחד, אפל צפויה ליהנות מהטבות מס וממענקים מהמדינה, הניתנים למפעלי ייצור בפריפריה או במרכז. היא תוכל לקבל החזר בגובה של כ־25% מההשקעה שלה בציוד או במכונות, במסגרת מענקי מרכז ההשקעות. בנוסף, אפל תוכל לזכות בסבסוד של 25% מעלויות השכר למשך 30 חודשים אם תעסיק בני מיעוטים בפריפריה, במסגרת עידוד תעסוקה של משרד התמ"ת. אם החברה תבחר להקים מפעל באזורי עדיפות א', היא תוכל לקבל זיכוי של 6% במס החברות וסבסוד למשך ארבע שנים של 40% משכר העובדים.

 

יונתן ונד, מנהל מפעל ייצור שבבי הפלאש מיקרון, שמעסיק 2,500 עובדים בקריית גת, מסביר את היתרון שמוצאות חברות בינלאומיות בייצור מקומי: "ישראל מצטיינת בייצור מתוחכם של רכיבים".

 

פעילות הייצור של אפל סובלת מתדמית שלילית בעיקר על רקע דיווחים על פגיעה בזכויות העובדים במפעל המרכזי שלה בסין, המופעל באמצעות חברת הקבלן פוקסקון. גם בישראל אפל צפויה לפעול באמצעות מפעל קבלן או חברת צד שלישי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x