$
אינטרנט

הקאמבק של וויקיליקס: "ישראל השמידה מתקני גרעין באיראן"

האתר כבר הודיע שהוא במצוקה כספית וישהה את פרסום ההדלפות, אך כעת הוא מציג מיליוני מיילים שהאקרים גנבו לכאורה מחברת המודיעין הבינ"ל סטראטפור - ומתייחסים גם לישראל

יוסי גורביץ 11:3527.02.12

אתר ההדלפות וויקיליקס פרסם אמש (א') חמישה מיליון מיילים של חברת המודיעין הבינלאומית שבסיסה בארה"ב Stratfor, העומדת בקשרים הדוקים עם קהילת המודיעין האמריקאית. כתוצאה מההדלפה, הודיע הבוקר (ב') מנכ"ל החברה, ג'ורג' פרידמן, על התפטרותו – ומייל ההתפטרות שלו פורסם גם הוא, מה

שמעיד על כך שפרצות האבטחה בחברה טרם נסתמו.

 

בין היתר נטען במסמכים כי כוחות קומנדו ישראליים השמידו, ייתכן שבעזרת מורדים כורדים, מספר מתקנים תת קרקעיים המשמשים לתוכנית הגרעין באיראן. לטענת מקור של החברה, שלדבריו שוחח עם סוכן מודיעין ישראלי, "הישראלים כבר השמידו את כל מתקני הגרעין שעל הקרקע כבר לפני כמה שבועות. הקמפיין 'בואו נפציץ את איראן' מנוהל על-ידי האיחוד האירופי, כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מהבעיות הכלכליות. זה גם משרת את ארצות הברית".

 

בסוף דצמבר 2011, תקפו האקרים את סטראטפור, גנבו כמויות גדולות של מסמכים ממנה, וככל הנראה מסרו אותם לוויקיליקס. האחרונה מתאמת את פרסום המסמכים עם שורה של כלי תקשורת ברחבי העולם, אם כי שותפיה להדלפות הקודמות הרחיקו את עצמם ממנה ומהמנכ"ל שלה, ג'וליאן אסאנג'.

 

על פי טענותיה של וויקיליקס – שמפאת חוסר גישה למסמכי המקור לא ניתן היה לבדוק אותן, ויש להתייחס אליהן בזהירות – סטראטפור מפעילה רשת גלובלית של מודיעים, שמקבלים תשלום באמצעות חשבונות בנק שווייצרים. עוד טוענת וויקיליקס כי בין המודיעים ניתן למצוא עובדי ממשלה ודיפלומטים ברחבי העולם, כמו גם עיתונאים. הקשר של חלקם עם סטראטפור גלוי, ושל אחרים חשאי.

 

בין השאר מצטטת וויקיליקס מייל ששלח פרידמן לאנליסט של החברה, שמסביר לו כיצד לנצל מקור בקהילת המודיעין הישראלית אשר מסר מידע על מצב בריאותו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס: "אתה חייב להשתלט עליו (על המקור, יצ"ג). שליטה משמעה שליטה פיננסית, מינית או פסיכולוגית... מייל זה מיועד להתחיל את השיחה שלנו על השלב הבא". משמעותו של המשפט האחרון לא ברורה.

 

עוד טוענת וויקיליקס כי חברת המודיעין הקימה קרן השקעות, שמטרתה לרכוש או למכור מניות, אגרות חוב ומטבעות בהתבסס על מידע מודיעיני שיגיע אליה. הקרן, שכונתה StratCap, הוקמה על פי הטענה ב-2009 בשיתוף עם הסמנכ"ל התפעולי בגולדמן סאקס, שאה מורנז. המייל של פרידמן בנושא סווג כ"אין לחלוק או לשוחח בנושא".

 

וויקיליקס סובלת בחודשים האחרונים מקשיים כספיים, ובאוקטובר האחרון אף הודיע מייסד האתר, ג'וליאן אסאנג', כי הוא יפסיק לפרסם הדלפות ויתרכז בגיוס תרומות על מנת לשרוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x