$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: זינגה בונה מגדלים - ומואשמת בהעתקת משחק

יוצרי Tiny Tower, המשחק המצליח לסמארטפונים, נדהמו לגלות שענקית המשחקים השיקה אפליקציה דומה בצורה מחשידה. וגם: האייפון נגנב? אפל לא תחזיר

יוסי גורביץ 14:0126.01.12

מילא להשתין, אבל מהמגדל? 

 

אחחח, זינגה. אולי החברה המפוקפקת ביותר בתחום הטכנולוגיה - ולא שחסרות מתחרות. המנכ"ל שלה, מארק פינקוס, כבר התגאה בפומבי שהאנשים שלו "עושים כל דבר תועבה בספר" כדי להשיג הכנסות, ושאין לו מושג למה בעצם צריך שיעורים על אתיקה העסקית. זהו אותו האיש שדרש מעובדיו לוותר על האופציות שלהם לפני ההנפקה, ושאמר שהוא השיג את המיליארד שרצה מההנפקה, ושהמשקיעים יכולים לחפש את החברים שלהם.

 

ובכן, זינגה שוב נתפסה עושה משהו לא לגמרי אתי, בלשון המעטה. יש משחק מצליח לסמארטפונים בשם Tiny Tower (להורדה לאייפון, לאנדרואיד), ונראה שזינגה פשוט הלכה והעתיקה אותו. היא יצרה כותר בשם Dream Heights, והפיצה אותו בגרסתו הקנדית של האפסטור. והפעם זו השתנה מהמקפצה, כי כשמסתכלים על המשחקים זה לצד זה, הרושם שמתקבל הוא שזינגה בכלל לא מנסה להעמיד פנים שהיא לא גנבה כל רעיון אפשרי מ-Tiny Tower.

 

טוב, החברה שיצרה אותו קטנה וחלשה, ולא יכולה להתמודד מול בולדוג כמו זינגה. כפי שציינה במרירות החברה – NimbleBit שמה – היא מאחלת הצלחה לזינגה ומקווה לספק לה עוד השראה בעתיד. החלק הבאמת דוחה פה הוא שזינגה ניסתה בעבר לרכוש את נימבלביט, אבל לאנשים שם לא היה כל רצון לעבוד תחת פינקוס, והיא סירבה. זינגה, בינתיים, לא מגיבה לסיפור הזה.

 

מצאו את ההבדלים: Dream Heights משמאל, Tiny Tower מימין מצאו את ההבדלים: Dream Heights משמאל, Tiny Tower מימין צילום: בלומברג

 

בימים אלה גם מתחוורת העובדה שהרשות לניירות ערך לחצה על זינגה, קודם להנפקה, לגלות מה בעצם מקור ההכנסות שלה וכמה לקוחות משלמים יש לה. זינגה התחמקה מתשובה, אבל נאלצה להודות בסופו של דבר שרק 5% מהשחקנים שלה מעבירים לה מדי פעם תשלום. איך לומר, זה מידע שהמשקיעים היו שמחים לקבל לפני שפינקוס רתם אותם לעגלה המפוקפקת.

 

ואם כבר גניבות...

 

גנבת אייפון? קבל שירות

 

אפל מעניקה שירות לכל האייפונים שהיא מייצרת, וזה נחמד. היא קבעה סטנדרט חדש, שמי שמקבל שירות הוא המכשיר ולא הבעלים, כי המכשיר הוא זה שיש עליו אחריות. וזה גם נראה נחמד.

אייפון. גנבו לך? חבל אייפון. גנבו לך? חבל צילום: אי פי איי

 

עד שמסתבר שאם גנבת אייפון ממישהו, ואחר כך החלטת להוסיף חטא על פשע ולדרוש שירות עבורו, לאפל אין שום בעיה עם זה. ואם הבעלים האמיתי של המכשיר, זה ששילם עבורו, ינסה לדרוש את המכשיר שלו חזרה, אפל תנפנף אותו.

 

זה מה שקרה לקיילה מנארד. הגרוטאה שלה נגנבה, ושלושה ימים אחר כך היא קיבלה אימייל אוטומטי שאומר שהמכשיר הגיע לחנות אפל לתיקון. היא שעטה לעבר החנות, ושם הודיעו לה עובדי האפל סטור – המכונים, מסיבות שטרם הובהרו, "גאונים" – שהם לא יחזירו לה את המכשיר. אם הוא לא אצלה, הוא לא שלה.

 

יועץ של מק'אפי אומר שהתופעה של אייפונים גנובים שממשיכים לקבל שירות מאפל נפוצה למדי, ושהחברה לא תעשה שום דבר עד שלא יעלה קול זעקה גדולה ומרה. אפל, כמובן, סירבה להגיב על הידיעה. למה מה, היא חייבת לכם משהו?

 

ואם עוד לא התרגזתם מספיק...

 

כמו ארגון פשע

 

לפני כמה חודשים הודיעה גוגל פתאום שהיא עומדת לשלם קנס של חצי מיליארד דולר. אחר כך הסתבר שזה משום שהיא מכרה, ביודעין, פרסומות לתרופות בלתי חוקיות בארה"ב. עכשיו אנחנו יודעים יותר על מה שקרה שם.

פייג'. פרשת התרופות ממשיכה לסבך את גוגל פייג'. פרשת התרופות ממשיכה לסבך את גוגל צילום: בלומברג

 

מסתבר שהממשלה הפדרלית החליטה להתייחס לגוגל כאל ארגון פשע, ולהפעיל נגדה שיטות ששמורות בדרך כלל לקרטלי סמים. היא השתמשה, לצורך כך, בפושע כלוא, נוכל בעל נסיון בשם דיוויד וויטקר. וויטקר בנה שורה של אתרים שהוא הגדיר כ"בלתי חוקיים בעליל", והעובדים של גוגל הלבינו אותם ואישרו את השימוש בהם. היא השקיעה 200 אלף דולר בפרסומות לתרופות מזויפות – אבל, בסופו של דבר, ההשקעה השתלמה מאד: גוגל נאלצה לוותר על חצי מיליארד.

 

אבל הבעיה לא היתה רק העובדים מן השורה. על כאלה תמיד מופעל לחץ שקט לעשות דברים שמועילים לחברה, והם תמיד נמצאים בדילמה כשהם צריכים לדווח לבוסים שלהם שהפעילות שהם מתבקשים לעשות היא בלתי חוקית. אחרי הכל, "צבא המילואים של המובטלים" – כביטויו הבלתי נשכח של קרל מרקס – עומד על המשמר כדי לוודא שאין עובדים שאין להם תחליף.

 

לא, הבעיה לא היתה העובדים מן השורה. התובע שעמד מאחורי מבצע העוקץ אומר שבכירים בגוגל, כולל המנכ"ל הנוכחי והמייסד לארי פייג', ידעו על הבעייתיות שבפרסומות הבלתי חוקיות והעדיפו להעלים עין. זה מכניס כסף, אחרי הכל.

 

כאן עולה השאלה למה לגוגל התירו לפתור את הבעיה שלה על ידי כתיבת צ'ק – גדול מאוד, אמנם – אבל כשמגה-אפלוד עברה על החוק, אנשי קומנדו הסתערו על ביתו של מקים האתר. ועוד שאלה לא נוחה: אם ללארי פייג' לא היתה בעיה למכור תרופות לא חוקיות לציבור, למה אתם חושבים שתהיה לו בעיה למכור את המידע שלכם? ויש לו הרבה מידע שלכם.

   

מתקפת סייבר? תרגיעו

 

כולם מדברים על התקפות סייבר. כל זב ומצורע שיודע להפיל לכמה דקות אתר של בית חולים משודרג לדרגת סכנה לאומית, והפאניקה – פה ובארה"ב – בשיאה.

 

אצלנו יש את השר מיכאל איתן שקרא "לא להיכנס להיסטריה", ולאמריקאים יש את מייק מק'ונל, מנהל ה-NSA לשעבר. ה-NSA – National Security Agency – היא הסוכנות למודיעין אותות של ארה"ב, זו שבעצם מביאה את רוב המודיעין שלה, ובמשך שנים החשאיות סביבה היתה כה גבוהה עד שהיא כונתה No Such Agency.

 

ארה"ב, אומר בשלווה מק'ונל, כבר הוכיחה את עליונותה בתחום הסייבר. מק'ונל, שמפגין את הנטיה המגונה של בכירים לשעבר בארגונים חשאיים לדבר קצת יותר מדי, אמר שארה"ב כבר הפעילה בהצלחה התקפות סייבר כנגד "יריב".

 

מה היתה המטרה שתקפה ארה"ב בהצלחה? או. מק'ונל לא אמר. ההנחה האוטומטית של כולם היא שמדובר בתולעת המפורסמת בהיסטוריה, סטוקסנט, שדפקה את אחד הכורים האיראניים. מומחי אבטחה כבר העריכו שארה"ב היתה מעורבת בבניה של סטוקסנט – לפחות בחלק שלו שדפק את הכור, לא זה שהסתובב באינטרנט רץ לספר לחבר'ה. עכשיו מק'ונל מוסיף עוד רמז למדורה.

 

קצרצרים

 

לאפל היה רבעון מהמוצלחים בתולדותיה, והמנכ"ל החדש טים קוק החליט לזרוק כמה עצמות לעובדים. אחרי הכל, הם כנראה צריכים להתמודד עם מלשינים מטעם החברה, אז שיבלו קצת. מעתה עובדי אפל יקבלו הנחות ניכרות ברכישת מחשבי מק וטאבלטי אייפד. ההטבה לא תקפה לעובדי פוקסקון – האנשים שאשכרה בונים את הגרוטאות.

 

מה שמביא אותנו לכתבה הביקורתית מהרגיל של "הניו יורק טיימס" על התנאים של העובדים בסדנאות היזע של אפל בסין. אפל גרפה הכנסות של כ-46 מיליארד דולר ברבעון האחרון, אבל ממש לא בא לה להשקיע חלק מהכסף הזה בתנאי עבודה קצת יותר שפויים. איך אומר בכיר לשעבר באפל? החברה לא היתה עוברת בשתיקה על מצב שבו מחצית מהאייפונים לא מתפקדים במשך ארבע שנים, אבל אין לה בעיה – לא באמת – עם זה שהיא יודעת כבר ארבע שנים על המצב במפעלים שמולם היא עובדת. אם היה אכפת לה, התנאים היו משתנים.

 

דיווחנו אתמול (ד') על השינויים שעורכת גוגל במדיניות הפרטיות שלה, ובכך שהיא כופה אותם על כל המשתמשים. ובכן, יש מצב שהשטיק הזה יביא לרגולטור המנומנם את הסעיף והוא אשכרה יעשה משהו. גוגל, טוען ארגון פרטיות, התחייבה לא לעשות שינויים כאלה והיא יכולה לחטוף קנס אוטומטי. בגוגל מכחישים, ויש להם מספיק עוכרי דין וכסף כדי לדחות את הדיון ל-2015.

 

הונאת-הפונזי-לכאורה החביבה על המדור, גרופון, נתפסה באוקטובר – ערב ההנפקה שלה, שעד כה לא הועילה מי יודע מה למשקיעים – כשהיא מנסה למכור בבריטניה שמן נחשים. כן, החומר הקלאסי של נוכלים לאורך הדורות. גרופון, כשנשאלה על כך על ידי הרשות הבריטית שעוסקת באמת בפרסום, טענה שהשמן מועיל "זמנית" נגד קמטים. הרשות לא התרשמה ואסרה על המשך פרסום הקופונים הנחשיים האלה. חבל שהמשקיעים לא ידעו על זה מראש, אה?

 

גרופון. שביל הנחש גרופון. שביל הנחש צילום: בלומברג

 

האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, רוצה קצת שקט. לא מתאים לו כל העידן המודרני הזה, עם זליגת התוכן הבלתי פוסקת. שקט, הוא אומר, מאפשר לאנשים להפוך למקשיבים טובים יותר ומתקשרים טובים יותר. בנדיקטוס, יש לציין, הוא מומחה ידוע בשקט ובהשתקה: הוא היה מעורב עד צוואר בפרשת הכמרים הפדופילים, ובהעברתם ממחוז כנסייתי אחד למשנהו. הרעש הזה של הילדים והוריהם ממש לא הועיל לכנסיה. שקט שיהיה פה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x