$
דו"ח טכנולוגי

דיווח: אפל משתפת פעולה עם טרול פטנטים

סוף שבוע סוער במלחמת הפטנטים בין אפל לסמסונג ומוטורולה: התפוח ספג שורה של הפסדים ומסמכים פנימיים מראים כי החברה משתמשת בטרול פטנטים על מנת להטריד את המתחרות

עומר כביר 11:3311.12.11

סוף שבוע לא קל עובר על אפל ומלחמת הפטנטים שלה: בתי משפט בגרמניה ובאוסטרליה הוציאו פסיקות לרעתה, וכמה ידיעות שליליות על התנהלותה במלחמה זו לא הוסיפו לשיפור תדמיתה הציבורית. אפל, בעסקה שיש כבר שכינו אותה "משא ומתן עם השטן", אפשרה לטרול פטנטים להשתמש בפטנטים שלה על מנת לנהל תביעות נגד כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם.

 

לפי דיווח בבלוג הטכנולוגיה TechCrunch, טרול הפטנטים Digitude Innocations, הגיש תביעה לנציבות הסחר הבינלאומי של ארה"ב (ITC) נגד RIM, HTC, LG, מוטורולה, סמסונג, סוני, אמזון ונוקיה באשמת הפרת שני פטנטים מעורפלים הקשורים למכשירי מובייל.

 

פטנטים אלו היו עד ה-29 בנובמבר בחזקת אפל – שאז העבירה אותם לחברה אחרת שיום למחרת מסרה את הבעלות עליהם ל-Digitude. אפל עצמה לא פיתחה את הפטנטים המדוברים, אלא רכשה אותם ממיצובישי רק באפריל שעבר – אותו חודש שבו הודיעה Digitude על שיתוף פעולה אסטרטגי עם "אחת מיצרניות מוצרי הצריכה האלקטרוניים המובילות בעולם".

 

רוצים לקנות טאבלט בורוד ניאון?

 

בנוסף, במהלך סוף השבוע החלו להתפרסם מסמכים משפטיים מהקרב המורכב בין אפל לסמסונג. בין השאר, אפל טוענת כי הטאבלט של סמסונג, הגלקסי טאב 10.1, דומה מדי לעיצוב של האייפד - למרות שלגלקסי טאב יש מסך בפורמט 16:9 במקום 4:3. באוגוסט גם התגלה שאפל "טיפלה" במספר תמונות של הטאבלט המתחרה על מנת להדגיש את קווי הדימיון בינו ובין האייפד.

 

במסמכים האחרונים ניתן לראות המלצות מצד אפל לגבי איך סמסונג יכולה ליצור מוצרים שלא יזכירו בשום דרך את האייפון ואת האייפד. כך למשל, היא יכולה לייצור סמארטפונים ללא משטח קדמי שחור, שהצורה הכללית שלו אינה מלבנית ובעלת פינות מעוגלות, שהתצוגה אינה ממורכזת ושוליה רחבים יותר, או חזית ללא ברזלים בכלל.

 

גלקסי טאב 10.1. נראה כמו האייפד? גלקסי טאב 10.1. נראה כמו האייפד?

 

 

בתחום הטאבלטים הציעה אפל בין השאר מסגרות עבות סביב המסך, חזית שאינה שטוחה, מראה שאינו דק, ועיצוב "מבולגן" (Cluttered). מומחי עיצוב לעגו להצעה של אפל, ואמרו שהעיצוב הכלליים הקיימים היום בתעשייה הם היחידים שיכולים לעבוד, ושאפל מנסה להכריח את המתחרים ליצור מוצרים "מכוערים" שלא יוכלו להתמודד מולה. 

 

הפסדים חוזרים ונשנים בבתי המשפט

 

המכה המשפטית הקשה ביותר במאבק המשפטי של אפל ומתחרותיה הגיעה דווקא מגרמניה, שם פסק בית משפט לטובת מוטורולה מוביליטי בתביעה שהגישה החברה, וקבע שמכשירי אייפון ודגמי אייפד עם יכולות אינטרנט סלולרי שמוכרת החברה במדינה מפרים פטנטים של מוטורולה מוביליטי הנוגעים להעברת מידע ברשת סלולרית.

 

החלטה זו יכולה לאפשר למוטורולה מוביליטי למנוע מאפל לייבא מכשירים אלו למדינה, במידה שזו לא תגיע להסכם רישוי איתה. "החלטת בית המשפט מהווה חיזוק למאמצינו להגן על הפטנטים שלה נגד ההפרות של אפל", נמסר בהודעה לעיתונות מטעם מוטורולה מוביליטי. "מאז 2007 אנחנו מנהלים מו"מ עם אפל ומציעים הסכמי רישוי הגיוניים, ונמשיך במאמצינו לפתור את סכסוך הפטנטים העולמית".

 

אפל עצמה הודיעה שהיא מתכוונת לערער על ההחלטה, והבהירה בתגובה שמסרה לבלוג הטכנולוגיה All Things D: "במהלך עונת החגים לקוני בגרמניה לא תהיה בעיה למצוא את האייפד או האייפון שהם רוצים". ואכן, מקורות אמרו לבלוג שלחברה יש בגרמניה כמות גדולה דיה של אייפונים ואייפדים על מנת לספק את כל צרכי עונת הקניות הבוערת שלפני חג המולד.

 

באוסטרליה ספגה אפל מכה נוספת, אחרי שבית המשפט העליון במדינה דחה את בקשתה המיוחדת לחדש את החרם על יבוא הגלקסי טאב 10.1, והתיר בכך לסמסונג להשיק סוף סוף ביבשת את טאבלט הדגל שלה. הפסיקה תאפשר לסמסונג לייבא את המכשיר ולהתחיל למכור אותו לפני תום עונת הקניות הבוערת, ומחירו במדינה צפוי להתחיל ב-579 דולר אוסטרלי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x