$
חדשות טכנולוגיה

זיכרון שביר: חוקרים הצליחו לשמור מידע על זכוכית

קבוצת חוקרים בריטים פיתחו שיטה לשמירת מידע דיגיטלי על זכוכית דרך שימוש בקרני לייזר

עומר כביר 12:1815.08.11

חוקרים באוניברסיטת סאות'המפטון בדרום אנגליה הצליחו להפוך לוח זכוכית לזכרון מחשב, דרך ארגון מחדש של אטומי הזכוכית עם קרן לייזר. כך דיווח ה"טלגרף" הבריטי. המחקר  פורסם בכתב העת המדעי Applied Physics Letters. החוקרים השתמשו בזכוכית-סיליקון טהורה ורגילה. הטכניקה מוגנת

בפטנט.

 

לדברי המדענים, הזיכרון החדש יציב ועמיד יותר מכוננים קשיחים מגנטיים, שאורך החיים שלהם מוגבל לכמה עשורים. בנוסף, בעוד הכוננים הקשיחים פגיעים לטמפרטורות גבוהות, לחות ומגנטים, זיכרון הזכוכית יכול לשרוד בטמפרטורות של עד 980 מעלות, הינו חסין לפגעי מים ובעל אורך חיים של אלפי שנים. עם זאת, אפשר לשער שהוא פגיע יותר לנזקי נפילות ושברים מכוננים קשיחים.

 

לפי הדיווח, ניתן למחוק, לכתוב ולכתוב מחדש על זכרון הזכוכית באמצעות הלייזר. הליך הכתיבה משנה את האופן שבו אור עובר בזכוכית, ויוצר מערבולות של אור מקוטב, או Voxels. את המערבולות ניתן לקרוא בדומה לאופן קריאת המידע מסיבית אופטיים. ניתן גם לנצל את הטכנולוגיה על מנת לשמור תמונה אופטית ברמה אולטרה-גבוהה.

 

המדען הראשי בפרויקט, מארטינס ברסנה, טען כי חתיכת זכוכית בגודל ועובי של מסך טלפון נייד יכולה לאחסן עד 50 ג"ב מידע, בדומה לדיסק בלו-ריי. "הטכנולוגיה מאפשרת לאחסן מידע על זכוכית ולשמר אותו לנצח", הוא אמר ל"טלגרף". "הזיכרון יכול להיות שימושי מאוד בעבור ארגונים עם ארכיונים גדולים. כיום, חברות צריכות לגבות מחדש את הארכיונים שלהם כל חמש עד עשר שנים, כי לכוננים קשיחים יש תוחלת חיים קצרה יחסית. למוזיאונים שרוצים לשמר מידע או לגופים כמו הארכיון הלאומי יש כמות מסמכים עצומה, והם יפיקו תועלת רבה מהזיכרון הזה".

 

בשלב זה לא ברור מתי הזיכרון שפותח יגיע לשוק או מה יהיה מחירו. גם לא ברור האם יש מגבלה על כמות הפעמים שניתן לכתוב מחדש על הזכוכית,מהו קצב הכתיבה והקריאה, והאם ניתן למזער את הטכנולוגיה על מנת להתאים אותה למכשירים ניידים. החוקרים עובדים כעת עם חברת האופטיקה והלייזרים הליטאית Altechna על מנת לפתח גרסה מסחרית של הזכרון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x