$
חדשות טכנולוגיה

ווינדוס פון? "מיקרוסופט מרוויחה יותר דווקא ממכירות אנדרואיד"

הסדר פטנטים הוביל לכך ש-HTC העבירה עד כה לענקית התוכנה כ-150 מיליון דולר על מכירת מכשירי אנדרואיד. גם יצרניות אחרות על הכוונת

שי ענבל 14:0229.05.11

אנדרואיד של גוגל אמנם נחשבת למערכת הפעלה חינמית לסמארטפונים, אבל מסתבר שדווקא מיקרוסופט מרוויחה ממנה לא מעט כסף: לפי אנליסט בשם וולטר פריטצ'ארד מחברת המחקר Citi, הסדר פטנטים הנוגע לאנדרואיד גורם לכך ש-HTC מעבירה למיקרוסופט סכומים גבוהים על מכירת מכשירים מתוצרתה.

 

HTC מייצרת מכשירי אנדרואיד מצליחים (כמו סדרת Desire), לצד מכשירי ווינדוס פון 7, מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט. החברה הגיעה להסדר עם מיקרוסופט, ועל פי הערת פריטצ'ארד מעבירה לענקית התוכנה 5 דולר על כל טלפון אנדרואיד שנמכר. בחברת המחקר Asymco אומרים כי אם להסתמך על ההערכות שלפיהן HTC מכרה 30 מיליון מכשירי אנדרואיד עד כה, הרי שהיא שילמה למיקרוסופט כ-150 מיליון דולר.

 

מיקרוסופט עצמה הודיעה כי היא מכרה כשני מיליון רשיונות שימוש לווינדוס פון 7. עם רווח מוערך של 15 דולר למכשיר, היא הרוויחה מהטלפונים המתבססים על מערכת ההפעלה שלה כ-30 מיליון דולר. המסקנה היא שמיקרוסופט הרוויחה עד כה פי 5 ממכירות האנדרואיד ביחס למכירות ווינדוס פון 7.

 

אבל ברדמונד לא מתכוונים לעצור כאן: בימים אלה פונה מיקרוסופט לשאר יצרניות הטלפונים הסלולריים המייצרות מכשירי אנדרואיד, ודורשות שיעבירו לה תגמולים גם כן. הסכומים הנדרשים גבוהים יותר: 7.5-12.5 דולר לכל מכשיר שנמכר. באוקטובר האחרון סטיב באלמר אמר: "על אנדרואיד יש קנס (Fee), לא מדובר על מערכת הפעלה חינמית".

 

מכשירי "פייסבוק פון" של HTC. מיקרוסופט מרוויחה מכשירי "פייסבוק פון" של HTC. מיקרוסופט מרוויחה

 

מכשירי ווינדוס פון יהפכו לאטרקטיביים יותר?

 

בימים אלה נתבעות יצרניות האנדרואיד לא רק על ידי מיקרוסופט, אלא על ידי חברות נוספות - כמו אפל ואורקל - וכולן טוענות להפרת פטנטים. פריטצ'ארד מעריך כי אם היצרניות יידרשו לשלם יותר עבור מכשירי אנדרואיד, הרווח שלהם ממערכת ההפעלה ה"חינמית" יקטן, מה שעשוי להפוך את מכשירי ווינדוס פון 7 לאטרקטיביים יותר מבחינתם.

 

אלא ש-HTC דווקא הפכה לאחרונה את רכישת מכשירי האנדרואיד לכדאית מבחינת לקוחותיה: בעקבות בקשות חוזרות ונשנות, היא תפסיק לנעול את ה-Bootloader של מכשיריה - שיטה שבה נקטה לאחרונה עם מכשירים כמו ה-Sensation.

 

נעילת ה-Bootloader מקשה מאוד על תהליך ה"פריצה" (Root) של מכשירי אנדרואיד, המאפשר לבצע על המכשיר פעולות שונות (כמו מחיקת אפליקציות מובנות). בניגוד לאפל גוגל לא מגלה התנגדות לפריצה, ובמכשירי ה-Nexus השונים ניתן לבצע Root בלחיצת כפתור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x