$
טכנולוגיה עסקית

אפל על שערוריית המעקב: "לא יודעים היכן המשתמשים נמצאים"

בניסיון לשכך את הסערה שבמרכזה היא עומדת, מודיעה החברה שהיא אינה עוקבת אחר מיקום לקוחות שרכשו את האייפון והאייפד: "הציבור מבולבל". עם זאת מודה אפל בבעיות שונות הנוגעות לאיסוף הנתונים על משתמשיה - והבטיחה לתקן אותן בקרוב

עומר כביר 17:3727.04.11

"אפל לא עוקבת אחרי מיקום המשתמשים באייפון" - כך מצהירה החברה היום (ד') בתגובה רשמית ראשונה לשערוריית המעקב, שעוררה סערה בעולם הטכנולוגיה בשבוע האחרון. עם זאת מודה החברה בכמה בעיות באופן שבו היא פועלת כעת בנוגע למידע שנאסף על הצרכנים, ומבטיחה לתקן אותן בשבועות הקרובים.

 

בשבוע שעבר דיווחו שני חוקרי אבטחה כי גילו קובץ על מכשירי אייפון ואייפד, שמתעד בדיוק רב את תנועת המשתמש, ומועתק גם למחשב האישי שאיתו מסתנכרן המכשיר. הפרסום עורר תגובות חריפות, והאשמות כלפי חברות נוספות הפועלות בתחום הסלולר, בהן גוגל ומיקרוסופט. אפל עצמה שמרה עד עתה על שתיקה בנושא, פרט למייל ששלח המנכל סטיב ג'ובס למשתמש, ובו הכחשה קצרה של הפרטים.

 

כעת מפרסמת החברה תגובה מפורטת, בפורמט שאלות ותשובות, שבה היא מנסה להפריך בהרחבה את הפרסומים. "אפל לא עוקב אחרי מיקום האייפון שלך. אפל מעולם לא עשתה את זה ואין לה כוונה לעשות את זה", נטען בתגובה.

 

לדברי אפל, היא מחזיקה במאגר מידע הכולל נתונים על נקודות WiFi ואנטנות סלולריות. מידע זה מאפשר לזהות את מיקומו של משתמש מסוים בתוך שניות, במקום בתוך כמה דקות באמצעות GPS (ב"כלכליסט" כתבנו בהרחבה על פעילותם של מאגרי מידע מסוג זה).

 

בכל פעם שמיקום הצרכן משתנה, מורד קטע אחר מהמאגר לאייפון או לאייפד שלו, ומגובה למחשב בעת הסינכרון. הקובץ שראו החוקרים מכיל את הנתונים שנשמרו במכשיר. אלה אינם כולל רשימת מיקומים, אלא מיקום של נקודות WiFi ואנטנות סלולר בסביבת המכשיר, שיכולה לכלול רדיוס של יותר מ-150 קילומטרים.

 

"המשתמשים מבולבלים, נעדכן את מערכת ההפעלה"
אייפון 4. "המשתמשים מבולבלים" אייפון 4. "המשתמשים מבולבלים"

 

אפל טוענת כי היא עצמה אינה יכולה לאתר את מיקום לקוחותיה באמצעות שיטה זו. היא הוסיפה כי כל המידע שמועבר לחברה לצורך איתור מיקום על סמך נקודות WiFi ואנטנות סלולר הוא אנונימי ומוצפן, וכי בכל מקרה המידע אינו מועבר לגורמים חיצוניים ללא הסכמתו המפורשת של הלקוח.

 

"הצורך לספק למשתמשי מכשירים ניידים מידע מיקום מהיר ומדויק, תוך שמירה על פרטיותם, העלה כמה סוגיות טכניות מורכבות שאי-אפשר להסביר בקצרה. המשתמשים מבולבלים, בין השאר כי יוצרי הטכנולוגיה החדשה הזו (ובהם אפל) לא חינכו אותם בסוגיות אלו", נאמר בהודעה.

 

לטענת אפל, כתוצאה מבאג במכשירים המידע מורד ונשמר גם כאשר שירותי המיקום כבויים, וכן ישנה בעיה במחיקה האוטומטית של הנתונים, שאמורים להיעלם מהמכשיר תוך שבוע.

 

לפיכך, בשבועות הקרובים תפיץ אפל עדכון למערכת ההפעלה iOS, שבין היתר גם ימנע את גיבוי הנתונים למחשב, יצפין את המידע שנשמר וימנע שמירת נתוני מיקום במקרה שהמשתמש בחר לכבותם. אפל לא הודיעה האם העדכון יהיה זמין גם למכשירי האייפון 3G הוותיקים, שלא נכללו בעדכון האחרון שהופץ למערכת ההפעלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x