$
סטארט-אפים והון סיכון

פרסום ראשון: פיקסקאוט נמכרת ב-20 מיליון ד' לענקית התמונות Getty Images

בסטארט-אפ הישראלי, העוסק בתחום זכויות היוצרים לתמונות ברשת, השקיעו יאיר גולדפינגר ולני רקנאטי כמיליון דולר בלבד. זהו אקזיט שני בחודש הנוכחי ליזם אייל גורה, שמכר גם את חברת פיקאפ

אסף גלעד 09:5327.04.11

אקזיט נוסף ליזם אייל גורה: חברת הסטארט-אפ פיקסקאוט (Picscout), העוסקת בתחום זכויות היוצרים לתמונות ברשת, נמכרה הלילה (ד') ל-Getty Images, המפעילה את אחד ממאגרי התמונות הגדולים בעולם.

 

היקף העסקה מוערך ב-20 מיליון דולר, המניב למשקיעים בפיקסקאוט מכפיל של פי 20

ויותר על ההשקעה הנמוכה יחסית בסטארט-אפ, שהסתכמה בכמיליון דולר. המשקיעים בחברה הם יאיר גולדפינגר, שותפו של גורה לאקזיט של הסטארט-אפ פיקאפ, ולני רקנאטי. פיקסקאוט גייסה הון ללא תמיכת קרנות הון סיכון.

 

פיקסקאוט הוקמה ב-2002 על ידי גורה, כיום יו"ר החברה, ואופיר גוטלזון, המשמש כמנכ"ל. גוטלזון ימשיך לשמש בתפקיד בכיר בפעילות פיקסקאוט, שתהפוך בעקבות הרכישה למרכז הפיתוח של גטי אימג'ס בישראל. הטכנולוגיה של החברה מאפשרת לזהות תמונות ברשת, גם כאשר אלה עברו טשטוש, ולדווח לבעלי הזכויות על השימוש בהן.

 

החברה נחשבת לרווחית כבר מהשנים הראשונות לקיומה. היא מכניסה כ-5 מיליון דולר בשנה, ולפי ההערכות מחזירה בשנים האחרונות דיבידינדים לבעלי המניות שלה. היקף השוק שבו היא פועלת, של רכישת תמונות, מוערך ב-2 מיליארד דולר.

 

אחד המוצרים הפופולריים שלה הוא תוסף לדפדפנים המזהה מיידית את בעלי הזכויות של תמונות מוגנות ומאפשר לרכוש אותן בקלות יחסית. מאגרי התמונות המוגנות בזכויות יוצרים, כמו Dreamstime ו-Getty Images עצמה, נחשבים ללקוחות מרכזיים של פיקסקאוט.

 

משפחת היזמים

 

פיקסקאוט כבר היתה בדרך להנפקה בבורסה בתל אביב, אך זו נעצרה לאחר שהחברה קיבלה את הצעתה של Getty Images, שהיתה גבוהה משווי ההנפקה המשוער. בעבר הגישה פיקסקאוט תשקיף לבורסה ותכננה לגייס עד 10 מיליון דולר לפי שווי של בין 30-20 מיליון דולר, אך לאחר מכן משכה את התשקיף.

 

בתחילת החודש הנוכחי מכר גורה את פיקאפ לחברת האינטרנט ההודית-ישראלית Ybrant, בעסקה שהיקפה המשוער עמד על 10 מיליון דולר. לפי ההערכה, הורכבה העסקה ממרכיב מזומן של כמיליון דולר והשאר בתלות בביצועי החברה.

 

גורה הוא בן למשפחת יזמים ענפה: אביו, מוטי גורה, הוא אחד ממקימי קבוצת אדאקום, יחד עם היזם יורם ניסנבאום. אשתו של אייל גורה, מאיה, יחד עם אחיו רון, הקימו את הסטארט-אפ המבטיח The Gifts Project. אייל היה המשקיע הראשון בו , ולאחריו הצטרפו יוסי ורדי והקרנות ג'מיני ואינדקס.

 

בעסקת הרכישה ייצגו את Getty Images עורכי הדין ליאור אורן ורועי משיח ממשרד צלרמאיר פילוסוף רוזובסקי ושות', אשר פעלו לצד משרד עו"ד האמריקאי Weil Gotshal. את פיקסקאוט ייצג עורך הדין אביעד לוין ממשרד מיתר.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x