$
אינטרנט

האם ממשלות יקבלו זכות ווטו על סיומות דומיינים?

115 הצעות לשמות חדשים לסיומות דומיינים - חלקם שנויים במחלוקת, כמו .gay - הועלו לדיון השנה, וממשלת ארה"ב רוצה להעניק לממשלות זכות ווטו על כך

יוסי גורביץ 17:5208.02.11
ארגון ICANN, שאחראי על ניהול השמות ברשת - ועדיין מונהג על ידי אמריקאים - צפוי לדון בחודשים הקרובים ב-115 הצעות לסיומות דומיינים חדשות, שיאפשרו לאתרים להבהיר את זהותם יותר מאשר הסיומות המקובלות כגון .com או .org. אתר Cnet דיווח אמש (ב') כי ממשלת ארה"ב רוצה לאפשר לממשלות זכות ווטו על הצעות לשמות.

 

השבוע עורך הארגון כנס, שבו יוכלו ארגונים המבקשים לרשום לעצמם סיומת דומיין ללמוד על הנהלים בנושא. מדובר בהליך מסובך ויקר: בעלי הסיומות לעתיד מתבקשים לשלשל לקופת ICANN לא פחות מ- 185,000 דולר כדמי רישום, ועוד 25,000 דולר לשימושו של הארגון. ארגונים שבקשת הרישום שלהם נדחתה, או שמישהו אחר הוכיח תביעת בעלות טובה יותר על השם, יוכלו לקבל חלק מן הכסף חזרה. הסיומות החדשות צפויות להכנס לתוקפן ב-2012.

 

עד כה, נמנע ICANN בעקביות מהרחבת מספר הסיומות, ומתחילת העשור אישר מספר מצומצם מאד של סיומות חדשות, כגון .mobi לאתרי סלולר או .biz לאתרים עסקיים; הסיומות הללו טרם צברו פופולריות. יזמים אמרו לוושינגטון פוסט, עם זאת, כי השמות החדשים צפויים להצליח ולהפוך לסחורה מבוקשת.

 

ממשלת ארה"ב, עם זאת, חוששת מוויכוחים סביב שמות מעוררי מחלוקת - .gay, למשל, ששני ארגוני גאים רוצים להשתמש בו – ושמדינות שהשמות האלה נחשבים בהם פוגעניים יסרבו להכיר בסיומות הללו ועל ידי כך יפגעו במבנה הרשת, ועל כן כאמור רוצה להעניק למדינות זכות ווטו על סיומות. הממשל רוצה גוף שבו יהיו נציגים מ-100 מדינות, שכל אחד מהם יוכל להגיש התנגדות לשם - ושהתנגדות כזו תפסול את השם, אלא אם מדינות אחרות יתנגדו. ההליך הנוכחי מאפשר למדינות לייעץ ל-ICANN, אבל לא לכפות עליו מהלכים.

 

החלטה מעוררת מחלוקת של ICANN מ-2010 עשויה לשמש תקדים לרצון בזכות ווטו: החלטת הארגון על התרת סיומות .xxx לאתרי פורנו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x