$
התעשייה

מה אפשר ללמוד מההצלחה של פריימסנס?

סיפורה של החברה, שפיתחה את השבב שבבסיס הקינקט, הוא לקח לכל החברות הישראליות שמיהרו לבצע אקזיט לפני שהבשילו - ובדרך שכחו את היצירתיות

מאיר אורבך 11:5717.01.11

זמן רב לא גייסה חברת הייטק ישראלית סכום כסף משמעותי, נתון שרק מבליט עוד יותר את ההישג של פריימסנס. 50 מיליון הדולר שגייסה החברה מקרן הענק האמריקאית סילברלייק ושאר הקרנות שתמכו בה היו, קרוב לוודאי, הכסף הכי קל שגייסה חברת הייטק ישראלית בעשור האחרון.

 

נראה שהדיווחים של חברת מיקרוסופט על מכירות של מיליוני מכשירי קינקט המכילים בתוכם את הטכנולוגיה של פריימסנס, תור עצום של ממתינים למכשירים וההתלהבות העצומה של המשתמשים בטכנולוגיה הפכה אותה ליעד השקעות מספר אחת של כל קרן המכבדת את עצמה.

 

הגיוס מאחת הקרנות הגדולות ביותר בעולם הוא סימן דרך חשוב מאוד לפריימסנס, ומהווה הכרה בכך שזו כבר לא חברה של תרגיל אחד. בעבר נשמע החשש כי לאחר שפריימסנס מכרה את הטכנולוגיה שפיתחה למיקרוסופט במיליונים, החברה לא תשכיל לשכפל את ההישג מעבר לכך.

 

ההצלחה של הקינקט לצד ההסכם עם ענקית המחשבים Asus הראו שפריימסנס קורצה מחומר אחר - זה שממנו יכולות לקום חברות אמיתיות. קרוב לוודאי שמשקיעי פריימסנס עומדים כיום בפני צרות של עשירים, ומתלבטים האם למכור את החברה, שלבטח זוכה לשורה של הצעות אטרקטיביות, או לתמוך בה, לטפח אותה ולהפוך אותה לחברת ענק.

 

אביעד מייזלס (מימין) מייסד פריימסנס, והמנכ"ל ינון ברכה. פוטנציאל להיהפך לחברה גדולה אביעד מייזלס (מימין) מייסד פריימסנס, והמנכ"ל ינון ברכה. פוטנציאל להיהפך לחברה גדולה צילום: אוראל כהן

 

פריימסנס תיהנה ממרחב פעולה

 

התשובה לכך כנראה טמונה ב־50 מיליון הדולר שגייסה החברה כעת. משקיעי פריימסנס ויתרו על מכירתה בשלב הקרוב, והחליטו לתת לה סיכוי לעשות את הדבר שחברות ישראליות לא עשו כבר זמן רב - להיהפך לחברה גדולה. החבירה לכיסים העמוקים של סילברלייק מבטיחה לפריימסנס שכל עוד תעמוד ביעדיה היא לא תדע מחסור, וכי כל רעיון של החברה לרכוש חברות וטכנולוגיות אחרות, לצמוח ולהתפתח, יתקבל בזרועות פתוחות על ידי המשקיעה.

 

החברות הישראליות יכולות להסיק מסקנה אחת חשובה מהתנהלותה של פריימסנס: לאורך השנים, סטארט-אפים ישראליים נבדלו מחברות אחרות בעיקר בזכות היצירתיות והעומק הטכנולוגי שהציעו. אבל חברות רבות שכחו את העובדות האלו, ומיהרו להימכר לפני הבשלת הטכנולוגיה ולפני הוכחת ההיתכנות שלה. פריימסנס, בניגוד לרבות מקודמותיה בשוק המקומי, בחרה לשמור את הטכנולוגיה הייחודית שלה, ועכשיו היא מתחילה לקצור את הפירות ולהיהפך לחברה אמיתית עם שלל רב של מוצרים ומשקיעים מהשורה הראשונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x