$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: רוסיה מכריזה על עצמאות ממיקרוסופט

מוסקבה מנסה לבנות מערכת הפעלה מבוססת לינוקס, פייסבוק לא מוותרת על פרסום טלפונים וכתובות של ילדים, לוגו התפוח של אפל רעיל לעובדים הסינים, והאולימפיאדה עשויה לקדם בנקאות סלולרית

יוסי גורביץ 12:5728.10.10

ברוסיה של פוטין, מערכת הפעלה בונה אותך!

 

לרוסיה, חקיינית מוצרים של אחרים מאז 1917, נמאס מהמצב העגום שבו אם אתה רוצה להפעיל מחשב מודרני, אתה צריך מערכת הפעלה של איזה ארגון קפיטליסטי אמריקאי. לרוב הארגון הזה ידוע כמיקרוסופט, אבל יש להניח שגם את אפל הקרמלין לא מחבב במיוחד.

העתיד של מחשבי רוסיה? העתיד של מחשבי רוסיה?

 

אי לכך ובהתאם לזאת, רוסיה תבנה מערכת הפעלה משלה. סביר להניח שהתוצאה הסופית תגיע באיחור של 17 שנה, תהיה גדולה כמו היפופוטם ויעילה כמו מערכת הצדק המקומית, אבל לפחות היא תהיה שלה. מחוקק רוסי, איליה פּוֹנוֹמַארֵב, אמר שהממשלה תקציב 150 מיליון רובל, שהם כמעט 5 מיליון דולר, לבניית מערכת הפעלה עצמאית, מבוססת לינוקס. נו, הלכה הסיסמה "ללינוקס זה לא היה קורה".

 

מוסקבה מייחסת חשיבות לא קטנה לפרויקט העצמאות הממוחשב שלה: הפרטים שלו יסוכמו בדצמבר, בישיבה בנוכחותו של סגן ראש הממשלה. מעבר לעצמאות, רוסיה רוצה גם שלינוקס תאפשר לה אבטחה טובה יותר. אין ספק שבמדינה שאחד מתחומי הייצוא העיקריים שלה הוא פשעי מחשבים, יש בכך מן התועלת.

 

"עקבו אחרי הכסף"

 

זו העצה שנתן בכיר ה-FBI מארק פלט, המוכר יותר כ"גרון עמוק", לעיתונאים של "הוושינגטון פוסט" שניסו לפרום את כדור הצמר הסבוך של פרשת ווטרגייט. הכסף מצביע על כוונות, לעיתים גם על יכולות. ברנש שחי כאן פעם, הרבה לפני "גרון עמוק", הסתבך עם הממסד הדתי של תקופתו, וגמר את הקריירה כשהוא חולק צלבים עם ארבעה כיווני אוויר ושני גנבים. בעקבות זאת, הוא המליץ לחסידיו "לעשות כדבריהם, לא כמעשיהם" של המנהיגיים הדתיים המושחתים. 

 

רצוי ליישם את שתי האמרות המפורסמות האלה על פיייסבוק: לראות על מה היא מדברת, ולבחון היטב מה היא עושה. פייסבוק מצהירה השכם והערב על כך שהיא מחויבת לפרטיות, ושכל התהליך המשונה הזה שבו פרטיותם של משתמשיה נעלמת נובע משורה של תקלות, מעשים שהוצאו מהקשרם, חוסר הבנה של המשתמשים בנוגע לאופן שבו הם אמורים להפעיל את הממשק, ושאר תירוצים.

 

אז על מה מוציאה פייסבוק כסף? בין השאר, על בלימת חוק שדווקא עשוי לקדם את נושא הפרטיות, בקרב אחת האוכלוסיות הרגישות ביותר. הסנאט של מדינת קליפורניה, שבה שורץ המטה של פייסבוק, קיבל ברוב גדול הצעת חוק שלפיה אסור יהיה לרשת חברתית לפרסם פרטים מסוימים על קטינים: מספר הטלפון שלהם וכתובת הבית שלהם. המטרה, כמובן, היתה לבלום תופעות של בריונות רשת, שנפוצות ומסוכנות מאוד בגילאים האלה. ואז, איכשהו, ההצעה נתקעה באסיפה המחוקקת.

 

פייסבוק אמנם לא הוציאו הרבה כסף על שתדלנות, רק כ-6,600 דולר, אבל למקרה שפספסתם - פעלה כדי לשמור לעצמה את הזכות לפרסם את הטלפונים והכתובות של ילדים. זו, יצוין, הפעם הראשונה שבה צוקברג ועמיתיו עוסקים בשתדלנות. המחוקקת שניסתה להעביר את ההצעה אומרת שהיא פנתה לפייסבוק כדי לקבל את התגובה שלה בנושא, אבל הרשת החברתית לא חזרה אליה "והעדיפה להרוג את החוק מאחורי הקלעים".

 

בפייסבוק נמנעו מלהגיב על הפרשה. הגיוני מצדם. זה גם מה שאני הייתי עושה אם היו תופסים אותי בסתירה כל כך בוטה בין מעשיי ובין הצהרותיי.

 

שתדלנות מטרידה. צוקרברג שתדלנות מטרידה. צוקרברג צילום: בלומברג

 

מה משותף לאפל ולשלגיה?

 

שאפל רוצה להפוך את חוויית המשתמש של רוכשי המוצרים שלה לנקיה, סטרילית וחסרת מחלוקות כמו שלגיה. אה, ומסתבר שגם לוגו התפוח שלה רעיל כמו זה שנגסה בו שלגיה.

 

עובדים סינים שעסקו בהרכבה של מוצרי אפל נאלצו להשתמש בחומר רעיל במיוחד, n-Hexane, כדי להדביק את הלוגו המפורסם של התפוח הנגוס על אייפונים ומחשבי מק. ההערכות הן שהבוסים במפעל הסיני, שאילצו את עובדיהם להשתמש ברעל העצבים הזה, ידעו שהוא מסוכן לבריאות ולגוף, אבל החליטו להשתמש בו כי זה מהיר יותר.

  

המידע הזה מגיע מראיונות שערך כתב אוסטרלי בבית חולים בסין, לאחר שהצליח לחדור אל המפעל המדובר (ששייך, לשם שינוי ל-Wintek ולא לפוקסקון). הכתב גילה שהמפעל "קטן מאד, ובעל איוורור גרוע". 62 מהעובדים הורעלו במהלך הכנת מוצרי אפל שם.

 

אפל, מצידה, לא היתה מוכנה אפילו להודות בפני הטלוויזיה האוסטרלית שהיא בכלל מייצרת משהו בסין, למרות שעל כל המוצרים שלה כתוב בגדול "הורכב בסין" (לא, נחמה, מוצרי אפל לא מורכבים על ידי פועלים שעברו אימונים מיוחדים. הם מורכבים על ידי אותם האנשים שבונים כל זבל אלקטרוני אחר). אז בכל פעם שאתם רואים את הלוגו של התפוח על איזה אייפון, הקדישו דקה למחשבה על מה שעבר על האנשים שהיו צריכים לשים אותו שם.

 

הלוגו הרעיל את העובדים. אייפון 4 הלוגו הרעיל את העובדים. אייפון 4 צילום: אופיר יעקובי

  

הבונוס הבלתי צפוי של אולימפיאדת 2012

 

בריטניה נערכת במרץ רב לאולימפיאדה שתיערך בבירת הממלכה המאוחדת, לונדון, בקיץ 2012. המקומיים עובדים על יצירת רשת WiFi גדולה ורחבה, שתסייע לכל האורחים המגיעים למקום, אבל יש בעיה מטרידה נוספת: העיכוב שנרשם בכל פעם שאתה רוצה לרכוש משהו. ויהיו הרבה, הרבה יותר תיירים בלונדון ב-2012.

 

יש פתרון: הדרום קוריאנים והיפנים, או לפחות הדור הצעיר והמחובר שלהם, משתמשים בו מדי יום. הוא נקרא בנקאות סלולרית. פרטי האשראי שלך נשמרים על כרטיס ה-SIM, ואתה פשוט מנופף את הגרוטאה שלך מול הקופות כדי לקנות משהו.

 

בנקאות סלולרית בטוחה לפחות כמו בנקאות רגילה. כלומר, אם המכשיר שלך אבד או נגנב, חברת האשראי יכולה לזכות אותך על כל סכום שהגנב הצליח להוציא ממך. ניסוי שנערך בבריטניה כבר הראה שהארנק הסלולרי עובד נהדר ברכבת התחתית: אתה מנופף בו מול דלת המעבר, החשבון שלך מחויב, אתה עובר.

 

בכיר בחברת הטלפוניה טלפוניקה הצהיר שלונדון תהיה ככל הנראה העיר הראשונה באירופה שתרושת לשימוש בארנקים אלקטרוניים. לדבריו, יש כבר 250 אלף נקודות סחר בעיר, שמסוגלות לבצע סחר "ללא מגע" – כלומר, ללא הצורך להעביר כרטיס אשראי בחריץ. המספר הזה, לדבריו, צפוי לגדול.

 

הבכיר טען ששלל הבעיות שעיכבו את התפתחות הבנקאות הסלולרית באירופה – בעיקר בין חברות אשראי, בנקים, וחברות סלולר – כבר נפתרו, מצד שני, הקמעונאית הגדולה בבריטניה, טסקו, לא מגלה התלהבות. אם זה יתפוס בלונדון, לתושבים תהיה מזכרת נאה למדי מהאולימפיאדה – וסביר להניח שהשימוש בארנקים הסלולריים יתפשט לשאר בריטניה, ואחר כך ליבשת כולה.

 

קצרצרים

 

משטרת הולנד ידועה ביחסה החם לתושבי ממלכת השפלה. השוטרים נדרשים להיות אדיבים ומועילים לאזרח, וכאשר הם פונים אל אזרח ברחוב הם נדרשים להצדיע. שירות חדש של הבחורים בכחול מהולנד הוצג לאחרונה במהלך מבצע לחיסולו של סוס טרויאני מסוג בוטנט: השוטרים טרחו לשים אזהרה במחשביהם של האזרחים שנפגעו על ידי הבוטנט האכזרי. בעולמנו הציני, כבר היה מי שהאשים אותם בכך שהם עוברים על החוק ומחמירים את המצב.

 

גוגל הציגה לאחרונה את גוגל TV, שאמור, אה, לעשות משהו. אינטגרציה בין הטלוויזיה והמחשב, פחות או יותר. תוכל לערוך חיפושים באמצע משחק כדורסל מותח כדי לברר כמה ריבאונדים הסנטר המחליף לקח, או לראות חדשות כשהשטויות של "חבריך" ברשתות החברתיות רצות בתחתית המסך – לא שזה יהיה גרוע יותר ממה שתוכניות חדשות שמות שם בדרך כלל. כל זה אמור לקרות על אף שרשתות הטלוויזיה דווקא מנסות בכל כוחן למנוע ממכם לצפות בתוכן שלהן, כי גוגל יצאה עם הקונספט לשוק בלי שסגרה איתן את הדילים הנדרשים. איכשהו, הלהיט הזה מתרסק במהירות – מהר יותר אפילו מההתרסקויות הקבועות של גוגל, כשהיא מנסה לעשות משהו שהוא לא חיפוש – והוא הועבר למחלקת הכספים האבודים של גוגל, הידועה יותר כיוטיוב.

צרות בכותרות. רכב סטריט וויו צרות בכותרות. רכב סטריט וויו צילום: ollografik cc-by-nd

 

ואם כבר בצרות גוגל עסקינן, קשה לעקוב אחרי השערוריות החוקיות שהתמנון העליז (והכוונה היא לא לפול, עליו השלום) מעורב בהן. אתמול הכריזה איטליה שהיא פותחת חקירה בפרשת סטריט וויו, אחרי שה-FTC האמריקאית סגרה את החקירה שלה בליטוף קל. ובכן, מי שרוצה לדעת איך הסתבכה גוגל איפה, יוכל מעתה להעיף מבט במפה השימושית שמופיעה כאן, ומתבססת, כמובן, על מפות גוגל.

 

קטינים נחשפים לרשת יותר ויותר, וזה לא תמיד חיובי. כשמינית מהקטינים שנשאלו על כך בבריטניה אמרו כי הם נחשפו לחומר בעייתי – מפורנוגרפיה ועד מסרי שנאה. רק 50% מההורים של הילדים האמורים ידעו על כך. בנים מגיעים יותר לפורנוגרפיה, ובנות חשופות יותר למסרי שנאה ולהצעות מגונות. ל-48% מהילדים יש גישה לרשת בחדר השינה שלהם. לא ברור אם הנתון הזה מתייחס גם לאפשרויות הגלישה הסלולרית.

 

טייסים בוכים בלילה, לא נשמע קולם: במסגרת המעקב אחרי דעיכתו של האביר המעופף, שמוחלף יותר ויותר על ידי רובוטים, המדור שמח לדווח על בנייתה של הפצצה החכמה הראשונה המיועדת ספציפית למל"ט. הפצצה קלה יחסית, ומורידה על המטרה רק 6.5 קילו חומר נפץ. אבל אם היא מדויקת, ואומרים שהיא מדויקת, זה צריך להספיק. בונוס נוסף הוא שהפצצה הקטנה מסוגלת לבצע גם סיכול ממוקד אמיתי, ולא רק סיכול של אזור מיקוד. עד כה השתמשו מל"טים בחימוש שיועד במקורו למטוסים או מסוקים. עכשיו, כשהם מתחילים לקבל חימוש מיוחד להם, הם מתחילים לדחוק ברצינות את רגליהם של הטייסים. חיל האוויר אצלנו מבזבז בינתיים מיליארדים על מטוסי F-35.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x