$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: רישיון להרג בלתי מדויק

סכסוך משפטי בין חברות תוכנה חושף סטייה קטלנית בתוכנה שמשמשת במל"טים של ה-CIA; הממשל האמריקאי רוצה לרגל אחרי סמארטפונים; נתונים על הסיקור התקשורתי חסר הפרופורציות שזוכה לו אפל; ומתכנת יוצא למסע נקמה במגזין "רולינג סטון"

יוסי גורביץ 12:5727.09.10

סיכול ממוקד? סיכול של אזור מיקוד

 

המלחמה באפגניסטן ובפקיסטן, שלאחרונה הצבא האמריקאי מתייחס אליהן כאל זירה אחת - AfPak, נשענת בשנתיים האחרונות במידה גוברת והולכת על חיסולים מהאוויר באמצעות מל"טים. מלחמת המל"טים היתה אמורה להיות שקטה, פנטזיה על צליפה מדויקת מהאוויר שתארגן לאיסלמו-פאשיסט שלמטה פגישה בנוהל מזורז עם אלוהיו ונביאו. בפועל, היא הכל חוץ משקטה: מל"טים עולים כל הזמן לכותרות, לעתים קרובות מדי משום שהם הורגים מספרים בלתי נסבלים של אזרחים תמימים. הגיעו דברים לידי כך שיש קריאות לארגן חקירה בינלאומית שתבחן מה באמת קורה באפגניסטן.

 

תביעה שקטה שמתבררת כעת בארה"ב עשויה להסביר חלק מחריד במיוחד מהסיפור. חברת התוכנה IISi, תובעת את חברת Netezza – אותה חברה שנרכשה על ידי IBM לאחרונה תמורת 1.7 מיליארד דולר – בטענה שהיא השתמשה בתוכנה בשם GeoSpatial שפיתחה IISi, שמיועדת לניווט, ומכרה אותה ל-CIA, למרות שידעה שהתוכנה איננה מדויקת ושהסטייה שלה יכולה להגיע ל-13 מטר.

 

מה שמעניין את IISi, כמובן, הוא העובדה שנטצה גנבה את התוכנה שלה, ומבחינתה היא צודקת לגמרי. התוכנה שבנתה IISi לא התאימה לצורכי ה-CIA, ונטצה האיצה בה לכתוב אותה מחדש במהירות. סמנכ"ל הטכנולוגיה של IISi הזדעזע מהבקשה: "הם רוצים להשתמש בתוכנה שלי, שלא עובדת, כדי להרוג בני אדם", והודיע שלא יוכלו לעשות את השינויים במהירות הנדרשת. כתוצאה מכך, על פי כתב התביעה – שמכיל גם מסמכים של ה-CIA שמאששים לכאורה את הטענה – הינדסה נטצה לאחור את Geospatial ומסרה ל-CIA את הגרסה הבלתי מדויקת שלה. כלומר, במילים משפטיות פחות, על פי הטענה הסכימה נטצה להמון דם על הידיים תמורת ערימה נאה של מרשרשים.

 

נראה מהמסמכים, כאמור, שה-CIA ידע שהתוכנה בלתי מדויקת ובכל זאת בחר להשתמש בה. אחרי הכל, מדובר בסך הכל באסייאתים, שחייהם זולים. מטבע הדברים, הן ה-CIA והן נטצה העדיפו שלא להגיב על הידיעה.

 

מספר האנשים שעדיין סבורים ששיטת הלוחמה המכונה "COIN" – לוחמת אנטי-גרילה תוך מינימום נפגעים לאוכלוסיית היעד – אכן עובדת הולך ומתמעט, אבל גם להם ברור ששימוש בהפצצה בלתי מדויקת הוא אחת השגיאות הגרועות ביותר שניתן לעשות. הגישה האגבית של נטצה לדיוק של התוכנה שהיא הפיצה, מעבר לאדישות לחיי לא-אמריקאים, עשויה להיות בין הסיבות לתבוסה המסתמנת לצבא ארה"ב באפגניסטן. נטצה, כמובן, טענה בשעתו שהיא פועלת מטעמים פטריוטיים.

  

האם טכנולוגיה לא בשלה ולא מדויקת משמשת להרג בני אדם? האם טכנולוגיה לא בשלה ולא מדויקת משמשת להרג בני אדם?

 

האח סם רוצה להאזין לכם

 

ארה"ב בעקבות ערב הסעודית? רשויות המלחמה בטרור בארץ החופשיים והאמיצים רוצות סמכויות להאזנה לשידורי רשת וסלולר, וממשל אובמה – שכורע ברך מולן בכל פעם – עומד להגיש הצעת חוק כזו לקונגרס.

 

הצעת החוק תאפשר לרשויות לדרוש מכל מי שמפעיל שירות סלולר או רשת בארה"ב לספק להן, על פי דרישה, מידע שלהערכתן נחוץ להן ל... משהו. הדרישות כוללות חדירה למיילים מוצפנים הנשלחים ממכשירי בלקברי, מעקב אחרי מה שאנשים עושים בפייסבוק ומגפות חברתיות אחרות, פלישה לסקייפ וניטור של רשתות P2P.

 

הכל, כמובן, בשם הביטחון הלאומי. כמו תמיד. רק שהפעם רוצים ב-FBI שחברות זרות שמפעילות שירותי הצפנה בארה"ב – כמו RIM, יצרנית הבלקברי, שהיא קנדית – יפעילו משרדים מיוחדים שיעסקו בפענוח, ושיצרני תוכנות שיתוף קבצים יבנו אותן כך שהממשלה תוכל להאזין במידת הצורך. בקיצור, את היישום שיאפשר לממשלה לעקוב אחרי הלקוחות של החברות, היא מצפה שהחברות יבנו ויתחזקו בעצמן ועל חשבונן. לא ברור איך חוק כזה יועיל כנגד חברות שאין להן עסקים עם ארה"ב, שיהפכו – יש להניח – ללהיט גדול בקרב הג'יהאדיסטים, אבל לפחות הממשלה תרחיב את אחיזתה עוד קצת.

 

הכתבלבים

 

הטור הזה מזכיר מדי פעם את העובדה שאפל נהנית מייצוג יתר בתקשורת, שלא לדבר על כך שחברת הצעצועים לעשירים הזו זוכה לייצוג חיובי במיוחד. עכשיו יש לזה גם ראיות אמפיריות.

 

מחקר של מכון Pew מצא שיש הרבה יותר מדי אזכורים לאפל בתקשורת הטכנולוגית: 15.1% מכלל ההתייחסויות התקשורתיות לטכנולוגיה נסבו סביב אפל ומוצריה. מדובר, נזכיר, בחברה שנתח השוק שלה בתחום המחשבים עומד על כ-7% בארה"ב והרבה פחות מזה בשאר העולם.

 

הכיסוי התקשורתי של אפל וצעצועיה עבר אפילו את זה של גוגל, שעם כל הביקורת בכל זאת מספקת שירותים להרבה מאוד אנשים – היקף הסיקור שזכתה לו גוגל עמד על 11.4%. היקף ההתייחסות של עיתונות הטכנולוגיה למיקרוסופט עמד על 3%, ונזכיר שמדובר בחברה שמייצרת את מערכת ההפעלה של משהו כמו 90% מהמחשבים בעולם, שעדיין מחזיקה ברוב נתח השוק בתחום הדפדפנים ושחבילת התוכנות המשרדיות שלה היא הנפוצה בעולם.

 

חלק מהעניין, כמובן, הוא שיטת יחסי הציבור של אפל: מטח של שמועות בלתי ברורות במשך חודשים ואחר כך השקה בקול תרועה וצלצולים. וזה עובד, בעיקר על עיתונאים: לציבור הרחב, להבדיל מעיתונאים ופאנבויז, לא באמת אכפת איזה מוצר חדש מוציאה אפל. העיתונות היא זו שאומרת לו שצריך להיות אכפת לו.

 

ובשל כך, צאתו לשוק של האייפון האחרון (יהיה עוד אחד ביוני הקרוב, אל דאגה) תפסה 6.4% מכלל הסיקור בעיתונות הטכנולוגיה, והשקת האייפד - 4.6%; אבל השקת חלונות 7, האירוע הטכנולוגי של השנה בכל קנה מידה אובייקטיבי, תפסה רק 0.5% מכלל הסיקור.
השקת האייפד. השיטה עובדת השקת האייפד. השיטה עובדת צילום: בלומברג

 

ומה שיפה בכל זה, שאפל אפילו לא צריכה לשחד את העיתונאים. היא רק צריכה לרקוד את ריקוד הצעיפים שלה, ולסמוך על כך שהדור הנוכחי של העיתונאים גדל בשנות השמונים והתשעים, השנים שבהן אפל הצליחה להעמיד פנים שהיא אלטרנטיבה נועזת – לא ברור למה.

 

לא כדאי לעצבן מתכנתים

 

הם יודעים לנשוך חזרה.

 

האתר של מגזין Rolling Stone גילה זאת על בשרו, יחד עם כמה אתרים אחרים: הם פרסמו סיפור משפיל במיוחד על מערכת היחסים בין מתכנת, ברוס רייזלי, ובין אשה בלתי קיימת. הסיפור היה תוצאה של כשל ביחסיו של רייזלי עם מתכנת אחר, ומזימה בזויה מצד אותו מתכנת שהובילה לגירושיו של רייזלי. המגזינים חגגו על הסיפור. רייזלי החליט לנקום.

 

הוא בנה בוטנט, והתחיל בשורה של התקפות Denial of Service על שרתי האתרים שהשפילו אותו. נראה שלפחות במקרה של הרולינג סטון הוא ניסה להפיל את הכתבה הלעגנית נגדו, אבל הוריד באותה הזדמנות גם את שאר האתר.

 

מצד שני, הוא לא היה מי יודע מתוחכם וניהל את ההתקפה מתוך דומיינים שרשם על שמו. עלו עליו יחסית במהירות, ובשבוע שעבר הוא הורשע. גזר הדין יינתן בינואר – והוא יכול להגיע לעשר שנות מאסר.

 

קצרצרים

 

זוכרים את צ'לסי קייט איזאקס, הסטודנטית שדרשה מסטיב ג'ובס מידע על אייפדים בסביבה אקדמית? היא לא הצליחה לקבל את המידע, אבל הראתה נחישות ראויה להערצה מול סלב אנטיפת, תכונה הכרחית לעיתונאים. הרבה בזכות זה, היא זכתה לציון חיובי - ולראיונות, ולהצעות עבודה. מבחינתה, זו היתה הצלחה בלתי מעורערת. מבחינת ג'ובס, הוא פשוט חיזק את מעמדו כרודן עם יותר מדי כוח וכסף. אנחנו צריכים הרבה יותר איזאקסים, ולא רק בעיתונות הטכנולוגיה.

 

אגב יותר מדי כוח וכסף, אפל הצליחה להפוך, זמנית, לחברה בעלת שווי השוק השני בעולם במהלך סוף השבוע, וזמן קצר לאחר מכן נדחקה שוב למקום השלישי. החברה שנמצאת במקום הראשון היא אקסון, חברת הנפט הידועה לשמצה, ובמקום השני נמצאת PetroChina. עוד מסימני הדור: שחברה של צעצועי בידור מצליחה להגיע לעמדה כזו.

 

אם מגיע אליכם ציוץ טוויטר שמכיל את ראשי התיבות WTF, מלווים בקישור, אל תקליקו עליו. מה שיקרה אם תקליקו הוא שתקדמו לכל העוקבים שלכם סדרת ציוצים שאומרת שאתם אוהבים סקס עם עזים. תולעת של מתכנת קינקי במיוחד או בעל חוש הומור סוטה? אל תבררו בעצמכם.

 

מיקרוסופט מתחילה לקדם את צאתו לשוק של הסמארטפון שלה, והיא הוציאה מודעה מתוחכמת – או שמא מתחכמת – שמקוננת על כך שגרוטאות סלולריות פולשות לכל תחום מתחומי חיינו. המודעה אמורה, כזכור, לקדם בעצמה שימוש בגרוטאה סלולרית. זה כנראה הפוך מן הפוך מתחכם כזה, שרותם לצורכי מכירות דאגות אמיתיות. היפסטר היטלר עדיף.

 

גוגל מדאיגה את הרופאים באוסטרליה: מסתבר שיותר מדי אנשים – 20% בערך – מחליטים שהם יכולים לוותר על שבע שנות לימוד, סטאז', והניסיון הקשה שנרכש כשפציינט מתפגר בידיים שלך, ושיש תחליף נוח, מהיר וזול לכל אלה: חיפוש גוגל. אישית, אני לא בטוח שזה דבר רע כל כך, כי כל מי שמרעיל את עצמו באמצעות חיפוש גוגל מדלל במעט את הטיפשות במאגר הגנים האנושי, אבל לרופאים יש נקודת מבט אחרת בנושא. משהו על שבועת היפוקרטס, קדושת חיים וכל מיני דברים כאלה.

  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x