$
חדשות טכנולוגיה

החרם הערבי על בלקברי: סעודיה מצטרפת לאיחוד האמירויות הערביות

לאחר שהאיחוד הכריז שהסמארטפון הפופולרי "מסוכן לביטחון המדינה", הודיעה סעודיה כי תחסום כמה אפליקציות של המכשיר. הסיבה: המידע שמועבר בבלקברי מוצפן, ואינו נגיש לשירותי הביטחון של המדינות

יוסי גורביץ 10:1602.08.10
סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות הודיעו אתמול (א') כי בקרוב ימנעו מבעלי בלקברי שבשטחן להשתמש בכמה משירותי RIM הקנדית, יצרנית הסמארטפון הפופולרי: הממשל הסעודי הורה על חסימת המסנג'ר עוד החודש, ואיחוד האמירויות הודיע כי החל ב-11 באוקטובר הוא ימנע שימוש בשירותי המסנג'ר, המייל
והגלישה שבמכשיר. מממשל האיחוד נמסר כי האיסור יהיה בתוקפו עד ש-RIM תיענה לדרישותיו בתחום ההצפנה.

 

על פי ההערכות, בסעודיה יש כ-700 אלף משתמשי בלקברי, ובאיחוד כחצי מיליון; הם מהווים כ-3% מסך כל משתמשי בלקברי בעולם. סלע המחלוקת בין סעודיה ואיחוד האמירויות ובין RIM הוא נושא ההצפנה: המידע של משתמשי בלקברי עובר דרך שרתי החברה הקנדית כשהוא מוצפן, כך שהוא אינו נגיש לשירותי הביטחון והמודיעין של שתי המדינות.

 

בשבוע שעבר פרסם איחוד האמירויות הודעה רשמית שבה נאמר שהשימוש בשירותים המוצפנים של בלקברי מנוגד לחוק, משום שהמידע שעובר בהם מנוהל על ידי חברה זרה, ועלול לשמש גורמים "המסוכנים לביטחון המדינה". בכירים באיחוד הכחישו בתוקף כי מטרת האיסור היא צנזורה על התקשורת בין תושבי האיחוד, אך רבים בממלכה מעריכים כי זה המצב; אנליסטים העריכו כי 80% ממשתמשי בלקברי בסעודיה הם משתמשים פרטיים ורק 20% מהמכשירים משמשים חברות - מצב הפוך מזה המקובל בעולם המערבי, וזאת מפני שמכשירי בלקברי מאפשרים למשתמשים הגנה מפני האזנה או מעקב. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי הצו החדש מתקבל בזעם בקרב בעלי הסמארטפון הפופולרי הסעודים.

 

אתר ארס טכניקה מזכיר כי לפני כשנה, ניסתה חברת הטלפון של איחוד האמירויות הערביות, Etisalat, לשכנע את משתמשי בלקברי להתקין תוכנה על המכשיר – שהתבררה כרוגלה ששלחה את תוכן המיילים שלהם לשרת באיחוד, השייך ככל הנראה לשירותי הביון של האיחוד.

 

RIM לא מסרה תגובה עד כה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x