$
הייטק והון סיכון

בלעדי ל"כלכליסט": חברת השבבים אסוקס קיבלה תג מחיר - 100 מיליון דולר

בימים האחרונים קיבלה אסוקס הצעת רכש ממדיה-טק הטייוואנית, הצעה שנהפכה לשיתוף פעולה. החברה ממשיכה לבחון הצעות לשיתופי פעולה מכמה ענקיות שבבים, בהן קוואלקום

אסף גלעד 07:0201.02.10

בימים האחרונים מנהלת אסוקס מראש העין, המפתחת שבבים לטלפונים סלולריים, משא ומתן עם מדיה-טק הטייוואנית. החברה מקיימת גם מגעים עם ענקיות שבבים נוספות, בהן קוואלקום. הצעת הרכש של מדיה־טק, בהיקף של 100 מיליון דולר, נפלה לאחר בדיקה שערכה עם החברה הישראלית. לבסוף הוחלט על שיתוף פעולה בין החברות.

 

אסוקס (Asocs) קיבלה מימון יפני ומוכרת את מוצריה בסין. עד כה הושקעו בחברה 23 מיליון דולר, כך שההחזר על ההשקעה בה עשוי להגיע ליותר מפי ארבעה על הכסף בממוצע.

 

אתמול התכנסו במשרדי קרן ורטקס, בעלת המניות העיקרית בחברה, בעלי המניות העיקריים של החברה ודנו בכיווני העסקה. בעוד ורטקס מעוניינת בעסקה לאחר שנה שבה איבדה השקעות רבות, מתנגדים לה מנהלי החברה ובראשם מייסדיה, המנכ"ל גלעד גרון וסמנכ"ל הטכנולוגיות דורון סולומון. אלה טוענים כי ניתן להגדיל משמעותית את עסקי החברה בתוך כמה שנים.

 

 

תג מחיר של 100 מיליון דולר מצמיד לאסוקס שווי גבוה שעשוי לספק את בעלי המניות של החברה, בהם ורטקס, שספגה בשנה האחרונה ירידת שוויים של חברות פורטפוליו. אקזיט של 100 מיליון דולר עשוי להעניק לורטקס 26 מיליון דולר לאחר שהשקיעה באסוקס קרוב ל־6 מיליון דולר, ולהעניק לגרון ולסולומון, המחזיקים יחד כ־26% בחברה, 13 מיליון דולר כל אחד. בעלת מניות מרכזית נוספת היא קרן ההשקעות היפנית פינטק (FinTech), שנכנסה להשקעה ב־2008 בחברה תוך דילול בעלי המניות הקיימים, והצליחה להשיג נתח של 10% בחברה המבטיחה. חברת הייעוץ העסקי הראל הרץ מחזיקה גם היא נתח של 10% בחברה. גם משפחתו של מייסד החברה, גלעד גרון, תרוויח מן המכירה באמצעות אחזקת 3% בידי אגין אחזקות, חברת הנדל"ן המשפחתית שגרון עצמו משמש בה דירקטור.

 

תגובת המנכ"ל גרון: "אסוקס כרגע אינה בתהליך של מכירה, אך היא חברה אטרקטיבית בשוק ומעוררת עניין רב מצידן של שחקניות בתחום האלחוט בכל העולם".

 

תגובת יפעת אורון, שותפה בקרן ורטקס: "החברה מבררת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם כמה שחקניות בשוק".

 

אסוקס פיתחה שבב לטלפונים סלולריים המאפשר לה לתמוך בכל התקנים האלחוטיים, כולל התקנים הסלולריים EDGE ,GSM ו־GPRS, תקני טלוויזיה דיגיטלית כגון HD mobile TV וכן תקן האינטרנט האלחוטי WiFi. השבב מאפשר גלישה חופשית ורציפה באינטרנט וצפייה בתוכני וידיאו ישירות מהרשת, גם כשעוברים מהחוץ אל הבית.

 

אף שנוסדה ב־2003, רק בחצי השנה האחרונה חל מפנה בקצב המכירות שלה, ובספטמבר האחרון הודיעה על מכירת שבבים לספקית הסלולר הגדולה בעולם, צ'יינה מובייל, חברה המספקת שירות לכ־550 מיליון מנויים. השבבים יאפשרו לכל מחשב נייד להתחבר לרשת הסלולרית ולאינטרנט בחיבור USB, ולהעביר שידורי טלוויזיה. ניסויי ההתקנה יחלו בנובמבר, וההשקה הרשמית בסין תתקיים בפברואר 2010. אסוקס צפויה כבר השנה למכור ב־5–7 מיליון דולר בסין בלבד, ומכירותיה בשנה הבאה עתידות לעלות בעקבות הביקוש הגדל לגלישה ניידת באינטרנט. לאסוקס קשרי הפצה במזרח אסיה עם חברות כגון TRC שיאפשרו לה להתרחב גם לספקיות אחרות, בהן רנסאס היפנית.

 

מדיה־טק (MediaTek) היא חברה טייוואנית המפתחת רכיבי תקשורת אלחוטית ייחודיים לשוק המולטימדיה. החברה רשומה למסחר בבורסה הטייוואנית בשווי של 17 מיליארד דולר, ונחשבת אחת המתחרות הרציניות לקוואלקום בשוק האלחוט.

 

אסוקס

תחום: שבבים לתקשורת אלחוטית

מקום: פארק אפק בראש העין

מספר עובדים: כ־40

הכנסות צפויות ב־2010: 7–5 מיליון דולר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x