• תפריט
המדריך

לשדרג את הגלישה בסלולר

לא חייבים אייפון כדי לגלוש מהטלפון כמו במחשב: גרסת הסלולר החדשה של אופרה - אופרה מיני 5, שזמינה עכשיו בבטא - מביאה לדפדפן הסלולרי תצוגת אתרים מלאה, תמיכה בלשוניות, מנהל סיסמאות ועוד

רן יניב הרטשטיין 17:0116.10.09

מלחמת הדפדפנים לא מתנהלת רק על שולחן העבודה, והדפדפן של האייפון הוא לא הדרך היחידה לגלוש ברשת "האמיתית" מהטלפון הסלולרי שלכם. אופרה מיני, הדפדפן החינמי הנייד של אופרה, עובד כמעט על כל טלפון נייד, והוא מהיר, נוח וחסכוני יותר ברוחב פס מהדפדפנים המובנים ברוב הטלפונים שיש.

 

לאחרונה שחררה אופרה מהדורת ניסוי של הגרסה הבאה של אופרה מיני, שמביאה לדפדפן הסלולרי השימושי ממילא עוד כמה תכונות שימושיות - גלישה בלשוניות, סימניות עם תצוגה מקדימה, מנהל סיסמאות ותמיכה הן במסכי מגע והן במקלדות.

 

אופרה מיני 5

 

להתקנת אופרה מיני 5, פתחו בדפדפן הקיים כבר בטלפון שלכם את הכתובת m.opera.com/next. בעמוד יופיע קישור להורדה של קובץ ההתקנה של אופרה מיני. הורידו והפעילו אותו, ולאחר מכן פתחו את אופרה מיני.

 

בהתאם להגדרות האבטחה בטלפון שלכם, ייתכן שתתבקשו להרשות לאופרה מיני להתחבר לרשת בפעם הראשונה שתפעילו אותו. אי אפשר להתחיל להשתמש בדפדפן ללא חיבור לרשת - גם אחרי שהדפדפן כבר נמצא במכשיר, הוא צריך להתחבר לרשת ולהוריד רכיבים נוספים כדי לסיים את ההתקנה.

 

את צילומי המסך במדריך זה צילמנו במכשיר E71 של נוקיה, אבל אופרה מיני פועל גם על מכשירים פשוטים וזולים בהרבה. רשימת המכשירים המלאה מופיעה באתר של אופרה, אבל נחסוך לכם את הטרחה ונסכם שהוא פועל כמעט על כל מכשיר מהשנים האחרונות. אפילו אם המכשיר שלכם לא מופיע ברשימה, אופרה מציעה גם גרסה גנרית של אופרה מיני שפועלת בכל טלפון שתומך בג'אווה.

 

הרשת האמיתית

 

מסך הבית של אופרה מיני 5 דומה מאוד למסך הבית של אופרה 10, הדפדפן השולחני של אופרה. הוא כולל שורת כתובת ושורת חיפוש, ותשעה קיצורים לאתרים בצורת "חיוג מהיר" (Speed Dial), עם תצוגה מקדימה של האתר עצמו. לפתיחת כתובת, חיפוש ברשת, או בחירת אחד מהקיצורים, נווטו עם מקשי החצים ולחצו על האפשרות הרצויה.

 

כשתפעילו את הדפדפן בפעם הראשונה, שלושת הקיצורים הראשונים יפנו לאתר הקהילתי של אופרה, לאתר של הבי.בי.סי, ולוויקיפדיה. שאר ששת הקיצורים יהיו ריקים. כדי להגדיר את אחד הקיצורים הריקים, לחצו עליהם. תוכלו להקליד כתובת משלכם, או לבחור מהכתובות האחרונות שביקרתם בהם.

 

המסך הראשי של אופרה מיני המסך הראשי של אופרה מיני צילום מסך

 

כדי לערוך את אחד הקיצורים שהוגדרו מראש, לחצו עליהם לחיצה ארוכה. בתפריט שיופיע, לחצו על Edit כדי לבחור כתובת אחרת, או על Clear כדי למחוק את האתר הנוכחי. אחרי שתבחרו אתר, אופרה מיני יעדכן את התצוגה המקדימה אוטומטית.

 

כברירת מחדל, אופרה מיני מציג אתרים בצורתם הטבעית, בדיוק כפי שהיו נראים על דפדפן רגיל. עם זאת, מכיוון שהמסך של טלפון סלולרי ממוצע קטן משמעותית ממסך של מחשב רגיל, אופרה מיני מקטין את האתרים ומחלק אותם לטורים. באמצעות מקשי החצים אפשר לבחור את הטור שאתם רוצים להתמקד עליו. שיטה זו נפוצה בקרב דפדפנים ניידים רבים, ביניהם הדפדפן של האייפון והדפדפן המובנה ברוב הטלפונים החכמים של נוקיה, אבל לאופרה מיני יש כמה יתרונות שהופכים את השיטה הזו ליעילה בהרבה.

 

מכיוון שאופרה מיני נועד לשימוש במכשירים סלולריים בעלי מעבדים חלשים וחיבור איטי לרשת, הוא לא טוען את האתרים שהוא מציג ישירות, אלא מעביר אותם דרך מערכת שרתי-ביניים של אופרה. שרתים אלו מנתחים ומעבדים כל עמוד ומתאימים אותו לתצוגה בהתאם למאפיינים הייחודיים של כל מכשיר שלכם, וכך אופרה מיני יכול להציג עמודים מהר יותר ולהיות חסכוני יותר ברוחב פס ובמשאבי מעבד, כך שהסוללה שלכם לא תיגמר מהר כל כך.

 

 "הרשת האמיתית" - אתרים מוצגים באופרה בדיוק כפי שהיו נראים על דפדפן שולחני "הרשת האמיתית" - אתרים מוצגים באופרה בדיוק כפי שהיו נראים על דפדפן שולחני צילום מסך

 

לשוניות על מסך מלא

 

כמו כל דפדפן מודרני, אופרה מיני תומך בלשוניות, ומאפשר לפתוח כמה עמודים במקביל. כדי להציג את הלשוניות, פתחו את התפריט הראשי של אופרה מיני עם הכפתור Menu (בדרך כלל, הכפתור השמאלי במכשיר).

 

התפריט הראשי כולל סרגל כלים סטנדרטי, עם כפתור לפתיחת עמוד הבית (הכפתור הראשון משמאל), כפתורי אחורה וקדימה, וכפתור לרענון. הכפתור האחרון משמש לסגירת הדפדפן. אחרי פתיחת התפריט, לחצו על החץ למטה כדי לעבור לסרגל הכלים ובחרו את הכפתור הרצוי עם מקשי החצים ימינה ושמאלה.

 

התפריט של אופרה מיני כולל את סרגל הכלים ואת הלשוניות התפריט של אופרה מיני כולל את סרגל הכלים ואת הלשוניות צילום מסך

 

מתחת לסרגל הכלים נמצא התפריט הראשי של הדפדפן, עם קיצורים לסימניות, להיסטורית הגלישה, למסך ההגדרות ועוד. לחצו שוב על החץ למטה כדי לפתוח את התפריט הראשי, והשתמש במקשי החצים למעלה ולמטה כדי לנווט בו.

 

לבסוף, הלשוניות נמצאות מעל שורת הכתובת ושורת החיפוש. כדי להגיע אליהן, לחצו על החץ למעלה. בפעם הראשונה שתשתמשו בדפדפן, רק לשונית אחת תהיה פתוחה, ומלבד יופיע בשורת הלשוניות כפתור עם סימן "+", לפתיחת לשונית חדשה. כשיש כמה לשוניות פתוחות, בחרו את הלשונית הרצויה עם מקשי החצים ולחצו על מקש הבחירה כדי לעבור ביניהן.

  

לשינוי הגדרות הדפדפן, פתחו את התפריט הראשי ובחרו את האפשרות Settings. כברירת מחדל, אופרה מיני לא מציג עמודים על כל המסך - במקום זאת, הוא מציג שורת כותרת מעל העמוד ושורת תיאור לתפקוד מקשי הקיצור מתחת לעמוד. במסך הקטן של רוב הטלפונים הסלולריים, מדובר בבזבוז של ממש. כדי להעביר את אופרה מיני לתצוגה על מסך מלא, לחצו על השורה Full screen כדי להעביר אותה למצב On.

 

מלבד זאת, כברירת מחדל, אופרה מיני משתמש במערכת מובנית משל עצמו לעריכת טקסט בטפסים ובשורת החיפוש - אך מערכת זו לא תומכת בכתיבה בעברית. כדי לעקוף את מערכת הטקסט של אופרה מיני ולהשתמש בתמיכה הרגילה של מכשיר הטלפון שלכם בכתיבה בעברית או בכל שפה אחרת, גללו למטה לשורה Advanced, ולחצו על השורה Inline Editing כדי להעביר אותה למצב Off.

 

 מסך ההגדרות של אופרה מיני מסך ההגדרות של אופרה מיני צילום מסך

 

שמירת עמודים: בדפדפן רגיל לא היה מדובר בתכונה שימושית במיוחד, אבל שמירת עמוד באופרה מיני מאפשרת לקרוא אותו גם אחרי שהתנתקתם מהרשת. לדוגמה, תוכלו בדרך זו לשמור עמודים לפני עלייה לטיסה, או להתחבר לרשת אלחוטית ולשמור מספר עמודים, כדי לקרוא אותם לאחר מכן מבלי לשלם את עלויות החיבור לרשת של ספקית הסלולר.

 

הרשת הניידת

 

מי שהשתמשו בדפדפנים סלולריים לפני כמה שנים, ודאי זוכרים שהם פעלו בצורה שונה מאוד. אז, אפילו לטלפונים הסלולריים המתקדמים ביותר מעבדים חלשים מאוד, ומהירות החיבור שלהם לרשת היתה קרובה לזו של מודם חיוג ישן.

 

כדי להתמודד עם המגבלות האלה, דפדפנים סלולריים היו צריכים להציג גרסה מעוותת במיוחד של רוב האתרים ברשת, ברוחב של כמה מאות פיקסלים, ללא תמונות ובאיטיות מתסכלת. אבל לתצוגה זו היו גם כמה יתרונות. ראשית כל, הניווט היה קל יותר. בדיוק כמו בדפדפן שולחני, צריך לגלול רק למעלה ולמטה ולא לצדדים. צריך היה לגלול הרבה יותר, אבל לפחות אפשר היה לדעת לאן לגלול.

 

מלבד זאת, התצוגה הסלולרית הזו מתאימה במיוחד לקריאת טקסטים. כל מאפייני העיצוב של האתר נעלמים, וכל מה שהיה נשאר זה מסך מלא של טקסט שחור על רקע לבן. חוויית הקריאה על מסך בגודל אינץ' וחצי היא מאתגרת ממילא, ואין סיבה להעמיס עליה עם רקעים צבעוניים וגלילה מיותרת.

 

למרבה המזל, אופרה מיני תומך גם במצב גלישה זה. כדי להפעיל אותו, לחצו על הכפתור Menu, לחצו על החץ למטה עד לפתיחת התפריט, בחרו את האפשרות Settings, ובמסך שיופיע בחרו את האפשרות Mobile View. אחרי שתשמרו את ההגדרות, אופרה מיני ישאל אם לרענן את כל העמודים הפתוחים - אחרי הרענון, כל העמודים יוצגו בתצוגה הניידת במקום בתצוגה המלאה, וכך גם כל העמודים שתפתחו מעתה והלאה.

  

במקרים רבים, התאמת האתר לרוחב המסך יכולה להיות נוחה יותר מהתצוגה הרגילה במקרים רבים, התאמת האתר לרוחב המסך יכולה להיות נוחה יותר מהתצוגה הרגילה צילום מסך

 

מקשי קיצור

 

כדי להקל על השימוש בו עם המקלדת המוגבלת של רוב הטלפונים הסלולריים, אופרה מיני מציע כמה מקשי קיצור שימושיים.

 

לניווט מהיר בעמודים, השתמשו במקשי הספרות כמו מקשי חצים - המקש 2 גולל עמוד אחד למעלה, המקש 8 גולל עמוד אחד למטה, המקש 6 גולל עמוד אחד ימינה, והמקש 4 גולל עמוד אחד שמאלה. 5, המקש האמצעי, משמש להגדלה והקטנת העמוד (Zoom in/out).

 

מלבד אלו, לאופרה מיני יש כמה קיצורים שפועלים בשילוב של מקשים - לחיצה אחת על מקש הקיצור, ולחיצה נוספת על אחד ממקשי הספרות. ברוב המכשירים, מקש הקיצור הוא מקש הסולמית (#), אך ייתכן כי במכשיר שלכם יהיה זה מקש אחר. שימו לב שאין צורך ללחוץ על מקשים אלו באותו זמן כמו קיצורי מקלדת במחשב רגיל - לחצו פעם אחת על #, ולאחר מכן לחצו על המספר הרצוי.

 

#+2 - פתיחת שורת הכתובת, להקלדת כתובת חדשה (מקביל לקיצור Ctrl+L בפיירפוקס)

#+3 - חיפוש טקסט בתוך העמוד (מקביל לקיצור Ctrl+F בפיירפוקס)

#+4 - חזרה לעמוד הבית

#+5 - פתיחת רשימת הסימניות, לשמירת סימניה לעמוד הנוכחי או לפתיחת אחת הסימניות הקיימות

#+6 - פתיחת היסטוריית הגלישה

#+8 - פתיחת מסך ההגדרות

#+9 - פתיחת רשימת העמודים השמורים, לשמירת העמוד הנוכחי או לפתיחת עמוד שנשמר בעבר

 

גם את הקיצורים שבעמוד הבית של אופרה אפשר לפתוח עם קיצורי מקלדת. ברוב המכשירים, מקש הקיצור לפתיחת קיצורי החיוג המהיר הוא מקש הכוכבית (*), אך ייתכן כי במכשיר שלכם יהיה זה מקש אחר.

 

כפי ששמם מרמז, קיצורי החיוג המהיר מסודרים כמו לוח המקשים בטלפון. להפעלת הקיצור השמאלי העליון, השתמשו בקיצור *+1. להפעלת הקיצור הימני התחתון, השתמשו בקיצור *+9, וכו'.

 

כתבות קשורות

 

לסנכרן את ה-E71 עם שירותי גוגל

 

שש תוכנות מומלצות ל-E71 ול-N95

 

קיצורי מקלדת ל-E71

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x