$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי לצהרי חג: חשרת סופה סביב אמזון

לקוריאה נמאס מהאנונימיות ולגוגל נמאס מקוריאה, הכותב של שיר ה-Rick Roll חש מרומה, חדשות רעות נוספות לחלונות 7, והבלוגרים הבריטים שוברים את הקודים הישנים של העיתונות

יוסי גורביץ 12:0214.04.09

מה, לעזאזל...

 

נמשך הבלגן סביב, ארג, צריך איזה תיאור נייטרלי, נוהגה השנוי במחלוקת של אמזון להימנע מלדרג ספרים העוסקים בהומוסקסואליות וספרות הומוסקסואלית. דיווחנו על תחילת הירושימת-יחסי-הציבור הזו אתמול (ב'), ובינתיים הצטבר הרבה יותר עשן סביב כל העסק.

 

ההודעה הראשונית של אמזון, נזכיר, היתה שיש לה מדיניות קבועה של אי-דירוג ספרים אירוטיים. זה היה, בלשון המעטה, לא נכון. אחר כך הגיעה תגובה שטענה שמדובר בתקלת מחשבים, וזו כבר היתה אי-אמת שאתה רגיל לקבל מדוברים ממשלתיים. אחר כך הגיעה תגובה שלישית: שמדובר בטעות קיטלוג אנושית גסה, שפגעה לא רק בספרות גאה אלא במגוון ספרים אחרים – לדברי אמזון, 57,310 מהם, בטווח רחב של קטגוריות.

מה קרה באמזון? תקלה, טעות סיווג, הומופוביה, התקפת האקר? מה קרה באמזון? תקלה, טעות סיווג, הומופוביה, התקפת האקר? צילום: shutterstock

 

ארגוני הגאים לא משוכנעים, והם כבר מתחילים לארגן חרם. הם טוענים שאו שאמזון נכנעה בשקט לתכתיבים של פונדמנטליסטים דתיים – לא נשמע סביר, זה לא הקהל של אמזון – או שיש לה עובדים פונדמנטליסטים שעוסקים בחבלה תרבותית. זה נשמע סביר יותר, ויש גם ראיה מעניינת: התוצאות הראשונות בחיפוש אחרי "הומוסקסואליות" באמזון הן הומופוביות במובהק – והן לא דומות לתוצאות שמתקבלות כשעורכים אותו חיפוש בסניף הקנדי של אמזון. אחוז הפונדמנטליסטים במחזור הדם הקנדי נמוך משמעותית מהמקובל בארה"ב.

 

ואם כל הקלחת המבעבעת הזו לא הספיקה לבלבל אתכם, איזה האקר-בשנקל שקורא לעצמו Weev החליט לחקות את הטאליבן, והוא לוקח אחריות על הפיגוע באמזון. לדבריו, הקהילה הגאה התייחסה לא יפה למודעות שלו בקרייגליסט, אז הוא החליט לנקום. החסר משוגעים אנוכי, כי הבאתם גם את זה להשתגע עלי? מומחי אבטחה אומרים שזה לא סביר, לא על פי הנתונים שהוא מסר, אבל לכו תדעו מה הולך שם.

 

משהו רע עובר על קוריאה

 

הדרומית, כמובן. אל הצפונית, עם נשיא מת ושליט שאף אחד לא באמת יופתע לגלות שהוא רובוטריק, אין טעם להתייחס. גוגל הודיעה אתמול (ב') שמשתמשים בדרום קוריאה לא יוכלו עוד להעלות סרטונים ליוטיוב, או להגיב לסרטונים שכבר הועלו.

 

הסיבה לצעד הזה הוא חוק נגד דיבת-רשת, שנכנס לתוקפו בדרום קוריאה בתחילת החודש, ושקובע שמי שרוצה להגיב באתר "גדול" – שמוגדר ככזה עם יותר מ-100,000 כניסות ייחודיות מדי יום – חייב להזדהות בשמו המלא ובמספר תעודת הזהות שלו. המטרה, כמסתבר, היא למנוע את הרעה החולה של השמצות אנונימיות. גוגל הודיעה שהיא מחויבת לאנונימיות – זה עשוי להפתיע משתמשים רבים - ושעל כן היא מעדיפה לשתק למעשה את הסניף הקוריאני של יוטיוב. בקריצה, היא הודיעה שמשתמשים קוריאנים עדיין יוכלו להעלות סרטונים לגרסאות יוטיוב שאינן ממוקמות בדרום קוריאה.

 

ואף שהחוק החדש לא פוגע בבלוגרים – מעטים מהם גורפים מספר כזה של כניסות מדי יום – העובדה שבלוגר קוריאני צפוי להכלא ל-18 חודשים בעקבות דיווח כלכלי לא מדויק מעוררת דאגה ניכרת. דיווחנו על מעצרו של הבלוגר – פארק דיי סונג, הידוע גם בכינוי "מינרווה" – בינואר; אתמול דרשה התביעה מאסר בפועל. חטאו של פארק, מבקר תוקפני של הממשלה, הוא דיווח – שגוי, כאמור – שעל פיו הבנקים במדינה קיבלו הוראה שלא לרכוש דולרים. הממשלה טוענת שמדובר בניסיון לחבל בכלכלה. יצוין גם שלפני כשבוע, קיבלה קוריאה חוק "שלוש עבירות", שקובע כי שלושה מקרים של הפרת זכויות יוצרים יגררו ניתוק מהרשת ללא הליך משפטי. בהה. אולי בכל זאת שליט רובוטריק?

 

אכלו לו, שתו לו

 

קצת קשה, ממרומי (ממעמקי?) האוברדרפט, לרחם על פיט ווטרמן. הוא מייבב שעשקו אותו, כשהוא יושב על הר קטן של סטרלינגים (בשווי של כ-50 מיליון מהם). הבעיה היא שכנראה באמת עשקו אותו.

 

ווטרמן כתב את המילים לשיר Never Gonna Give You Up, הלהיט של ריק אסטלי שחזר לקריירת זומבי באמצעות מתיחת הרשת הידועה כ-Rickrolling. כתוצאה מן המתיחה הזו, שמופיעה תחת כל עץ רענן ושיח קמל, הקליפ הנ"ל נצפה יותר מ-154 מיליוני פעמים ביוטיוב.

 

ווטרמן, שכבר ליקק את שפתיו בציפיה לאיזה צ'ק שמן מגוגל, הופתע לגלות שאמנם הגיע צ'ק – אבל הוא היה בסך של 16 ליש"ט בלבד. שזה, בחישוב מהיר, עשרה פני לכמעט מיליון צפיות. קצת, איך לומר, נמוך.

 

גוגל הפסיקה לשדר לאחרונה סרטוני מוזיקה בבריטניה, בטענה שהאמנים דורשים ממנה יותר מדי כסף. אם עשרה פני למליון צפיות הן משהו שגוגל לא יכולה לעמוד בו, אולי כדאי שתסגור את הבאסטה. את מה שווטרמן באמת חושב על גוגל, אי אפשר להביא לדפוס.

 

טראומת ויסטה

 

מיקרוסופט מתכוננת להשיק את חלונות 7 בקרוב – סוף השנה או תחילת 2010 – בתקווה שהיא תאפשר לכולם להדחיק את ויסטה ולעבור הלאה. החדשות הרעות, מבחינת מיקרוסופט, היא שזה לא יהיה כל כך פשוט.

 

לאחרונה הודיעה מיקרוסופט שהיא תמשיך לאפשר לשדעך למערכת ההפעלה הוותיקה חלונות XP. כנראה שהם יודעים למה: מסקר שנערך בקרב לקוחות תאגידיים – 1,100 עובדי תעשיית המידע - עולה ש-83% (!) מהם לא יעברו להשתמש בחלונות 7 ב-2010; הם ידחו את המעבר ל-2011.

 

המשמעות היא שהלקוחות העסקיים עדיין סובלים מטראומת ויסטה. הם יחכו לראות איך המוצר יתקבל אצל אחרים לפני שישקלו לבצע מעבר בעצמם. אבל זו עשויה להיות נבואה שמגשימה את עצמה, במיוחד על רקע המשבר הכלכלי: אם רוב הלקוחות העסקיים לא ישדרגו, הפחד ידרבן גם את האחרים לא לשדרג. החדשות הטובות היחידות הן שכפי שהפרסומות האחרונות של מיקרוסופט מוכיחות, מישהו במחלקת הפרסום שם התעורר סוף סוף.

 

הכללים הישנים נשברים

 

בריטניה נמצאת בעיצומה של שערורייה, לאחר שהתברר שיועץ קרוב של ראש הממשלה גורדון בראון קשר עם בלוגר תומך-לייבור להוציא את דיבתם של היריבים, אנשי השמרנים, רעה. היועץ, דיימון מק'ברייד, כבר הושלך הימה על ידי בראון – ככל הנראה לאחר שבכירי המפלגה הבהירו לו שהשטיקים האלה יפסידו למפלגה את הבחירות.

 

הפרשה נחשפה על ידי בלוגר עוין לספינוקראטים של משטר בלייר/בראון, פול סטיינס. התכתובת הפנימית של מק'ברייד הגיעה לידיו, והוא מיהר לפרסם אותה. הממשלה הבריטית לא כל כך יודעת איך לאכול בלוגרים: הם לא משחקים לפי הכללים הישנים.

 

המשחק מוכר וישן: העיתונאים המכסים את תחום הפוליטיקה מקבלים גישה לאנשים בעלי כוח – ראש הממשלה, שרים, יועצי סתרים מטעם רספוטין וחושי הארכי עצות אחיתופל בע"מ – ובתמורה מרככים את ביקורתם. הגישה הופכת אותם לבעלי סוד, והסוד מסחרר את ראשם.

 

בלוגרים לא רוצים גישה. לא מעניין אותם לחלוק עם הספינולוג הראשי של ראש הממשלה איזה בקבוק יין יקר על חשבון הציבור. הם רוצים מידע, הם לא מרככים ידיעות מחשש לפגיעה במקורות, הקודים שלהם עדיין חדים – וכמו העיתונאים של פעם, כמו בוב וודוורד של ווטרגייט, הם מסוגלים להפיל ממשלות.

 

זה יעבור, כנראה. זו דרך העולם. צריך ליהנות מזה כל זמן שזה נמשך.

 

קצרצרים

 

נס קטן לחג הפסחא: הגשוש מארס רובר, שקפא למוות על מאדים, שב לתחייה. הוא שלח שלושה שדרים לנאס"א. אנשי הסוכנות הנרגשים מדווחים שאף שהשידורים חדלו, מתקבל הרושם שהגשוש שלא נכנע שומר על כוחו ויחזור לפעילות בקרוב.

 

האם גוגל תרשום הפסד ברבעון הראשון של 2009? האנליסט אימרן חאן של ג'יי.פי. מורגן מאמין שכן, ועדכן את תחזיות הרווח (הנמוך) שלו להפסדים. נדע, סביר להניח, בסוף השבוע, אבל גוגל פיטרה מאות עובדים והוציאה לשחיטה פרויקטים רבים ברבעון האחרון.

 

בעקבות מבצע החילוץ של הקברניט האמריקאי מידי הפיראטים הסומאלים, שהושג בשלושה כדורים מדויקים מאד של אש צלפים, מפרסם Wired מאמר שווה קריאה על עתיד הצליפה. דארפה, הסוכנות למדע-מטורף של הפנטגון, מתכננת בין השאר קליעים מונחי לייזר. אמאל'ה.

 

זה עשוי להיות הקרב הגדול הבא: האיחוד האירופי שוקל לאסור על ספקיות סלולר למנוע ממשתמשיהן להשתמש באפליקציות VoIP (שיחה באמצעות הרשת). מאחר שפירוש הדבר הוא מוות באמצעות אלף דקירות קטנות, סביר להניח שחברות הסלולר מלחמה מלוכלכת במיוחד.

 

המעקב של חברות הסרטים אחרי המשתמשים צמוד מתמיד: משתמשת טוויטר Amanda Music הביעה רצון עז להוריד עותק בלתי חוקי של הסרט Adventureland, ותוך זמן קצר לאחר מכן התחנן בפניה נציג החברה שלא לעשות כן. היא ענתה בצחוק ש"טוב, נו, אם ביקשתם" – והופתעה כאשר נציג החברה יצר איתה קשר והעניק לה כרטיס לצפייה בסרט. מטריד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x