$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: התאוששות? חכו ל-2010

האח הגדול מהדק את אחיזתו בתושבי בריטניה, המקרה המשונה של הבלוגר פארק, הזייפנים כבר לא מצליחים לעקוב אחרי אפל, שתגיע לכנס CES הבא

יוסי גורביץ 09:5811.01.09

2009? שנה ללא קיץ

 

האנליסטים של גולדמן-זאקס הוציאו בסוף השבוע את התחזית שלהם לעולם הטכנולוגיה לשנת 2009, והיא עגומה למדי. רצוי להתייחס לנתונים בזהירות הנדרשת – גולדמן-זאקס, אחרי הכל, לא הצליחו לחזות את העובדה שהם-עצמם יפסידו 2.1 מיליארדים ב-2008 – אבל הם לא נראים טוב.

 

הצמיחה בהכנסות חברות הטכנולוגיה, קובעים שם, תגיע למספר עגול מאד בשנת 2009: אפס. הגידול ברווחים צפוי לעמוד על אחוז אחד. האנליסטים ממליצים על השקעה בחברות תוכנה גדולות – כמו מיקרוסופט או אורקל – ועל התרחקות מסטארט-אפים וחברות קטנות יותר. הם מעריכים שהן תשרודנה טוב יותר – אבל בעיקר בגלל שהן מסוגלות לחתוך הוצאות ולהימנע מהרפתקנות.

צמיחה? דברו איתנו שוב ב-2010 (אילוסטרציה) צמיחה? דברו איתנו שוב ב-2010 (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

 

והן כבר חותכות: דל הודיעה בסוף השבוע שהיא סוגרת את המפעל שלה באירלנד, מה שיוביל לפיטוריהם של כ-1,900 עובדים. את מה שעשו העובדים באירלנד יעשו מעתה עובדים פולנים, כנראה זולים יותר, ועובדים מן החוץ.

 

האח הגדול מהדק אחיזתו

 

מה שקורה בבריטניה בשנים האחרונות, הידוק המעקב סביב האזרחים, מרתק במיוחד – משום שבריטניה היא ערש זכויות האזרח. היא זו שקבעה "שביתו של האנגלי הוא מבצרו", היא זו שקבעה את ההגבלות הראשונות על כוחה של המדינה. ראש הממשלה פיט (הזקן) רעם בשעתו בפרלמנט ש"העני שבאזרחים, בביתו, יכל להתמודד עם כל כוחו של הכתר. הבית, אפשר שיהיה רופף, גגו רועד, הרוח שורקת בו, הסופה רשאית להכנס, כמו גם הגשם – אבל מלך אנגליה אינו יכול להכנס. עם כל כוחו, אינו מעז לחצות את סף הדירה ההרוסה!".

 

זה היה מזמן, כמובן, בזמנים הקישוטיים ההם של המאה ה-18. בריטניה היום הרבה יותר טכנולוגית. מצלמות מעקב נמצאות בה בכל פינה. שרת הפנים ג'קי "הפסיכית" סמית' אישרה לאחרונה לשוטרים לקחת את הטקסט של פיט, לגלגל אותו ולעשן אותו: חיפוש במחשב מרחוק אפשרי, אם נציגו של הכתר "מאמין" שיש צורך בו. היא גם רוצה לבנות את מאגר המידע הגדול בעולם – ולהפריט אותו.

 

עכשיו מופרעת שלוותם של תושבי האי על ידי שטיק חדש של משרד הפנים של סמית': החל ממארס הקרוב, יתבקשו כל הגופים שיש להם קשר כלשהו להודעות מייל – חברות טלפון וספקיות רשת – לשמור את המידע על המיילים שנשלחים דרכם למשך שנה, ולהעביר אותו לרשויות, אם יעלה הרצון מלפניהן לבקשו.

 

הממשלה כבר הודיעה שתבנה מאגר מידע גדול, שאליו תשפוכנה הספקיות את כל המידע הזה. שומרי זכויות האזרח בבריטניה – תפקיד שבו מככבת, במפתיע, המפלגה השמרנית – מודאגים מאד מהרעיון, משום שהם מכירים היטב את יכולתה של הממשלה להגן על מאגרי מידע, ומעריכים שהם יהיו פרוצים פחות או יותר כמו הבית העלוב שתיאר פיט.

 

סמית', כמובן, טוענת שמאגר המידע הכרחי "לצרכי בטחון" ו"מלחמה בפשע". זה התירוץ הקבוע. מומחה מחשבים אחד שאל בשקט אם הממשלה באמת רוצה שכאשר היא תצטרך לרדוף אחרי פושעים, היא קודם כל תצטרך לנבור בהררי הספאם שמקבלים המשתמשים, שהם כ-90% מסך תעבורת המייל.

 

זכות הדיבור? לא בתחום הכלכלה

 

דרום קוריאה סוערת בימים האחרונים לאחר מעצרו של בלוגר, שרק שם משפחתו – פארק – ידוע. דרום קוריאנים רבים מכירים את פארק בשם העט שלו, מינרווה, שמה הרומאי של אלת החוכמה היוונית אתנה. בהתחשב במידע שהפיץ "מינרווה", אולי היה כדאי שישתמש דווקא בכינוי קסנדרה: הוא ניבא בדייקנות רבה את קריסת להמן ברדרז, והסגנון האנליטי שלו הפך אותו לפרשן-כוכב.

 

אלא שפארק, שטען שהוא עובד לשעבר בחברה כלכלית עם תואר שני בכלכלה מאוניברסיטה אמריקאית, היה בעצם אוטודידקט מחונן למדי, עם תואר ראשון בתקשורת. הוא פשוט קרא הרבה וניחן בהשראה. הוא גם מתח ביקורת קטלנית ובלתי פוסקת על מדיניותה הכלכלית של ממשלת דרום קוריאה. עד שיום אחד זה נמאס לה.

 

אתמול גררה הממשלה את פארק לבית המשפט, וטענה שכאשר כתב בפורומים שהממשלה הורתה למוסדות הפיננסיים הגדולים של המדינה שלא לרכוש דולרים, הוא הפיץ מידע שקרי; והשופט הוציא צו מעצר בשל "השפעה על שוקי סחר החוץ ועל אמינותה של המדינה". פארק – שצפוי לחמש שנות מאסר ולקנס כבד אם יורשע – אמר לשופט שמטרתו היתה לסייע לנידחי החברה, וכי לא ניסה לפגוע באינטרס הציבורי או לשפר את מצבו הכלכלי שלו-עצמו. הבלוגוספירה הקוריאנית כמרקחה, וקבוצות זכויות אדם קוראות לשחרורו המיידי של פארק ולהפסקת התביעה נגדו.

 

אופס, זייפנו מוצר שלא קיים

 

אחת התופעות המגונות ביותר סביב כת אפל היא הבאז. חברי הכת מפיצים במרץ שמועות על מוצרים חדשים, שטיקים חדשים, נאומים חדשים של סטיב ג'ובס ועוד. עבדכם הנאמן פשוט הפסיק לקרוא את הזבל הזה, והגיע למסקנה שאם אפל רוצה שהוא יתייחס אליה, היא פשוט תצטרך לצאת בהודעה רשמית כמו כל חברה אחרת.

 

אחת השמועות שלא דיווחתי עליהן, מסיבה זו, היא השמועה על "אייפון נאנו", כביכול אייפון זערורי שהחברה היתה אמורה להציג בכנס מקוורלד הקרוב. השמועות התחילו לפני שסטיב ג'ובס הודיע שהוא לא יגיע לכנס, והתבססו בין השאר על כך שג'ובס תמיד מציג איזה גאדג'ט בהופעה שלו במקוורלד.

 

הכנס השנה היה חלש במיוחד, אפל לא הציגה שום מוצר חשוב, ולשם שינוי מי שנדפק הם לא רק קהל המעריצים שטרח והגיע לכנס, אלא גם זייפני המותגים. הללו כל כך האמינו לשמועות, עד שהם טרחו וייצרו "אייפון נאנו" מזויף – מבוסס התפריטים שחברי הכת ריירו עליהם בפורומים, כנראה – וייצרו כמות גדולה של המכשירים המזויפים.

 

אפל, כמובן, לא הציגה שום "אייפון נאנו", והזייפנים תקועים עכשיו עם זיופים למכשיר לא קיים. אין מה לבכות: הערמומיים שבהם ודאי יתחילו למכור אותם כפריט לאספנים. יש כאן קהל נישה לא מוכר: חוקרי פוסט-מודרניזם וקהל תלמידיהם, שהקונספט של חיקוי-ללא-מוצר יעשה להם את השבוע.

 

אין לאפל צורך בכנסים? פחחחחחחחחחח!

 

השבוע השתתפה אפל בפעם האחרונה בכנס מקוורלד. ההודעה על כך, ועל העדרותו של ג'ובס, יצרו – כמתבקש – גל של שמועות, רובן שליליות. החברה טענה להגנתה שהיא לא מגיעה לכנס פשוט משום שאין לה עוד צורך בכנסים. היא עברה את השלב הזה בהתפתחותה והיא יכולה להגיע ללקוח גם בלי לגרור אותו לאיזה אולם בצד השני של היבשת.

 

זה היה אמין למחצה. עכשיו הכניסה אפל עוד טורפדו מתחת לקו המים של האמינות שלה: היא הולכת גם הולכת להשתתף בכנס – אבל זה לא יהיה הכנס של הפנאטים מזילי הריר, אלא CES, הכנס המרכזי של תעשיית הטכנולוגיה. מארגני CES אישרו שב-2010, יהיה בכנס אזור שייוחד לאפל ולמוצריה. אפל עצמה, כמובן, לא טרחה להגיב.

 

מה קורה פה? התברגנות של אפל, זה מה שקורה. היא חברה מצליחה עכשיו. היא לא צריכה יותר את העדרים ההיסטריים. היא פונה למרכז. השם שלה הוא כבר לא "אפל מחשבים" אלא רק "אפל". חלק ניכר מהכנסותיה מגיע מהאייפודים ומהאייפונים, שהם מוצר מובהק להמונים. אז אולי אל המעריצים הישנים, אלה שמגיעים למקוורלד ושימשיכו לקנות כל מוצר שלה, היא יכולה להגיע באמצעות הרשת – אבל אל קהל הצרכנים המרכזי, היא בהחלט תגיע דרך כנסים, שבהם אנשים יוכלו למשש את מוצריה כאילו היו מוצרי סוני או אסוס. לא סתם אפל מסרבת להגיב: אחרי הכל, המסר שלה ללקוחותיה הנאמנים הוא "סאיונרה, פראיירים".

 

קצרצרים

 

אחח, האירוניה: מישהו העלה לאתרי הפיראטים הגדולים וירוס שהתחזה למחולל סיסמאות, שאמורות היו לשמש לפריצה למשחקים, וכאשר הגנבים-לעתיד הורידו את התוכנה, התברר שהיא עושה דבר אחר לגמרי: משמיעה קובץ קול שאומר "הורדת קבצים היא בלתי חוקית", וכאשר הגנב מנסה להיכנס לאחד מאתרי הפיראטים החביבים עליו, מפנה אותו לאתר אחר. הפיראטים, כמובן, מייללים.

 

ואם כבר וירוסים, יצרנית תוכנת האנטי וירוס מקאפי דיווחה שלשום שאתר הפיתוח של גוגל, Google Code, משמש כל מיני האקרים להפצת תוכרע. הקובץ הנפוץ ביותר שם הוא זה שטוען שהקודקים של נגן המולטימדיה שלך מיושנים, מבקש ממך להתקין חדשים – אלה שהוא נותן לך – ואז עושה במחשב שלך כרצונו. גוגל מסרה בתגובה כי היא מודעת לבעיה וכי היא מחפשת קבצים כאלה או אתרים שמפנים אליהם, ומסירה אותם.

 

ואם כבר גוגל, היא הציעה בסוף השבוע גרסה חדשה ומשופרת קמעא לדפדפן שלה, כרום. המשתמשים יכולים לבחור בין שלושה ערוצי עדכון: יציב, שמקבל תוספים רק לאחר שהם כבר נבחנו על משתמשים אחרים; בטא, שבו הם מקבלים מוצרים שכבר נבחנו במעבדות גוגל אבל עדיין חסרי ליטוש; והגרסה המוקדמת למפתחים, שם קוד ל"משהו נסיוני שאנחנו לא בדיוק יודעים מה הוא עושה".

 

רשת ההמבורגרים האמריקאית ברגר קינג יצאה בניסוי חברתי מעניין: אפליקציה חדשה שלה בפייסבוק מבטיחה המבורגר חינם לכל מי שימחק עשרה חברי-פייסבוק מיותרים. המלכוד הקטן הוא שהאפליקציה מציגה את המידע הזה: "שמעון מחק את לוי מרשימת החברים שלו כדי לקבל וופר". עכשיו נראה אותך גבר ומחסל הכרות עבור ביס - ומוכיח שוופר חשוב לך יותר מחברים. מתקבל הרושם שהגרסה הזו לאבד-חברים-במהירות-ועלה-במשקל עובדת, בינתיים, רק בארה"ב. השימוש מוגבל להמבורגר אחד בלבד. כנראה שגם אין כפל מבצעים.

 

ספאמרי העולם עדיין מנסים, באופן נואש ופאתטי, לתפוס את תשומת הלב שלכם. השיטה האחרונה שלהם היא לשלוח מיילים שמתחזים להודעת CNN על הקרבות פה, בין ישראל לעזה. מי שיפתח מייל כזה, צפוי להפתעה לא נעימה בדמות וירוס.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x