$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: גוגל ויאהו נכנעות למחוקקים

מספר החברים בפייסבוק מזנק, ייצור האייפון צולל (ואפל ממשיכה להתעלם מהלקוחות), רשת אלקטרוניקה גדולה בארה"ב סוגרת 155 סניפים ומפטרת אלפים, וטכנולוגיית השוואת-טקסטים לא הצילה את הרפובליקנים

יוסי גורביץ 10:0504.11.08

הבנו, הבנו, אתם לא רוצים

 

עסקת הפרסום המשותפת לגוגל ויאהו, שאמורה היתה להכנס לפעולה בחודש אוקטובר, עדיין מתעכבת: הקונגרס לא מתלהב משילוב הידיים הזה, שעשוי ליצור קרטל של פרסום מקוון. חברות הפרסום צווחו גוואלד, במיקרוסופט חיככו ידיים בהנאה, והעסקה שאמורה היתה להציל את יאהו עדיין תקועה, ולא הולכת לשום מקום. בקונגרס קלטו שבעקבות המשבר האחרון, הציבור רוצה כמה שיותר רגולציה – והם נותנים לו את מבוקשו. משרד המשפטים אף מינה חוקר ששמו האימתני הולך לפניו לפקח על העסקה.
עוד סיבות לעגמומיות. מנכ"ל יאהו ג'רי יאנג עוד סיבות לעגמומיות. מנכ"ל יאהו ג'רי יאנג צילום: בלומברג

 

אי לכך ובהתאם לזאת, ואחרי שגוגל השמיעה איומי-סרק על פיה היא עשויה לסגת מהעסקה, הגישו שתי החברות הצעה מתוקנת למשרד המשפטים: העסקה תהיה לפרק זמן של שנתיים, לא עשור – לא שיש הרבה אנשים שמאמינים שיאהו תשרוד עשור – וסכום העסקה לא יעלה על 25% מרווחיה של יאהו בפרסום; קודם לכן לא היתה הגבלה על סכום העסקה. כמו כן, מפרסמים בגוגל יוכלו לבחור שלא לפרסם מודעות ביאהו. מה יהיה? ימים – כנראה הרבה מהם – יגידו. ובינתיים יאהו מדממת.

 

פייסבוק מעבירה הילוך

 

כסף היא עוד לא מכניסה, אבל פחות משלושה חודשים לאחר שציינה 100 מיליון משתמשים, מדווחת פייסבוק על עליה ניכרת: 20% משתמשים חדשים ברחבי העולם הצטרפו אליה לאחרונה, מה שמעלה את מספר המשתמשים שלה לכ-120 מיליון.

 

המנהלת התפעולית של פייסבוק, שריל סנדברג, אמרה שבשלושת החודשים האחרונים הצטרפו לרשת החברתית הפופולרית "יותר משתמשים מאשר בשלוש השנים הראשונות לקיומה". סנדברג, שדיברה בכנס Dreamforce של חברת Salesforce, לא היתה שם במקרה: פייסבוק חתמה על שותפות עם סיילספורס, שמתמחה באספקת שירותים לחברות מקוונות, בדגש על ניהול לקוחות – ועכשיו האפליקציות שלה, שנחשבות למובילות בתחומן, יהפכו לזמינות גם בפייסבוק. אולי זה מה שיתן לפייסבוק הזדמנות גם להרוויח כמה זלוטס, לא רק לשלם עבור חשמל ופס רחב להמון משתמשים ברחבי העולם.

 

באפל חותכים את ייצור האייפון

 

זמן קצר לאחר שסטיב ג'ובס השתבח שאפל הפכה למשווקת הטלפונים הסלולרים השלישית בעולם (מבחינת רווחיה, על כל פנים), החלה החברה לקצץ מסיבית בייצור שבבים לאייפון – קיצוץ של 40% בייצורם ברבעון הרביעי, לעומת הייצור ברבעון השלישי.

 

למה? עכשיו כולם במקהלה: לא מגיע לכם לדעת. אפל לא מאמינה שאתם צריכים לדעת. סטיב ג'ובס יודע יותר טוב. שקיפות זה כל כך המאה ה-20. האם אפל ייצרה יותר שבבים משהיתה צריכה ברבעון השלישי, או שהיא חושבת שהמכירות עומדות לצנוח? זה לא עניינכם. הקיצוץ בייצור מגיע זמן קצר לאחר הידיעה שהג'יזספון הופך למקובל גם בקרב המוני העם, גם כאלה שמרוויחים פחות מהשכר החציוני, מה שוודאי גרם לג'ובס לצרבת.

 

דו"ח של חברת FullSix מתלונן על כך שאפל מתעלמת בעקביות מרצונם של המשתמשים, ולא מספקת להם את הפתרונות שהם רוצים לראות באייפון – אם כי היא ממטירה עליהם שירותים שכלל לא ביקשו. מתוך הרשימה של 20 דברים שמשתמשים רוצים יותר מכל מהטלפון היקר מאד שלהם, אפל יישמה רק את מספר 18 ברשימה. וזה לא צריך להפתיע: סטיב ג'ובס אמר שוב ושוב שהוא יודע יותר טוב מהמשתמשים מה הם צריכים.

 

שלום לעפרך, Circuit City

 

בהתחלה היו שמועות על "יום שישי השחור": רשת חנויות האלקטרוניקה הפופולרית-לשעבר, Circuit City, היתה אמורה להודיע על קיצוצים מסיביים וסגירת עשרות חנויות ביום שישי הקרוב, היום הראשון של עונת מכירות החגים בארה"ב. יום שישי הוקדם: מחר צפויה הרשת להודיע על מיקומם של 155 סניפים שתסגור, אולי בתקווה נואשת שאף אחד לא ישים לב בגלל הבחירות לנשיאות.

 

בנוסף, תפטר החברה 17% מכוח האדם שלה, שעומד על 43,000 עובדים – כלומר, יותר מ-7,000 יקבלו הודעת פיטורים כמתנת חג מולד. לא שיש לרשת הרבה ברירות: מתחילת השנה איבדה מנייתה 95% מערכה, והיא נסחרת כעת בשווי של 38 סנטים למניה, וזאת אחרי רבעון שני שבו רשמה החברה הפסדים כבדים.

 

השאלה שמטרידה רבים היא האם ההפסדים של Circuit City הם הקנרית שבמכרה; האם הם צפויים להעיד על צלילה מסיבית ברכישת גאדג'טים ומחשבים, מה שיוריד שאולה חלק ניכר מחברות ההייטק – שכבר איבדו הרבה מאד מערכן. הבוס שלי אופטימי. אני לא.

 

שימוש נואש (וכושל) בטכנולוגיה

 

מצבה של המפלגה הרפובליקנית בסקרים, כידוע, מתחיל להיראות כמו מדד הפופולריות של השטן (אלא אם מדובר בסקרים של AOL). וזמנים נואשים דורשים צעדים נואשים. על כן פנה חבר קונגרס רפובליקני לפרופסור מכובד מאוקספורד, דר' פיטר מיליקן, והתחנן לעזרתו. גם רשת פוקס השתתפה בפניה.

 

למה דווקא מיליקן? כי הוא פיתח תוכנה שמשווה סגנונות ספרותיים, שרשמה הצלחה נאה באבחנה האם טקסטים שונים נכתבו על ידי אותו מחבר. הרפובליקנים רצו ממיליקן – והציעו לו 10,000 דולרים לשם כך – השוואה בין ספרו הראשון של ברק אובמה, "חלומות מאבי", ובין ספרו של וויליאם איירז "ימי כפליט מן החוק".

 

איירז היה טרוריסט בשנות השישים, הרפובליקנים ניסו נואשות להצמיד אותו לאובמה – השניים ישבו יחד בעמותת חינוך בשיקאגו – ותיאוריית קונספירציה פסיכית במיוחד אמרה שאיירז כתב את ספרו של אובמה, שהיה לפי אותה תיאוריה חניכו הנסתר. מיליקן ערך בדיקה ראשונית, מצא שאין דמיון בין הטקסטים, והציע לערוך בדיקה מקיפה יותר. כאן נסוגו הרפובליקנים ופוקס, ודרשו ממנו שלא לפרסם את הממצאים אם יתברר שלתיאוריית הקונספירציה אין בסיס. אכן, התנהגות ראויה לרשת תקשורת.

 

מיליקן החליט לערוך את הבדיקה על חשבונו, והתוכנה מצאה שאין שום קשר טקסטואלי בין זכרונותיו של אובמה לאלה של איירז. לא שטכנולוגיה רשמה הצלחה מיוחדת במאבק בפראנואידים, אבל בכל זאת.

 

קצרצרים

 

תופעת חוואות-הזהב – הרבה אנשים עניים יושבים ומשחקים במשחק מקוון כדי להעביר את דמויותיהם של מפונקים ועשירים מהם לדרגות גבוהות יותר, תוך רכישת ציוד פנים-משחקי יקר – נמאסה על ממשלת סין, היצואנית המובילה בתחום בעולם. תחילה היא ניסתה לאסור את התופעה, מה שלא הצליח, ואז החליטה על שיטה טובה יותר למלחמה בתחום: היא הטילה מס של 20% על רווחים מחוואות זהב.

 

משתמש יאהו בשם גארט רייאן סמית' העלה אתמול (ב') תמונה לשירות התמונות הפופולרי פליקר, ועכשיו פליקר מתגאה בשלושה מיליארדי תמונות. בפייסבוק יש יותר – עשרה מיליארד – אבל זה עדיין לא רע לשירות בן ארבע שנים. בחדשות יאהו אחרות, מתחרה היוטיוב שלה – Y!Live – סוגר את שעריו אחרי עשרה חודשים לא יעילים, שהניבו לו פחות מ-1,400 משתמשים פעילים.

  

הפמיניסטיות בהלם: חברת הלבשה תחתונה ברזילאית יצאה בליין חדש לנשים, שכולל מערכת GPS הבנויה לתוך הביגוד. אלוהים יודע למה זה טוב, והפמיניסטיות טוענות שמדובר ב"חגורת צניעות למאה ה-21", שמאפשרת לגברים לעקוב נשים שלהן העניקו את הערכה. מעצבת האופנה טוענת, מצידה, שמדובר בסך הכל ב"פניה לאשה המודרנית, המתוחכמת" ושבכל מקרה, האשה יכולה לשנות את הסיסמה במכשיר המעקב שהיא לובשת על גופה, כך שאי אפשר יהיה לעקוב אחריה. התענוג המפוקפק עולה 500 ליש"ט, לפחות.

 

חברת המשחקים Electronic Arts כבשה את כיכר טרפלגר שבלונדון, ובמשך כמה ימים הפכה אותה לשטח לשחקנים בלבד. היא הציגה שם את מיטב משחקיה החדשים, וכמו כן נערכו מופעים רבים; כ-70,000 אלף איש השתתפו בחגיגות, שהיו האירוע המרכזי ביריד המשחקים השנתי של בריטניה. מה הסיכוי שמשהו כזה יקרה בירושלים? אתם חושבים שפורוש יאשר?

 

ולחדשות מהארץ: רביב דרוקר הכניס אלמנט חדש לדיווח החדשותי בישראל, כאשר פנה בבלוגו לקוראיו, וביקש מהם לספק לו מידע נוסף לקראת תחקיר שהוא עורך. מיקור-קהל (crowdsourcing) בחדשות? יהיה מעניין לעקוב אחרי התוצאות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x