$
הייטק והון סיכון

דרושים: מהנדסים. לא דרושים: כל השאר

לפי סקר שנערך בקרב 40 חברות בענף ההייטק, 40% מהמנהלים סבורים שהתחרות על העובדים החריפה, 45% סבורים שלא נרשם שינוי דרמטי

אסף גלעד 12:1512.08.08

האטה בהייטק? פיטורים? צניחת שכר? אם תתעלמו לרגע מהכותרות הדרמטיות ותדברו עם מנהלי משאבי האנוש בענף, תופתעו לגלות שוק שמתנהג שונה מאוד מהתחזיות. מצבם של המנהלים הללו אולי קשה, אבל את עובדים זה דווקא משרת: 40% מהמנהלים סבורים שהתחרות על העובדים חריפה יותר מבעבר - כך עולה מסקר שערכה חטיבת המחקר של חברת אתוסיה למשאבי אנוש בהייטק בקרב 40 חברות בענף, בכל סדרי הגודל והסקטורים שבו.

  

מה אומרים מנהלי משאבי האנוש? מה אומרים מנהלי משאבי האנוש?

 

נכון, 45% מהמנהלים סבורים שלא נרשם שינוי דרמטי במידת התחרותיות על העובדים, ו־15% אפילו חושבים שהתחרות על העובד דווקא קטנה - ובכל זאת, 40% הם כבר סמן משמעותי למגמת השוק.

 

50% מהמנהלים שהשתתפו בסקר הצהירו שימשיכו לגייס עובדים בקצב דומה לזה של השנה שעברה. המעניין הוא שמגמה זו של "גיוסים כרגיל" נרשמת במקביל לעלייה בנפח הפיטורים: בעוד 12.5% מהמשיבים דיווחו על עלייה במספר הפיטורים, יותר מ־30% דווקא מתכוונים להגביר את מאמצי הגיוס.

 

את הסתירה המוזרה הזו אפשר להסביר רק כשנכנסים לקרביים של הענף, ומנסים להבין אותו בחתך סקטוריאלי. מנהלי משאבי האנוש שהשתתפו בסקר הסבירו שמהנדסים מנוסים נותרו סחורה מבוקשת בשוק, וכמוהם גם אנשי מכירות (שמייצרים שיפור בהכנסות בלי להגדיל את ההשקעה בפיתוח, ודרושים בייחוד בימי האטה).

 

אבל בעוד הביקוש לעובדים אלה הולך ומחריף, נותר שאר הענף, ובייחד המחלקות התומכות שבו (כספים, לוגיסטיקה וכדומה), מאחור. העובדים בתחומים האלה הם, קרוב לוודאי, אלו ששמותיהם מופיעים על מכתבי הפיטורים, והם יהיו הראשונים להיפגע אם המשבר יגיע לענף.

 

כמו תמיד, לתחזיות האלה יש השפעה ישירה על ואישית על העובדים, שמתבטאת קודם כל בכיסם: 40% מהמנהלים שנשאלו טוענים שהשכר בענף ההייטק יעלה בשנה הקרובה בשיעור של עד 10% ¬- והם מתכוונים, ככל הנראה, לשכבה המבוקשת שהזכרנו. 40% נוספים טוענים שהשכר יוותר ללא שינוי, ורק 10% סוברים שהוא עומד לצנוח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x