סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט טק
נשיא הייסנס: המחסור בשבבים עשוי להימשך עוד שנתיים-שלוש

ג'יה שאוקיאן, נשיא ענקית האלקטרוניקה הסינית, התראיין ל-CNBC והתייחס לסוגיה המעיקה על הייצור והמסחר הבינלאומיים. לדבריו, המשך מלחמת הסחר עלול להחריף את המשבר

משבר השבבים העולמי עשוי להימשך עוד שנתיים או שלוש נוספות, כך אמר ג'יה שאוקיאן, נשיא חברת הייסנס, אחת מיצרניות מוצרי האלקטרוניקה הגדולות בסין.


חברות המייצרות החל ממוצרי צריכה ועד כלי רכב מתמודדות כיום עם מחסור בשבבים, אשר הוביל בתורו למחסור במוצרים כמו קונסולות משחקי וידאו, כשיצרניות השבבים נאבקות לעמוד בביקוש.

גם חברות סיניות רבות חשות זאת, ובהן קבוצת הייסנס. שאוקיאן, נשיא החברה שבסיסה בצ'ינגדאו, אמר שעלויות הייצור של מוצריה עלו, אך העסקים נותרו כרגיל. "הייסנס מייצרת מוצרים לבית ומוצרי צריכה, ואלו דורשים שבבים פשוטים יחסית. אף שהאספקה מוגבלת והעלויות עולות, עסקינו ממשיכים כרגיל", הוא אמר בריאיון ל-CNBC.
ארצות הברית וסין נמצאות במלחמת סחר מאז כהונת ממשל טראמפ, והמתחים האלה מורגשים עד היום. מוליכים למחצה הפכו לנקודת מתח מיוחדת בין המעצמות, לאחר שארצות הברית ניסתה למנוע שימוש בשבבים של SMIC, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, למוצרים אמריקאיים.

2 צפייה בגלריה
הייסנס
הייסנס
הייסנס
(צילום: גטי אימג'ס)

מספר גורמים הובילו למחסור בשבבים, כולל עלייה בביקוש למוצרי חשמל בזמן הסגרים שהוטלו בעקבות הקורונה, ולאגירת מוצרים על ידי חברות מאז החלה מלחמת הסחר. שאוקיאן אמר ש"אין בעיות רציניות" בכל הקשור למחלוקות סחר בינלאומיות, ושאספקת השבבים אמורה לחזור לרמתה הקודמת בתוך שנתיים או שלוש - "אך אם הטלת הסנקציות בין מדינות תימשך, קשה להעריך זאת", הוא הוסיף.
מספר מנהלי חברות העריכו שהמחסור בשבבים יימשך אל תוך 2022, ויש המאמינים שאף מעבר לכך.