סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
המרוויחה הגדולה מעסקת וולט-דורדאש: קרן הון הסיכון הישראלית North83

הקרן, שמנהלת 1.8 מיליארד דולר, היא בעלת המניות הגדולה ביותר בחברה הפינית ומחזיקה היום כ-15% ממניותיה בשווי של כ-1.2 מיליארד דולר. היא צפויה להיות בעלת מניות מרכזית גם לאחר הרכישה של דורדאש

קרן הון הסיכון הישראלית North83 היא אחת המרוויחות הגדולות מעסקת הענק אמש, במסגרתה רכשה חברת המשלוחים דורדאש את וולט ב-7 מיליארד יורו. הקרן הובילה ב-2019 את סבב ההשקעה השני בוולט, שעמד על 30 מיליון דולר וכיום היא בעלת המניות הגדולה ביותר בחברה הפינית שעושה חייל בישראל. על פי הערכות "כלכליסט", North83 מחזיקה היום בכ-15% ממניות וולט, בשווי של כ-1.2 מיליארד דולר ולאחר השלמת עסקת חילופי המניות עם דורדאש היא צפויה להיות בעלת מניות משמעותית בחברה הממוזגת.
עד היום גייסה וולט 813 מיליון דולר. ההשקעה בה של North83 היא אחת מהשקעות רבות של הקרן הישראלית בחברות אירופיות. למעשה, חלק משמעותי מפעילותה של הקרן מוקדש להשקעות בינלאומיות. הצלחות נוספות של הקרן באירופה היו ההשקעה בפלטפורמת התשלומים מרקטה, שנסחרת לפי שווי של כ-15 מיליארד דולר, וההשקעה בחברת ניתוח המידע סלוניס, שגייסה לאחרונה לפי שווי של 11 מיליארד דולר.
הקרן מתמחה בתחום המזון, מאז הניסיון המוצלח שלה עם חברת ג'אסט איט (Just Eat) שהונפקה בלונדון. מייסד החברה אף הצטרף לקרן כשותף עצמאי. במאי האחרון השלימה הקרן גיוס של 550 מיליון דולר לקרן השישית שלה וכיום היא מנהלת 1.8 מיליארד דולר. שותפי הקרן כוללים את ארנון דינור, את לורל באודן, את גיל גורן ואת יורם שניר. הקרן פועלת מתל אביב ומלונדון. בישראל מושקעת הקרן בין השאר בחברת הנסיעות ויה (Via), בחברת הפינטק פיוניר (שהונפקה), בחברת הסייבר Cye ובחברת טריגו (Trigo), המפתחת מערכות של תשלום ללא מגע לסופרמרקטים.
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 7.3.19 מייסדי North83 מימין ארז עופר יורם שניר גיל גורן לוראל באודן ארנון דינור
מוסף שבועי 7.3.19 מייסדי North83 מימין ארז עופר יורם שניר גיל גורן לוראל באודן ארנון דינור
מייסדי North83
(צילום: יורם רשף)
"מראשית הדרך היו לוולט את היכולות, את הלך הרוח ואת הצוות לבנות חברה שיכולה להצליח ברמה הבינלאומית ולצמוח", אמר השותף ארנון דינור. "החדשנות הטכנולוגית של וולט, האופרציה המדויקת והמחויבות ללקוחות הן שהביאו להצלחתה. חווינו את זה בישראל מקרוב והאמנו בדרכה של וולט. החבירה עם דורדאש, מובילה עולמית בתעשייה, תהיה שותפות נהדרת ותביא הצלחה גדולה לכל הצדדים".