סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

פינלנד דורשת מוולט להכיר בשליחים כעובדים שכירים

לפי סוכנות הבטיחות בעבודה של דרום פינלנד, ההחלטה מתבססת על מספר גורמים שמראים ששליחי וולט מועסקים בצורה ברורה ובלעדית על ידי החברה; המייסד השותף של וולט, יוהאני מייקנן: "יותר מ-70% מהשליחים שלנו חושבים שהחופש שלהם כעצמאים יותר חשוב מהביטחון התעסוקתי שלהם כעובדים"

אנשים שעובדים כשליחים עבור שירות המשלוחים וולט בפינלנד, צריכים להיחשב כעובדי החברה - ולא כעצמאים; כך לפי החלטה של סוכנות הבטיחות בעבודה של דרום פינלנד (AVI). לפי הסוכנות, ההחלטה מתבססת על מספר גורמים שמראים ששליחי וולט מועסקים בצורה ברורה ובלעדית על ידי החברה.
בהחלטה חזרה הרשות על הוראה שהועברה בעבר לוולט לשמור את תיעוד שעות העבודה של עובדיה, בהתאם לחוק זמן העבודה של פינלנד. וולט טענה ביוני שאין בכוונתה לעמוד בהוראת הסוכנות, כיוון שהשליחים אינם עובדיה. כעת נתנה הסוכנות 14 יום לחברה לעמוד בהוראה. המייסד השותף של וולט, יוהאני מייקנן, אמר שהחברה מתכננת לערער על ההחלטה לבית המשפט האדמיניסטרטיבי.
"יותר מ-70% מהשליחים שלנו מחזיקים בדעה שהחופש שלהם כעצמאים יותר חשוב מהביטחון התעסוקתי שלהם כעובדים", אמר מייקנן, והוסיף שרבים מהעובדים עומדים מאחורי הערעור. הוא ציין שגם הסוכנות אמרה שהיא רוצה להסדיר את העניין בבית המשפט, וב-AVI ציינו שהיה להם קשה לנקוט עמדה בנושא כיוון שהחקיקה אינה מעודכנת באופן שמתאים למצבי תעסוקה מודרניים, כמו זה השורר בוולט.
1 צפייה בגלריה
וולט הלסינקי פינלנד
וולט הלסינקי פינלנד
שליח של וולט בהלסינקי, פינלנד
(צילום: reddit /u/NorFever)
לפי מייקנן, שינוי מעמד השליחים מעצמאים לעובדים יביא עימו שינויים משמעותיים. "ניאלץ להביא לסיומם חוזים של יותר מ-5,000 שליחים, ואלפי אנשים ימצאו את עצמם ללא עבודה. בנוסף עוד כאלפיים יועסקו במשרה מלאה, ויצטרכו לעבוד במשמרות ותחת מפקחים, ורמות ההשתכרות וחופש העבודה ירדו", לדבריו.
מייקנן טען גם שוולט רוצה להציע אפשרות אחרת לשווקי העבודה, ושאופן הפעולה הנוכחי שלה מול השליחים לא יוכל להישמר במסגרת יחסי עובד-מעביד מסורתיים. "החוק לא מתיר לאדם להיות חופשי לגמרי ולהחליט, בזמן אמת, האם לעבוד או לא. זוהי צורה חדשה של עבודה, ואם היא תיאסר בפינלנד, יהיו לכך השלכות רציניות".