סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
סשה ברון כהן נואם נגד פייסבוק
סשה ברון כהן (צילום: youtube)

סלבריטאים יהודים לבכירים בטיקטוק: "אחראית לתנועה האנטישמית הגדולה מאז הנאצים"

יוצרי תוכן וסלבריטאים יהודים, בהם סשה ברון כהן ואיימי שומר, ערכו פגישה מקוונת עם בכירים בטיקטוק, ברקע הזינוק באנטישמיות בפלטפורמה החברתית. בכיר בחברה: "אין כפתור קסם שיכול לפתור את כל הבעיות"

יותר מעשרה יוצרי תוכן וסלבריטאים יהודים קיימו פגישה מקוונת עם בכירים בטיקטוק וקראו להם לפעול יותר נגד העלייה באנטישמיות ובהטרדות בפלטפורמת המדיה החברתית, כך לפי דיווח ניו יורק טיימס.
פגישת הווידיאו נמשכה כ-90 דקות והשתתפו בה יותר מ-30 אנשים, בהם השחקנים סשה ברון כהן, דברה מסינג ואיימי שומר. היא נוהלה בידי אדם פרסר, מנהל הפעילות של טיקטוק וסת' מלניק ראש פעילות המשתמשים בחברה. הם טענו כי ברצונם ללמוד יותר על החוויות של היוצרים היהודים וזאת כדי לשפר את האפליקציה.
בתגובה הסבירו המשתתפים כיצד הכלים של טיקטוק לא מונעים מבול של תגובות בסגנון "היטלר צדק" ו"אני מקווה שתגמרו כמו אנה פרנק" לסרטונים שהם ויוצרים יהודים אחרים מעלים. "מה שקורה בטיקטוק הוא שהיא יוצרת את התנועה האנטישמית הגדולה ביותר מאז הנאצים", אמר כהן, שהעביר ביקורת גם על המידע השגוי המופץ בפלטפורמה והסרטונים האלימים. "בושה", אמר לפי הדיווח לבכירים.
פרסנר הודה שחברות מדיה חברתיות אכן צריכות לעשות יותר, אך ציין כי אין "כפתור קסם" שיכול לפתור את כל הבעיות שהועלו.
הפגישה התקיימה כחלק מהמאמצים של טיקטוק להדוף את הטענות המתגברות מאז מתקפת החמאס ב-7 באוקטובר כי הפלטפורמה מקדמת תכנים פרו פלסטינים ואנטי ישראלים. בעקבות הביקורת עלו מחדש הקריאות להחרים את האפליקציה בארה"ב, בין השאר בשל הטענה כי הממשלה הסינית משפיעה על התכנים המקודמים באמצעות האלגוריתם.
לפי נתונים שפרסמה השבוע הליגה נגד השמצה, תכנים אנטישמיים זינקו ביותר מ-919% ב-X וב-28% בפייסבוק מאז החלה המלחמה. "אם מסתכלים על מתקפת ה-7 באוקטובר, הסיבה בגללה חמאס היו מסוגלים לערוף ראשים של תינוקות ולאנוס נשים היא שהציגו להם תמונות מאז שהיו ילדים קטנים שגרמו להם לשנאה", אמר כהן בפגישה. לדבריו, טיקטוק מפיצה תכנים דומים לצעירים.
טענות נוספו שהועלו נוגעות למכתב של אוסמה בן לאדן מלפני כ-20 שנה שקורא לרצח אמריקאים ושנאת ישראל ומופץ לאחרונה בטיקטוק. כמו כן מסינג התלוננה על השימוש הנרחב בסיסמה "מהנהר ועד הים" שנתפסת בידי רבים כקריאה למחוק את ישראל. פרסנר אמר כי המשפט נתון לפרשנות של 40 אלף אנשי ניטור התוכן בפלטפורמה. לדבריו, כשברור שמהמשפט עולה הקריאה להרוג יהודים ולחסל את ישראל, התוכן מורד באופן מיידי. אך כשהוא נאמר בלי משמעויות נוספות אז הוא מקובל.
"אנחנו מכירים בכך שזו תקופה קשה במיוחד ומפחידה למיליוני אנשים ברחבי העולם ובקהילת הטיקטוק שלנו", מסרה החברה בתגובה. "ההנהלה שלנו נפגשת עם יוצרים, מומחים לזכויות אדם ובעלי עניין ומקשיבה לחוויות ולמשוב על הדרך שבה טיקטוק יכולה להישאר מקום לקהילתיות, גילויים ושיתופים".