סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

ה"תיקון" בעיצומו: מניותיהם של ארבעה סטארט-אפים שהונפקו השנה בהודו צנחו לשפל

המניות של Paytm, זומטו, פוליסיבזאר ו-Nykaa ירדו בשיעורים של 6% עד 18.5% בהשוואה לשווי החברות בעת ההנפקה. "סנטימנט השוק משתנה מהר יותר מהמהירות שבה חברות יכולות לשנות את פעילותן, את הערכות השווי שלהן או את אמצעי המינוף שלהן"

מניותיהם של Paytm, זומטו, פוליסיבזאר ו-Nykaa - ארבעה סטארט-אפים הודיים שהונפקו בשנה שעברה - צנחו היום לשפלי שיא מאז ההנפקה, בעוד אנליסטים חוזים תיקון שוק גלובלי על רקע החשש של משקיעים בארצות הברית מהסיכוי להעלאת שיעורי הריבית. כך על פי דיווח באתר TechCrunch.
מניית פייטם ירדה ב-6% לשפל של 12.1 דולר, המחיר הנמוך ביותר מאז הונפקה באמצע נובמבר. שווי השוק של חברת התשלומים בנייד הצטמק ל-7.9 מיליארד דולר - פחות מחצי מהערכת השווי של 16 מיליארד, באמצעותה גייסה מיליארד דולר בסבב גיוס פרטי במחצית השנייה של 2019. מניית ניקה ירדה ביותר מ-11% ל-23.35 דולר, לאחר שהגיעה לשיא של 34.5 דולר. מניית זומטו, שרשמה ירידה של יותר מ-18.5%, היא זו שחוותה את הנפילה הקשה ביותר מבין ארבע החברות: שווי המניה שלה ירד עד ל-1.23 דולר, לאחר שהגיע לשיא של 2.27 דולר.
1 צפייה בגלריה
בורסה מומבאי הודו סנסקס
בורסה מומבאי הודו סנסקס
בורסה מומבאי הודו סנסקס
(צילום: AFP)
הירידות האחרונות מגיעות בשעה שמניות של חברות טכנולוגיה רבות שרשמו עליות יפות בשנים האחרונות, על רקע המגפה, מתחילות לחוות את מה שאנליסטים רבים מכנים "תיקון" (והן עצמן מכנות "קטסטרופה"). העליות שהגיעו עם תחילת משבר הקורונה סייעו לסטארט-אפים ברחבי העולם לגייס הון עם הערכות שווי גבוהות, אבל כמה וכמה משקיעים אומרים כעת בפומבי שהימים האלה עומדים להסתיים, ולמשך פרק זמן לא ידוע.
"סנטימנט השוק משתנה מהר יותר מהמהירות שבה חברות יכולות לשנות את פעילותן, את הערכות השווי שלהן או את אמצעי המינוף שלהן", אומר שיילנדרה סינג, יזם הון סיכון מחברת סקויה קפיטל אינדיה. "אנחנו מצפים לתיקון בסביבת המימון של סטארט-אפים, כך שטוב שהשיח חזר לעסוק בהכנסות, במוצרים ובחיסכון".