סגור

סיטי חותכת את תחזית הצמיחה השנתית של הודו

בעקבות הגל השלישי של הקורונה ששוטף את הודו עדכנו כלכלני סיטי את תחזית הצמיחה של המדינה ל-2022 מ-9.8% ל-9%. במקביל הורידו בסיטי את תחזית הצמיחה גם ל-2023. הורדת התחזית נובעת בעיקר מההאטה בפעילות הכלכלית בין אוקטובר לדצמבר

הודו נמצאת בעיצומו של גל שלישי של קורונה, ואף שההשפעה הכוללת שלו צפויה להיות פחות הרסנית מאשר הגלים הקודמים, כלכלנים מעריכים כי הוא יאט את הצמיחה בטווח הקרוב. באתר CNBC דיווחו כי להערכת כלכלנים בסיטיגרופ, ההשפעה הכלכלית של הגל החדש תהיה קרוב לוודאי פחות חמורה בשלושת החודשים הראשונים של השנה, אך הפעילות הכלכלית ברבעון האחרון של 2021 היתה נמוכה מהציפיות. עם זאת, מדובר על התקופה לפני שהגל הכה.
בעקבות זאת הורידו הכלכלנים בבנק את תחזיות הצמיחה של הודו לשנה הפיסקאלית הנוכחית שמסתיימת במרץ. כעת התחזית היא שהצמיחה תיפול ב-80 נקודות האחוז מ-9.8% ל-9%, בעיקר בשל האטה בפעילות הכלכלית בשלושת החודשים בין אוקטובר לדצמבר. בהתאם הם הורידו גם את תחזית הצמיחה לשנה הפיסקאלית 2023 מ-8.7% ל-8.3%.
1 צפייה בגלריה
הודו חקלאים מפגינים
הודו חקלאים מפגינים
הפגנה של חקלאים בהודו
(רויטרס)
עם זאת, הם ציינו כי יש סיבות להאמין שהגל הזה יוביל לפחות הפרעות. הסיבות הללו כוללות את שיעורי האשפוז הנמוכים יותר, גל קצר יותר, שיעור התחסנות גבוה וקשר חלש יותר בין הקורונה לפעילות הכלכלית. "שיעור התחסנות גבוה יותר יעניק תמיכה לקובעי המדיניות בהימנעות מהגבלות חמורות", ציינו בדו"ח.
בדומה, גם כלכלנים נוספים מעריכים כי ההשפעה הכלכלית תהיה פחות חמורה מאשר בגלים הקודמים. "אנחנו מצפים לנזק כלכלי מופחת בהרבה בהתפרצות הנוכחית לעומת שני הגלים הראשונים, שכן הכלכלה הסתגלה והפכה עמידה יותר לשיבושים הקשורים לקורונה", כתבה פריאנקה קישורה, ראש חטיבת הודו ודרום מזרח אסיה באוקספורד אקונומיקס. בכל זאת, היא הורידה את תחזית הצמיחה לרבעון הנוכחי בקרוב ל-0.5 נקודות האחוז ל-2.5% לעומת הרבעון הקודם "כדי לשקף את הגל השלישי של ההדבקות". לדבריה, הרבעון בין אפריל ליוני ייצג את תחילתה של "התאוששות יציבה" יותר, בין השאר מכיוון שעד אז שיעור גבוה של האוכלוסייה יהיה מחוסן.
קישורה הוסיפה עוד כי בבנק המרכזי קרוב לוודאי ישקלו לבצע העלאת ריבית לפני הרבעון השני, ולהעדיף את הסיכונים לצמיחה על פני זינוק באינפלציה. בדצמבר טיפסה האינפלציה בהודו לשיא של חמישה חודשים.
מקרי הקורונה בהודו בעלייה, ובימים האחרונים דווח על מעל 150 אלף נדבקים ביום, עם שיעור חיוביים של 13.11%. בשלב זה יש מעל 1.1 מיליון חולים פעילים במדינה. אולם עד כה זוהו בהודו 5,488 מקרים של אומיקרון, וההערכה היא שהמספר הממשי גבוה בהרבה. בכל מקרה, בשלב זה זן הדלתא הוא הדומיננטי עדיין במדינה.