שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

קיץ של שימועים

החודשים יולי־אוגוסט רצופים שימועים משפטיים, והם יהיו עמוסים במיוחד לעורכי הדין העוסקים בפרשיות הולילנד וצבי בר. "כלכליסט" סוקר את העונה החמה שתקבע את תוכנית הדיונים של השנה הבאה

איתי הר אור 09:2705.07.11

פגרת הקיץ בבתי המשפט המתקיימת בחודשים יולי־אוגוסט נחשבת לתקופה "מתה" עבור המשפטנים בישראל, עם עשייה משפטית דלילה במיוחד. אלא שעבור חלק מעורכי הדין ולקוחותיהם תקופה זו יכולה להיות קריטית במיוחד, שכן מתקיימים בה שימועים רבים. לא בכדי קיבלו החודשים מאי־אוגוסט את הכינוי "עונת השימועים". "כלכליסט" סקר את החודשיים שיקבעו את מפת הדיונים באולמות השופטים הפליליים בשנת המשפט הבאה.

 

פרשת הולילנד

הפרקליטות הקדישה לכך את חודש יולי

 

לא פחות מ־18 חשודים זומנו להשמיע את טענותיהם באחת מפרשות המרמה החמורות שנחשפו בישראל בשנים האחרונות - פרשת "הולילנד".

 

 

על פי טיוטת כתב האישום שגיבשה הפרקליטות במהלך השנה האחרונה, אביגדור קלנר והלל צ'רני, מיזמי ובעלי הקרקע שעליה הוקם מתחם הולילנד בירושלים, קידמו את אישורן של תוכניות הבנייה ואת ההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור, כדי שינצלו את סמכויותיהם לקידום האינטרסים של יזמי הפרויקט.

 

לטענת הפרקליטות, השוחד שנתן צ'רני ניתן בשנים 1994–2007 בהיקף של מיליוני שקלים, ובהמשך, קלנר וחשודים נוספים, שרכשו חלק מהקרקע במתחם, קידמו אף הם את תוכניות הבנייה וההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד לנבחרי ציבור ועובדי ציבור בהיקף של מיליוני שקלים, שניתן לכאורה במהלך השנים 2002–2007.

 

גם סגן ראש העיר ירושלים יהושע פולק השמיע את טענותיו ב-29 ליוני באמצעות סנגוריו, עורכי הדין ינון סרטל ויהושע רזניק, ואף חזר והמשיך לטעון כי אין נגדו כל ראיה ביום שלמחרת.

 

פרויקט הולילנד. לא פחות מ-18 חשודים פרויקט הולילנד. לא פחות מ-18 חשודים צילום: אלכס קולומויסקי

 

פרשת חברת הזרע

שוחד של 1.5 מיליון שקל למינהל

 

בהסתעפות מפרשת הולילנד הודיעה הפרקליטות כי במהלך השנים 2000–2007 פעלה חברת הזרע, באמצעות מנהליה, לקידום בנייה בהיקף אדיר על הקרקעות שנמסרו לה לצורך עיבוד חקלאי, ובהן קידום הבנייה בחוות שלם ובחוות מבחור ויבור.

 

אביגדור קלנר אביגדור קלנר

על פי הודעת הפרקליטות התגבשה תשתית ראייתית שלפיה אביגדור קלנר, מבעלי חברת הזרע, ובכירי החברה אמנון ספרן וארנון ברודנר קידמו לכאורה את ענייניה של חברת הזרע באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, לשר התמ"ת דאז אהוד אולמרט ולראש לשכתו שולה זקן. היקף השוחד שניתן לכאורה עמד על כ־1.5 מיליון שקל. השימוע של ברודנר יתקיים ב־6 ביולי, באמצעות עו"ד אלון רון.

 

פרשת תעשיות מלח

שני ראשי עיר חשודים בקבלת שוחד

 

בעקבות הסתעפות נוספת מפרשת הולילנד, הפרקליטות שוקלת להעמיד לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ובעבירות של תיווך בשוחד את דני דנקנר, מאיר רבין ויעקב אפרתי. על פי התשתית הראייתית שנתגבשה, במהלך 2003–2004 נתן לכאורה יו"ר תעשיות מלח דני דנקנר שוחד בסכום של כ־1.3 מיליון שקל לרבין, ששימש לכאורה כמתווך, כדי שיעביר חלק מהסכום כשוחד לאפרתי, מנהל המינהל אז. כרבע מיליון שקל ניתנו לאפרתי כדי שיסייע בקידום שינוי ייעוד הקרקעות של חברת תעשיות מלח, כך שיוסבו לבנייה למגורים.

 

החשודים שהודיעו להם כי נשקלת העמדתם לדין הם ראשי עיריית ירושלים (בתפקידיהם בתקופה הרלבנטית) אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי; ראש לשכת ראש העירייה שולה זקן; סגני ראש העירייה אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר; מהנדס העיר אורי שטרית; וחבר מועצת העיר אברהם פיינר. באשר לרבין, נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין בכפוף לשימוע, בעבירות של תיווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת חלק מכספי השוחד לעובדי הציבור מטעם יזמי הולילנד.

 

דני דנקנר דני דנקנר צילום: אביגיל עוזי

אות הפתיחה לשימועים כבר ניתן בשבוע שעבר, כאשר ב־29 ביוני התקיים השימוע של מנכ"ל קרדן נדל"ן לשעבר תמיר דגן, שטען באמצעות סנגורו עו"ד ז'ק חן (קרדן נדל"ן שותפה עם פולאר נדל"ן בהקמת פרויקט הולילנד). יום אחד לאחר מכן התקיים השימוע של אמנון ספרן, מבכירי חברת הזרע, שטען לחפותו באמצעות סנגוריו עו"ד משה ישראל ומשה שמיר. אתמול התקיים שימוע לאיש העסקים הלל צ'רני, שאותו ייצג עו"ד גיורא אדרת, וב־14 ביולי נקבעו שימועים ליעקב אפרתי וליו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר שמיוצג בידי עוה"ד יורם ראב"ד, נבות תל צור ויוסי בנקל.

 

ב־7 ביולי יתקיים השימוע של קודמו של דגן בתפקיד, שמעון גלאון, המיוצג בידי עו"ד יעל גרוסמן. באותו יום צפוי להתקיים גם שימועו של מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, שימסור את גרסתו באמצעות סנגורו פרופ' דוד ליבאי, וינסה לשכנע את בכירי הפרקליטות כי לא נפל פגם בהתנהלותו בפרשה. גם השימוע בעניינו של מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי, יתקיים במהלך יולי.

 

השימועים בפרשה זו נערכים במתכונת של "שניים ביום", כלומר שני חשודים בכל יום, אחד בשעות הבוקר ואחד בשעות אחר הצהריים. מבחינת הפרקליטות, בתיקים ימשיכו לטפל הצוותים המיוחדים שכבר הוקמו בתחילת החקירה, והשימועים ייערכו מול צוות הפרקליטים המטפל בתיק, עו"ד ליאת בן ארי שווקי, יהונתן תדמור ואתי בן דור מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), בראשות פרקליטת המחוז עו"ד אלה רובינק, ובליווי עו"ד מיכל ברדנשטיין מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה.

 

פרשת צבי בר

אוגוסט מוקדש לנדל"ן ברמת גן

 

מאמצע חודש אוגוסט ועד סופו צפויים להתקיים שימועי החשודים בפרשת השוחד במעורבותו של ראש עיריית רמת גן צבי בר. ב־26 באפריל השנה הודיעה הפרקליטות לבר כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, וזאת בעבירות של לקיחת שוחד וכן בשורה של עבירות הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, זיוף, שיבוש מהלכי משפט ועבירות מס הכנסה בשנים 2003–2008.

 

צבי בר צבי בר צילום: שאול גולן

על פי הנטען בטיוטת כתב האישום, השוחד שלקח בר עומד על כ־2 מיליון שקל, שנלקחו לכאורה מחמישה יזמי נדל"ן במסגרת ארבע פרשיות שוחד שונות: חיים גייר מבעלי הפרויקטים אנדרומדה וגבעת נפוליאון, דוד ומאיר לוי מבעלי פרויקט הילקראסט ושאול לגזיאל ועמנואל ארביב, מבעלי הפרויקטים בית ניר־אור ומגדלי התמרים.

 

בנוסף הודיעה המחלקה הכלכלית לבאי כוחם של חמשת יזמי הנדל"ן כי היא שוקלת להגיש נגדם כתבי אישום בגין מתן שוחד לראש העירייה, כדי שיקדם פרויקטים נדל"ניים שבהם יש להם אינטרסים כלכליים. בניגוד לפרשת הולילנד, השימועים בפרשה זו ייערכו בפרקליטות המדינה בירושלים. לגזיאל יטען באמצעות עו"ד פרופ' דוד ליבאי, וגייר ישמיע את טענותיו ב־28 באוגוסט באמצעות עו"ד גיורא אדרת. חלק מהחשודים ישמיעו את טענותיהם בפני פרקליט המדינה משה לדור עצמו, כמו למשל איש העסקים המיליונר האיטלקי־ישראלי עמנואל ארביב, שישמיע את טענתו באמצעות עו"ד איתן מעוז ב־30 באוגוסט. ב־31 באוגוסט יתקיים שימוע לאחים מאיר ודוד לוי באמצעות עוה"ד רונן רוזנבלום ונתי שמחוני. צבי בר עצמו ישמיע את טענותיו אחרון, וכחודשיים לאחר מכן תחליט הפרקליטות אם ונגד מי להגיש כתב אישום.

 

פרשת פסגות

ההחלטה תתקבל בפגרה

 

מבין אלה שהשימועים בעניינם התקיימו בחודשים טרם הפגרה וההחלטות בעניינם יתקבלו במהלכה, ניתן למצוא את חשודי פרשת חשבון הנוסטרו של בית ההשקעות פסגות ובהם רועי ורמוס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x