$
השקעות ומימון

"תושבי החוץ לא מוכנים לחכות ומסתערים על פרויקטים חדשים, דירות ובתים יד שנייה"

שוק הנדל"ן למגורים מתעורר, כשעולים ותושבי חוץ מזדרזים להבטיח לעצמם נכס בישראל. "יש פה טירוף שאני לא זוכר כמותו", מצהיר מנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני. "המשפחה המורחבת, השכנים והחברים מתארגנים יחדיו ומבקשים לרכוש דירות באותו הפרויקט"

רונן ניב 09:0025.02.21

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

מי שמיהר להספיד את שוק הדיור בישראל, יידרש כנראה לחשב מסלול מחדש. 2020 נחתמה עם היקף עסקאות מרשים, וקהל רוכשים מגוון שכלל משקיעים, משפרי דיור וזוגות צעירים.

 

מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם לאחרונה אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, עולה כי במהלך דצמבר האחרון נרשמו 13,400 עסקאות לרכישת דירות חדשות ודירות יד שנייה – היקף הגבוה ב-20% ביחס לאותה התקופה בשנה שקדמה לה, כשלמעשה מדובר בהיקף הגבוה ביותר מאז קיץ 2015.

 

בשורה של ממש טמונה בכל הקשור למכירות הדירות החדשות, כאשר 5,400 הדירות שנמכרו על ידי חברות הבנייה בדצמבר אשתקד מהוות שיא של למעלה משני עשורים. באשר לדירות יד שנייה, הרי שבתקופה הנסקרת בוצעו 8,000 עסקאות - עלייה של 21% ביחס לדצמבר 2019, ו-12% ביחס לנובמבר 2020.

 

החלטת שר האוצר ישראל כ"ץ מאפריל שעבר על הורדת מס הרכישה מ-8% לרמתו הקודמת – 5%, נתנה אף היא את אותותיה בשטח, ותורגמה לעלייה בהיקף הרכישות בידי קהל משקיעים, השבים לשוק לאחר שנות היעדרות ארוכות. כך, 2,500 דירות נרכשו בידי משקיעים - זינוק של לא פחות מ-65% ביחס לדצמבר 2019.

 

היקף רכישת הדירות בדצמבר האחרון - הגבוה ביותר מאז קיץ 2015 היקף רכישת הדירות בדצמבר האחרון - הגבוה ביותר מאז קיץ 2015 צילום: אוראל כהן

 

 

השטח מעורר

הגידול בהיקף עסקאות הוא ביטוי להתעניינות הולכת וגוברת לא רק בקרב הציבור המקומי, אלא גם מעבר לים: תושבי חוץ ועולים חדשים, המבקשים להבטיח לעצמם נכס בישראל - ובהקדם האפשרי.

 

"הביקוש לדירות הוא עצום, יש פה טירוף שאני לא זוכר כמותו", מתאר מרצ'לו אינצ'ליני, הבעלים והמנכ"ל של חברת פרנצ'י נדל"ן (FRANCHI REAL ESTATE), המתמחה בשיווק פרויקטים ובמכירת דירות ובתים יד שנייה לתושבי חוץ ועולים חדשים. "השלוחות שלנו בתל אביב ומעבר לים - בארה"ב, קנדה, ומערב אירופה - מוצפות בפניות. אנשים לא מוכנים לחכות ומסתערים על הנכסים: פרויקטים חדשים ומיזמי התחדשות עירונית, ובהם גם כאלו שנמצאים כעת בבנייה ויתאכלסו רק בעוד מספר שנים, לצד דירות ובתים יד שנייה".

 

את המרוץ לדירה מסביר אינצ'ליני בשתי סיבות עיקריות: "הקורונה משתוללת בארה"ב ובאירופה, מספר הנדבקים ממשיך מדי יום לעלות ואנשים שרויים בפחד. כשבכל העולם רודפים אחר חיסונים, בישראל המצב הפוך. הטיפול המהיר ברכישת החיסונים ובהבאתם ארצה גרם לכך שמיליונים כבר התחסנו. אנשים רוצים להרגיש בטוחים, ובכל הכאוס העולמי, ישראל נתפסת כמדינה שמצליחה לקדם את מיגור המגפה".

 

"מעבר לזה", ממשיך אינצ'ליני, "ברור שגם הורדת מס הרכישה יצרה אפקט משמעותי ועודדה חזרה של משקיעים לשוק. השורה התחתונה היא שהשטח מתעורר ושהדרישה לדירות רק הולכת וגוברת. אין לי ספק שברגע שנתב"ג יחזור לפעילות סדירה, אנחנו נראה גלים של עולים חדשים ותושבי חוץ נוחתים בישראל".

 

בשוק הנדל"ן המתעורר, קשריו ההדוקים של אינצ'ליני עם הקהילות היהודיות בחו"ל משחקים תפקיד חשוב, ומשמשים ערוץ קשר עבור יזמים וקבלנים המבקשים לקדם פרויקטים. לעניין יש חשיבות גדולה עוד יותר כאשר מביאים בחשבון את פרופיל הרוכשים המשתנה של עידן הקורונה.

 

"היום כבר לא מדובר באדם בודד או בזוג שמגיע לבדו, אלא במעגל רחב הרבה יותר", מעדכן אינצ'ליני. "זה כולל את המשפחה המורחבת - לעיתים אפילו 3 דורות של סבים וסבתות, הורים וילדים – ולא פעם גם את השכנים והחברים. כולם מתארגנים יחדיו, כשהיעד המוצהר הוא לגור בסמיכות ולהיות קרובים זה לזה. לכן גם הדרישה היא למספר דירות באותו הפרויקט".

הבעלים ומנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני. קשר הדוק עם הקהילות היהודיות מעבר לים הבעלים ומנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני. קשר הדוק עם הקהילות היהודיות מעבר לים

 

תל אביב תחילה

באשר לערים המועדפות על תושבי החוץ והעולים, אינצ'ליני מעדכן כי תל אביב ניצבת בראש הרשימה, ולצידה שכנותיה, רמת גן וגבעתיים. לדבריו, "מוקד משיכה נוסף הוא אזור השרון עם רעננה – המתאפיינת באוכלוסייה אנגלוסקסית – הרצליה ורמת השרון. התמהיל מגוון: מדירות 3 חדרים ועד פנטהאוזים מפוארים, וממחירים שמתחילים ב-1.5 מיליון שקל ויכולים לטפס גם לעשרות מיליונים".

 

ובינתיים, על אף המגבלות הגיאוגרפיות והשמיים הסגורים, בפרנצ'י נדל"ן פועלים להקל על קהל הרוכשים - הן בקניית הנכס והן במעבר העתידי לישראל. "היקלטות במדינה חדשה היא תהליך מורכב", מדגיש אינצ'ליני. "הניסיון והמיומנות שצברה פרנצ'י נדל"ן לאורך השנים בטיפול בעולים חדשים ובתושבי חוץ, עושים בסופו של דבר את ההבדל. זה מתחיל בסיורים וירטואליים בדירות הפוטנציאליות ובארגון פגישות עם המוכרים, ממשיך באיסוף בשדה התעופה ובהזמנת בתי מלון לימים הראשונים בישראל, וכמובן סיוע בביורוקרטיה הנדרשת להשלמת העסקה מול הגופים והרשויות – אנחנו כאן בשבילם עם ליווי צמוד לכל אורך הדרך". 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן