$
תשתיות

פינוי-בינוי לפי הספר: המודל להתחדשות מרכז העיר אשדוד

עיריית אשדוד מאיצה את התחדשות העירונית בתחומה, כשרענון מרכז העיר הוותיק הוא יעד מרכזי. פרויקט HARMONY של י.ח דמרי על ציר הרצל, משתלב היטב בחזון: "זה יהיה אחד המיזמים שיסמלו את השינוי"

רונן ניב 09:0428.01.21

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

המנופים המתנוססים בשמי אשדוד והדחפורים הנעים על אדמתה וכבר הפכו לחלק בלתי-נפרד מהנוף המקומי, מספקים עדות מוחשית לתנופת ההתחדשות העירונית העוברת על העיר השישית בגודלה בישראל, המאכלסת כ-225 אלף תושבים.

 

גם התפרצות נגיף הקורונה והמציאות המורכבת שנכפתה על הפעילים בתחום לא הצליחה לבלום את העשייה, כשאשדוד ממשיכה למצב עצמה כאחת הערים העסוקות בכל הנוגע להתחדשות עירונית.

 

נתוני מנהלת התחדשות העירונית באשדוד מציגים את תמונת המצב העדכנית באשר למיזמי הפינוי-בינוי בעיר, ולפיהם ב-2020 ניתנו היתרי בנייה לשני פרויקטים - במתחם שבין שדרות הרצל והרב שאולי ובמתחם ברחוב הדקל - הכוללים 657 דירות. שני פרויקטים נוספים – בפינת שדרות הרצל ורחוב הרב חיים משה שפירא ובמתחם ברחוב אבן עזרא - הכוללים 427 דירות אושרו בוועדה ונדרשים להשלמת תנאים לקראת קבלת ההיתר. בסך הכל מדובר ב-1084 דירות.

 

"ההתחדשות העירונית היא עוגן מרכזי בצמיחתה של אשדוד", מצהיר סגן ראש העיר אשדוד, המהנדס שמעון כצנלסון, המשמש גם יו"ר הוועדה לבניין עיר. "בשיתוף פעולה צמוד עם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, המשכנו גם בעידן הקורונה לדחוף את התחום קדימה ולייצר פתרונות שיאפשרו להניע פרויקטים. ברור לכולנו שלצד פיתוח מוקדי מסחר, תעסוקה ועסקים, הקמת נמל חדש ופיתוח מרינה, ובניית עשרות בתי מלון - אסור להזניח גם את מבני העיר הוותיקים והרעועים. אלו שהוקמו לפני עשרות שנים מחויבים בהתחדשות, כך שיעמדו בסטנדרטים הראויים למילניום השלישי - על כל המשתמע מכך. בראש ובראשונה מדובר בהיבט הבטיחותי, וכעיר החשופה לאיומי טילים מעזה, מיגון המבנים באשדוד לא סובל דיחוי".

 

סגן ראש העיר אשדוד, שמעון כצנלסון. "התחדשות עירונית היא עוגן מרכזי בצמיחתה של אשדוד" סגן ראש העיר אשדוד, שמעון כצנלסון. "התחדשות עירונית היא עוגן מרכזי בצמיחתה של אשדוד" צילום: מריאנה סדובסקי

 

עוד מוסיף כצנלסון כי "אנו רואים במיזמי פינוי-בינוי פתרון מקיף שיביא לשינוי אמיתי באיכות חייהם של התושבים, ויאפשר להם ליהנות לא רק מדירות משודרגות וממוגנות אלא גם מפיתוח סביבתי-ציבורי ומתשתיות חדשות. מעבר לכך, צריך להביא בחשבון שבאמצעות פינוי-בינוי ניתן יהיה להגדיל באופן ניכר את היצע הדיור בעיר ולעניין הזה יש משקל משמעותי. בדרך הזו נספק אופק לתושבים הוותיקים וגם נמשוך לאשדוד אוכלוסייה חדשה".

 

להשקפה באשר לחשיבות התחום לאשדוד, שותפה גם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. לדברי יו"ר הרשות חיים אביטן, "פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי אשדוד הולכים ומתרחבים, ועל כך גאוותי. הדבר קורה בזכות עבודתם המסורה של ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, וצוות מינהלת ההתחדשות העירונית באשדוד בראשות ליאור לוי. אנו נמשיך להשקיע בעיר כספית ומקצועית".

 

חיבור והרכבה

אחד ממוקדי ההתחדשות העירונית באשדוד הוא אזור מרכז העיר הוותיק, שצפוי במהלך השנים הבאות למתיחת פנים אינטנסיבית. "באסטרטגיה האורבנית שלנו, מרכז העיר נמצא בחוד החנית", מדגיש כצנלסון. "מדובר בעורק החיים הראשי של אשדוד, וזה שמחבר למעשה בין רובעיה. חידוש מרכז העיר מתכתב גם עם המהפכה התחבורתית שאנו מקדמים עם מערכת אוטובוסים חשמלית ושני קווים ייעודיים – האחד שינוע בין שכונות הצפון והדרום, והשני שינוע בין התחנה המרכזית לתחנת הרכבת. כחלק מהפעילות במרכז העיר, אנו נקדם פרויקטים בעירוב שימושים ונאפשר בנייה לגובה, שתפנה שטחים לטובת גני משחקים, מוסדות ציבור וריאות ירוקות".

 

למשימת רענון מרכז העיר, נרתמים גופי הנדל"ן הפועלים באשדוד, דוגמת י.ח דמרי, מחברות הבינוי הגדולות והמנוסות בישראל. החברה נטועה באשדוד כבר קרוב ל-30 שנה ויצרה לעצמה מוניטין מוצלח בזכות אלפי דירות בעיר שכבר אוכלסו. "כאשר מדברים על התחדשות עירונית באשדוד, מרכז העיר חייב לעמוד בצמרת הרשימה", אומר אמיר כהן, סמנכ"ל שיווק ומכירות בי.ח דמרי. "העתיד של מרכז העיר נמצא בפינוי-בינוי, ולתפיסה הזו שמובילה העירייה, שותפים כל הגורמים הפועלים באשדוד".

 

פרויקט HARMONY. תושבי חוץ ומשקיעים כבר מגלים עניין פרויקט HARMONY. תושבי חוץ ומשקיעים כבר מגלים עניין הדמיה: Snapshot cohen

 

דמרי HARMONY, הפרויקט שמובילה החברה במתחם שבין שדרות הרצל ורחוב הרב שאולי, אמור להוות מודל להתחדשות עירונית לפי הספר. במסגרת המיזם יהרסו 6 מבנים ישנים עם 152 דירות, כשבמקומם יוקמו 4 מבנים של 5 קומות הכוללים 108 דירות לצד 4 מגדלים של 30 קומות הכוללים 576 דירות – ובסך הכל 684 דירות יחדיו. את גולת הכותרת יספקו קומות הגג, ובהם פארק מטופח עם צמחיה ירוקה ופינות מנוחה לרווחת הדיירים. כמו כן כל דירה במיזם תהנה ממרפסת מרווחת, חניה ומפרט עשיר הכולל מיזוג מרכזי. הפרויקט כאמור כבר קיבל את היתר הבנייה, כשבנובמבר האחרון החלו העבודות בשטח. הצפי לאכלוס הוא בעוד כ-3.5 שנים.

 

"רמת המחירים עדיין נמוכה"

כיאה למיזם שיצא לדרך בזמן הקורונה, דמרי HARMONY מתאים עצמו גם לשוק התעסוקה המשתנה המצריך פתרונות לעבודה מהבית. "בכל מגדל יהיה לובי רחב ידיים עם טרקלין דיירים מפואר וחללים המאפשרים עבודה מרחוק", מעדכנים בחברה. "גם בדירות עצמן אנו יוצרים מרחב תמרון גמיש, כשדירות ה-5 וה-6 חדרים כבר יכללו יחידות עצמאיות שיכולות לשמש כחדרי עבודה".

 

בפרויקט ניתן דגש על תמהיל חדרים מגוון: מדירות 3 חדרים ועד 6 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. "אנו מכוונים קודם כל למשפרי דיור מאשדוד שמבקשים להישאר בעיר, אבל לא רק", מפרט כהן. "פונים אלינו משפחות מבוגרות, שמבקשות להגיע לאשדוד ולהעביר את שנות הפנסיה בדירה חדשה בקרבה לים ולמרכזי התרבות והפנאי. קהל יעד נוסף שכבר עכשיו מגלה עניין רב בפרויקט שלנו מורכב מתושבי חוץ וממשקיעים". בהקשר הזה יש להוסיף כי בפרויקט נמכרו כבר למעלה מ-50 דירות. 

 

אמיר כהן. "מי שקורא את המפה, מבין שהערך הנכסים עתיד לטפס" אמיר כהן. "מי שקורא את המפה, מבין שהערך הנכסים עתיד לטפס" צילום: משה עמר

 

"דמרי HARMONY מציע למעשה הכל מהכל", קובע כהן. "גם רף מגורים בלתי מתפשר וגם לוקיישן משובח, עם נגישות מהירה לאטרקציות הבולטות של העיר - ובהן רצועת החוף והמרינה, פארק אשדוד-ים, קניון SEA MALL ומוזיאון אשדוד לאומנות. גם בניין העירייה, לכל סידורי הביורוקרטיה, נמצא במרחק הליכה".

 

כמיזם הפינוי-בינוי הראשון המתרומם על ציר הרצל, בי.ח דמרי מבינים היטב כי העיניים נשואות אליהם. "אנחנו מאמינים שזה יהיה אחד הפרויקטים שיסמלו את השינוי במרכז העיר", מצהיר כהן. "לא סתם בחרנו לבנות פה. אשדוד היא מערי החוף היפות בישראל, ורמת המחירים בה עדיין נמוכה ביחס לפוטנציאל האדיר. מי שקורא את המפה, מבין שהערכם הנדלני של הנכסים כאן עתיד לטפס". 

 

"בזכות השקעה אדירה הופכת אשדוד למטרופולין מוביל, לכאן עובר מרכז הכובד", מסכם כצנלסון. "אין לי ספק כי היא אשדוד תמשיך בתהליכי ההתפתחות, ותבסס את מעמדה כאחת הערים המתקדמות והמבוקשות בישראל".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן