$
אינטרנט

ניו זילנד: צעיר ייכלא כי הפיץ בפייסבוק תמונת עירום של חברתו לשעבר

איך נלחמים במי שמפיצים מידע אישי ברשת? בית משפט מקומי החליט להחמיר בעונשו של ג'ושוע אשבי בן ה-20, ואף מנע ממנו להסתיר את פניו במהלך המשפט

כתב כלכליסט 17:3214.11.10

מערכות המשפט ברחבי העולם מחפשות בשנים האחרונות דרכים להתמודד עם פשעים הקשורים בחדירה לפרטיות באינטרנט, ובמיוחד בקהילות וברשתות החברתיות השונות. החלטה של בית משפט בניו זילנד עשויה לספק חומר למחשבה לעוסקים בתחום. השופטים החליטו לגזור ארבעה חודשי מאסר על ג'ושוע סימון אשבי, צעיר בן 20, שהפיץ תמונת עירום של חברתו לשעבר בפייסבוק.  

 

מפסק הדין עולה כי ביולי האחרון שלח אשבי לחברתו לשעבר הודעת SMS שבה איים לרצוח אותה, ומיד לאחר מכן פירסם בעמוד שלה בפייסבוק את התצלום. אשבי אף פרץ לחשבונה והפך אותו לפומבי, כדי שכל אחד יוכל לראות את התמונה. 12 שעות לאחר מכן המשטרה, ביחד עם הרשת החברתית, סגרו את החשבון של המשתמשת.

אשבי בעיתונות הניו זילנדית. "פרסום תמונתו - סימטריה מסוימת" אשבי בעיתונות הניו זילנדית. "פרסום תמונתו - סימטריה מסוימת" צילום מסך: stuff.co.nz

 

"אסור להשתמש בטכנולוגיה בצורה כזו", קבע השופט, אנדרו בקרופט. "יש בכך לגרום נזק בלתי הפיך למוניטין של אדם. הבחורה חשה מושפלת, חשופה ומוגחכת, ולא הצליחה לישון". כאשר אשבי ניסה לכסות את פניו בפיסת עיתון, כדי למנוע מצלם של עיתון מקומי לתעד אותו בעת הקראת פסק הדין, מנע ממנו השופט לעשות זאת, בנימוק ש"יש בכך סימטריה מסוימת ביחס למעשה שביצע".

 

זו לא היתה הפעם הראשונה שבה אשבי תוקף את חברתו: בעבר הוא דחף אותה במהלך ויכוח ושבר את הטלפון הסלולרי שלה, ובמקרה אחר הוא גנב שתיים משמלותיה וגזר אותן לגזרים. בפסק הדין נכתב כי הוא הפיץ את התמונה "בהתקף זעם לא אחראי, כאשר היה שיכור".

 

הוריו של אשבי אמרו שאף שהם תומכים בבנם, הם מרוצים מהחלטת השופט. "הוא לא אדם מרושע", אמר אביו. "אולי בפעם הבאה שמישהו יחשוב לעשות משהו דומה, הם יזכרו שמישהו נשלח לכלא ויוותרו", הוסיפה אמו. לדבריה, אשבי מתחרט על מה שעולל לחברתו לשעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x