סגור

זמן ה-CLO: על תשואה, סיכון ומה שביניהם

יותם שלו, מנהל קרן CLO במור קרנות השקעה פרטיות מסביר למה המוצר הפופולרי בקרב משקיעים כשירים נמצא כעת בעמדת זינוק מצוינת

CLO, או בשם המלא - Collateralized Loan Obligation, הוא מוצר איגוח המורכב ממאגר של הלוואות בנקאיות בכירות של חברות בארה"ב. אף שהיקף השוק של ה-CLO הוא כטריליון דולר, והמוצר הקיים מתחילת שנות ה-90 ונפוץ בארה"ב, באירופה ובמזרח – בישראל הוא מוכר פחות, בעיקר מאחר שהוא נגיש למשקיעים כשירים בלבד דרך קרנות השקעה המתמחות בתחום.
3 צפייה בגלריה
יותם שלו, מנהל קרן CLO במור קרנות השקעה פרטיות
יותם שלו, מנהל קרן CLO במור קרנות השקעה פרטיות
יותם שלו, מנהל קרן CLO במור קרנות השקעה פרטיות
(ניצן זוהר)
"על פי פרסומים בתקשורת, בקרוב צפויה לעלות הצעת חוק להסדרת עסקאות איגוח שיפתחו את התחום גם לציבור הרחב בישראל, כאשר כיום מבין המשקיעים ב-CLO ניתן למצוא חברות ביטוח, קרנות פנסיה, בנקים, קרנות גידור וקרנות השקעה", אומר יותם שלו, מנהל קרן CLO במור קרנות השקעה פרטיות. "חשיפה לאפיק ה-CLO דורשת מומחיות, ידע, ויכולת ניתוח וניטור שוטף של המוצר, ומתבצעת על פי רוב באמצעות קרנות המתמחות בתחום, לכן היא נגישה רק למשקיעות ומשקיעים כשירים".
הפוטנציאל
נכון למחצית חודש יוני, מרווח האשראי בהנפקות BB CLO הוא אטרקטיבי אף בהשוואה למרווח האשראי של אגרות חוב בדירוג דומה ונמצא ברמות שיא. כך למשל, עומד מרווח האשראי של ה-CLO על 800 עד 1,000 נ"ב, ובשוק המשני על 725 עד 1200 נ"ב (מקור - SanCap CLO Commentary, Santander Corporate & Investment Banking).
"מאז שהושק ה-CLO הראשון לפני 30 שנים, התרחשו מספר משברים כלכליים עמוקים, כך שניתן לומר שה-CLO נבחן היטב גם במקרי קיצון. שיעור פשיטות הרגל ב-CLO בדירוג BB עומד על ממוצע שנתי של 0.08% בלבד על פי נתוני סוכנות הדירוג S&P. שיעור זה נמוך משמעותית משיעור פשיטות הרגל של איגרות חוב בדירוג דומה", אומר שלו.
3 צפייה בגלריה
    ה-CLO נבחן היטב גם במקרי קיצון
    ה-CLO נבחן היטב גם במקרי קיצון
ה-CLO נבחן היטב גם במקרי קיצון
לדברי שלו, סיכון האשראי של ה-CLO בנוי משני רבדים: נכסי הבסיס ומבנה האיגוח. "אחת הטעויות הנפוצות נוגעת לאיכות ההלוואות המרכיבות את ה-CLO. בניגוד לסברה הרווחת בקרב חלק מהמשקיעים, איכות ההלוואות הנרכשות ב-CLO עולה על איכות כלל ההלוואות בשוק. כך למשל, לפי נתוני מחלקת המחקר של סיטי בנק, בשנת 2020 עמד שיעור פשיטות הרגל של ההלוואות הבנקאיות בארה"ב על כ-7%, בהשוואה לכ-4% בלבד בהלוואות הספציפיות שנרכשו על ידי מנהלי ה-CLO".
שלא כמו מדד או תיק גנרי של הלוואות, ב-CLO יש לנהל את התיק באופן פעיל, אך המנהלים אותו מוגבלים על ידי מגבלות תשקיפיות מובנות השולטות באיכות נכסי הבסיס של ה-CLO אשר העיקריות שבהן הן דירוג אשראי, מדדים פיננסים, איכות בטוחות, פיזור ענפי וחשיפה למנפיק. "מגבלות אלו מסייעות באופטימיזציה של תיקי CLO, מפחיתות את סיכון האשראי ביחס לשוק ההלוואות הכולל, ומביא למספר מזערי של פשיטות רגל בעסקאות CLO לאורך זמן".
3 צפייה בגלריה
מספר מזערי של פשיטות רגל בעסקאות CLO לאורך זמן
מספר מזערי של פשיטות רגל בעסקאות CLO לאורך זמן
הפחתת סיכון האשראי ביחס לשוק ההלוואות הכללי
יחס תשואה-סיכון מעניין
לסיכום, אין כמו נתוני אמת לאורך זמן, כדי לבסס בחינת כדאיות ההשקעה ב-CLO שנכון להיום מייצג יחס תשואה-סיכון (אשראי) מעניין מאוד. "עם זאת, אחד האתגרים המרכזיים של משקיעות ומשקיעים ישראלים בהשקעה ב-CLO הוא חוסר היכרות ומורכבות המוצר. לכן כדאי לזכור שהתפקיד המרכזי של המשקיעים הוא לבחון את התשואה אל מול הסיכון, ואילו תפקידם המקצועי של מנהלי ההשקעות הוא ניתוח עומק של ההשקעה. אנו סבורים כי השילוב של תנאים אלה, מוביל למסקנה אחת: זה זמן ה-CLO", אומר שלו.
מאמר זה נועד רק למטרות מידע כללי וחלקי בלבד, אין בו כדי להוות מידע מלא וממצה לצורך קבלת החלטת השקעה. אין באמור כדי להוות הצעה ו/או כוונה להציע ו/או לשדל/לשכנע לרכוש יחידות בקרן. המידע כפוף לשינויים שייעשו מעת לעת, המידע נכון ליולי 2023. אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל משקיע ו/או ייעוץ משפטי או מיסויי המתחשב בנתוניו של כל לקוח/ה. לכותב ו/או לקבוצת מור עשוי להיות עניין אישי בנכסים המפורטים לעיל. נתוני עבר אינם בהכרח משקפים ביצועי עתיד. האמור בכתבה מבוסס על מידע פומבי גלוי לציבור ועשוי להתבסס על הערכות ו/או אומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או בלתי מעודכנים.