סגור
שורת הרווח האדר חדש

שוק חופשי ודו שימוש בקרקע: הפתרון של יקי נוימן , מנכ"ל דוראל אנרגיה למשבר האקלים

ישראל התחייבה להגיע עד 2030 לצריכה של 30% מהחשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה, מסביר האם וכיצד נצליח להגיע ליעד?


יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה - שורת-הרווח
(אולפן כלכליסט)

משבר האקלים מטריד את כל מנהיגי העולם, ובצדק. היכן עומדת ישראל ביחס לעולם בכל הנוגע לשימוש באנרגיות מתחדשות? נכון להיום, שנת 2021 - במיקום מאוד נמוך. 6% בלבד מצריכת החשמל הכוללת בישראל מיוצרים באמצעות אנרגיות מתחדשות, כאשר היעד שהוגדר על ידי הממשלה הוא להגיע ל-30% עד שנת 2030.
יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה, מסביר מהם הצעדים העיקריים אותם הממשלה צריכה לעשות על מנת לעמוד ביעד: להוריד את הרגולציה, לפשט את התהליכים ולייצר שוק חופשי של סחר בחשמל. בנוסף, מספר נוימן על הפתרון לבעיית הצפיפות ומיעוט השטחים בישראל: דו שימוש בקרקע ומספר כי החברה יצרה פיתוח של מתקנים סולריים מעל מטעי חקלאות, שגם משביחים את התוצרת החקלאית וגם מייצרים עוד מקורות הכנסה מאותה הקרקע.
בשיחה עם נוימן שמענו כיצד ניתן לנצל את השמש, הקופחת בארצנו הקטנטונת בעוצמה, לטובת אגירת אנרגיה במהלך היום ושימוש בה בשעות הערב. בנוסף, למדנו כי בהמשך צפויה גם אגירת אנרגיה ארוכת טווח, כלומר: אנרגיה שתיוצר בקיץ תוכל לשמש אותנו במהלך החורף. לסיום, הבנו כי על אף היתרונות הברורים של שימוש באנרגיה מתחדשת, היישום כרוך עדיין בקשיים. אל דאגה: כיוון שמדובר בפתרון שהוא גם סביבתי וגם כלכלי, מבטיח נוימן שאין ספק שלשם העולם הולך, ושהפתרונות לקשיים כבר בדרך.