• תפריט
חדשות נדל"ן

מנהל רשות המסים: "נאכוף תשלום מס אמת על השכרת דירות מגורים"

לדברי משה אשר, ב"קו הצדק" הגיע גם מידע על בעלי נכסים שאינם מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה והללו מטופלים. גם נעצרו בעלי דירות שהיקף פעילותם בתחום הגיע לידי פעילות עסקית

הדר קנה 11:5403.06.13

"תשלום מס אמת הוא חלק מהדמוקרטיה העלמת מס זה לא ספורט לאומי וזה לא דבר לגיטימי ואם כולם ישלמו מס אמת בישראל נוכל בשמחה להוריד את המס בישראל להוריד את המע"מ ובכך לשפר את המצב של האזרחים במדינה ולטפל בחינוך וברווחה", כך אמר מנהל רשות המסים משה אשר בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

 

אשר הזהיר בכנס רו"ח באילת את בעלי הדירות: "נושא שנטפל בו הם משכירי הדירות. נשית אכיפת תשלום מס אמת על השכרת דירות מגורים. כחלק מהמאבק הכולל במעלימי מס מרחיבה רשות המסים את פעילותה לאכיפת תשלום מס אמת על השכרת דירות מגורים. במסגרת זו תפעל הרשות במספר מישורים לאיתור בעלי דירות מושכרות וחייבים במס מעבר לפטור הקיים (לסכום של עד כ-5,000 שקל במצב כיום - ה.ק). במסגרת המידע המתקבל בקו הצדק הגיע גם מידע על בעלי נכסים שאינם מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה. המידע מטופל ולאחרונה אף נערכו מספר מבצעים בתחום שבחלקם אף נעצרו בעלי דירות שהיקף פעילותם בתחום הגיע לידי פעילות עסקית. במקביל נערכת פעילות מודיעינית נרחבת לאיתור דירות נוספות. הרשות מפתחת כלים שיאפשרו לבצע ניתוחים של נתוני מחשב ממערכי המס השונים והצלבתם עם מידע המצוי במאגרים חיצוניים", אמר אשר.

 

"היקפי הון שחור גבוהים באזורי העבריינות הקשה"

 

מנהל רשות המסים ערך סקירה קצרה על המצב הכלכלי בישראל: "אנחנו נמצאים בתקופה מאוד קשה, אבל יש מדינות בעולם בעיקר אירופה וארה"ב שמרגישים זאת בצורה חזקה מאוד. אנחנו לא רוצים להגיע לשם, אבל אנחנו יכולים להגיע לשם אם לא נעשה צעדים מתבקשים.

 

משה אשר, מנהל רשות המסים משה אשר, מנהל רשות המסים צילום: אלכס קולמויסקי

 

"שיעור האבטלה בישראל הוא מהנמוכים בעולם, אבל מדד האי שיווין ועוני הוא מהגבוהים אנחנו בהאטה כלכלית ויש פחות מסים וזה מוביל להגדלת גרעון. אנחנו מנסים לסגור את הגרעון מצד אחד ולקצץ מהצד השני. הזרועה השלישית קשורה במסים- מעלים מסים בצורה מידתית אחוז פה ואחוז שם בצורה שללא אמורה לייצר קושי גדול מידי בעולם המס ומצד שני נותנים כלים לרשויות המס להילחם בהון השחור".

 

אשר הרחיב בנושא ההון השחור בעולם: "ב-OECD מדברים על היקפי הון שחור גדול מאוד מדברים על 23% מהתל"ג באזורים כמו אטליה, ספרד, איטליה ופורטוגל. בישראל יש היקפי הון שחור באחוזים גבוהים באזורי העבריינות הקשה, במשפחות הפשע ובעניין הזה אנחנו מתכננים להעביר חוק שלפיו העלמות המס יחשבו לעברות מקור. שיהיה ברור שלא מדובר באינסטלאטור שמעלים חשבוניות מדובר בהעלמות של עשרות מיליוני שקלים".

 

"חשבוניות פיקטיביות גם בזה נטפל - מדובר בתופעה קשה בישראל חלקה נשלטת על ידי משפחות הפשע חלקה בעבריינות מס. מדובר בנזקים של מיליארדי שקלים בשנה. הקמנו לפני מספר שנים מערכת שמקבלת דיווחים אוטומטים כל חודש מהעוסקים שכרגע מדובר על אלו שהמחזור שלהם מעל 2.5 מיליון שקל ואילו בחוק ההסדרים הנוכחי הכנסנו דרישה שהסכום ירד למיליון וחצי שקל כדי שנוכל לטפל בחשבוניות הבעייתיות . נכון שיש לעיתים טעויות בתום לב כמו פערי זמן לגיטימיים בין הספק למוציא החשבונית ואנחנו נבחין בניהם לחשבוניות הפיקטיביות".

 

בהמשך לביקורת הציבורית בנוגע לתכנוני המס של חברות גדולות (כגון תכנון המס של גוגל ודומותיה המצליחות באמצעות תכנוני מס מורכבים להפחית את שיעורי המס שלהן בישראל לשיעורים נמוכים מאוד- ה.ק) אמר אשר: " נשים דגש משמעותי גם לעסקים הגדולים- חברות גדולות שעשו תכנוני מס קשים שבניגוד לחוק השוחקים משמעותית את בסיס המס. ההצעה לדרוש גילויי על חוות דעת נועדה להתמודד עם תכנוני מס של חברות אלה".

 

אשר עבר לדון בנושא של מחלוקות בין רשות המסים לנישומים וחברות שהגיעו לבתי משפט. לדבריו: "יש לנו שומות בהיקפים של מיליארדים בבתי המשפט. איפה שאפשר להתפשר נעשה פשרות". באותו נושא אמר אשר כי הוא תמוך בהקמת בתי משפט המתמחים במסים: "אני סבור שיש להקים בתי משפט למסים בו יהיו שופטים שיתמחו בתחום הזה. מדובר בתחום מורכב שכולל הבנה עסקית, כלכלית ומיסויות".

 

  

39תגובות
בטל שלח
 • השכרת דירה לעק אני מעונינת להשכיר בית פרטי לעסק, גן ילדים.,
  איך מחושב המס??
  רות פנד, (14.01.15)
 • מס ההכנסה לא משלם לכם את הגמול המובטח לכם ?? פנו בתלונה ל מבקר המדינה זה בחינם 70 עורכי גין עומדים לטובתכם
  בהצלחה בלינק זה www.mevaker.gov.il
  אמת, (27.05.14)
 • מס הכנסה יכנס לדרום ת"א? דעו לכם שיש אנשים שמחזיקים עשרות דירות בדרום ת"א, ומשכירים אותן לסודנים. הסודנים משלמים טונות כסף על כל דירה, כי לכל דירה נכנסים 20 סודנים. הכל בכסף שחור כמובן.

  אדם כזה שמשכיר 10 דירות לסודנים מכניס עשרות אלפי שקלים בחודש, וכמובן מצפצף על החוק כי נראה ת'פקח הגבר שיבוא לעשות איסוף מידע ובדיקות מס ליד תחנה מרכזית, בין כל הסודנים. בלי זינזנה ושוטר מג"ב צמוד זה מסוכן.
  גם אף סודני לא ילשין על המשכיר, להבדיל מדירה רגילה בת"א, שמושכרת לישראלי שכן עלול להלשין.

  בואו לדרום ת"א ולא תאמינו כמה כסף שחור מתגלגל בנדל"ן. מיליונים על מיליונים.
  ומס הכנסה? שפן פחדן.
  תל אביבי, (06.06.13)
 • כמה הערות לכל החוכמולוגים פה.. 1. השכרת דירות מרובות שקולה לעסק. גם עסקים נקנים בכסף שכבר שולם עליו מס הכנסה ואין שום קשר בין הדברים. כדי להחזיק עסק נדרש רישיון, ארנונה שונה וניהול כספי. כדי להחזיק דירות צריך להחזיק דיירים וגם זה בקושי, אין על זה פיקוח (ראו כל הבניינים המוזנחים בת"א) ולא נותנים דין וחשבון לאף אחד.
  חשוב לציין - השכרת דירות לא נועדה לייצר רווח לאנשים! רק לשמר את ערך הדירה לאורך זמן. יש מספיק רוכשי דירות פוטנציאליים שמחפשים דירות ולא מוצאים בגלל הבלגן שיש פה, וככה לוחצים את מחירי הדירות כלפי מעלה (כי למה שמשכיר יוותר על פרה חולבת..?) ובסוף גם אין להם דירות.

  2. חשבוניות פיקטיביות זה מכת מדינה והרשות מתקדמת בנושא לאט לאט. חבל שהוועד שם עצר את העבודה לשנה שנתיים (שביתה איטלקית שלא פורסמה ממש בתקשורת) כי מבחינתם מערכת מחשוב חדשה שקולה לתוספת שכר (נראה אותם גיבורים עושים את זה בחברות פרטיות - רק במדינה העובדים הכי עצלנים שולטים בהנהלה ובעובדים הטובים)
  .. אבל בכל אופן יש התקדמות שם ויגיע כסף. לא המון, אבל הרבה יותר מההשקעה ששמו על הקמת המערכת.

  3. דיווח כללי זה בזבוז של כסף. אין צורך לטרטר את כל המדינה למלא טפסים שהם לא יודעים איך למלא. משכורות - אפשר לגבות בצורה יעילה דרך המעסיק. דירות ומכירות של מוצרים - ראו סעיפים 1 ו-2. ברגע שהרשות תשדרג את כל מערך המחשוב שלה כל המידע יהיה ברשותה גם בלי לשגע את כל האזרחים במדינה.
  אורי, (06.06.13)
לכל התגובות