סגור
בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הצבעת אמון
בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג׳ונסון התפטר: "תודה על המנדט"

החלטתו של ג'ונסון התקבלה לאחר שבימים האחרונים התפטרו 27 שרים וחברי פרלמנט, ושר נוסף פוטר על ידי ג'ונסון. ג'ונסון מתכוון להישאר כראש ממשלה עד הסתיו, אז יימצא לו מחליף במפלגה. ג'ונסון: "אין ספק שזהו רצונה של המפלגה השמרנית"

בוריס ג'ונסון הכריז כי הוא מתפטר מתפקידו כמנהיג המפלגה השמרנית וכך מתפקידו כראש ממשלת בריטניה. בדברים שהוא נושא מחוץ לדאונינג 10 הודה כי זה רצון המפלגה. הוא הוסיף כי יישאר בתפקיד עד למציאת מחליף. "אני גאה בהישגים של הממשלה הזו", הכריז, וציין גם את הרוב הגדול בו זכו בבחירות ב-2019. בין ההישגים שהוא מונה: מבצע החיסונים לקורונה המהיר ביותר באירופה, היציאה המהירה ביותר מסגרים והתמיכה באוקראינה.
לדבריו: "אין ספק שזה רצונה של המפלגה השמרנית בפרלמנט שיהיה לה מנהיג חדש ולפיכך גם ראש ממשלה חדש", הודיע בתחילת דבריו. "הציבור הבריטי, אני יודע שיהיו אנשים רבים שיחושו הקלה, וייתכן שגם רבים שיתאכזבו, אז אני רוצה שתדעו עד כמה אני עצוב על שאני מוותר על העבודה הטובה ביותר בעולם". עם זאת, הוא הדגיש כי בכוונתו להעניק למנהיג הבא את מלוא התמיכה. "גם אם הדברים נראים חשוכים כעת, אני בטוח שעתידנו ביחד זהוב", סיכם את ההצהרה.
ג'ונסון קרא למחליפו להוריד מסים ולעודד צמיחה והגדלת הכנסות למדינה. לדבריו, תהליך בחירתו יחל באופן מיידי והוא יישאר בתפקיד עד למציאתו.
קודם לכן דווח כי לאחר גל ההתפטרויות של שרים ומקורבים, החליט ג'ונסון להתפטר וכי הוא מתכוון להישאר כראש ממשלה עד הסתיו, אז יימצא לו מחליף במפלגה. לפי הדיווחים, בחודשים הבאים יתקיים המירוץ למציאת מנהיג חדש למפלגה, שייבחר לקראת כנס המפלגה המתוכנן לאוקטובר, ויחליף את ג'ונסון בדאונינג 10.
מוקדם יותר היום הוא מינה קבינט חדש להחלפת השרים המתפטרים הרבים. עוד לפני ההכרזה הרשמית גברו בבריטניה הקולות להתפטרותו המיידית של ג'ונסון. כך למשל, קר סטאמר מנהיג הלייבור באופוזיציה מסר כי הם שוקלים הצבעת אי אמון כדי לחייב אותו לסיים את תפקידו מייד ולא רק בסתיו. "המפלגה של ג'ונסון הבינה סוף סוף שהוא לא מתאים להיות ראש ממשלה. הם לא יכולים להפיל אותנו על המדינה לעוד מספפר חודשים", אמר בריאיון ל-BBC.
עוד דווח על כך שבמפלגתו של ג'ונסון ניסו לחייב אותו להתפטר לאלתר ולמנות במקומו את דומיניק ראאב כראש ממשלה זמני, זאת בעוד ג'ונסון כאמור מעוניין להישאר בתפקיד עוד מספר חודשים עד למציאת יורש קבוע.
החלטתו של ג'ונסון התקבלה לאחר שבימים האחרונים התפטרו 27 שרים וחברי פרלמנט, ושר נוסף פוטר על ידי ג'ונסון. בין המתפטרים נמנים שר האוצר לשעבר רישי סונאק ושר הבריאות סאג'יד ג'אוויד, שהודיעו על התפטרותם כבר ביום שלישי. היום (ה') הודיעה על התפטרותה גם שרת החינוך מישל דונלאן, שמונתה רק ביום שלישי בערב במקומו של שר מתפטר אחר. לדבריה, המהלך נועד לאלץ את ג'ונסון לפרוש.
מוקדם יותר הבוקר קרא שר האוצר החדש נאדהים זאהאווי לג'ונסון לפרוש במיידי. "ראש הממשלה, אתה יודע בליבך מה הדבר הנכון שיש לעשות, אז לך עכשיו", כתב. "המדינה ראויה לממשלה שהיא לא רק יציבה, אלא גם פועלת ביושרה". זאהאווי נכנס לתפקיד רק ביום שלישי בערב, שעות ספורות לאחר ההתפטרות של סונאק.
הפאונד הבריטי התחזק לאחר הדיווחים על ההתפטרות הקרבה, ועלה ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.198 דולר וב-0.4% מול היורו ל-1.174 יורו.