סגור
בריטניה השר לפריסת החיסונים נגד קורונה נאדים זהבי
נאדהים זאהווי (צילום: איי אף פי)

הילד שברח מסדאם חוסיין: שר אוצר חדש לבריטניה

לאחר התפטרותם הדרמטית של שרי האוצר והבריאות - ובשעה שעתיד הממשלה בסימן שאלה: רוה"מ בוריס ג'ונסון מינה לתפקיד שר האוצר החדש את נאדהים זאהאווי, שר החינוך הנוכחי שניהל קודם לכן בהצלחה את פרויקט החיסונים בממלכה

שר אוצר החדש לבריטניה – נאדהים זאהאווי (Nadhim Zahawi), מהפוליטיקאים שעלו במהירות לקדמת הבמה בממלכה ושסומן כיורש אפשרי של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון (שלא ברור עוד כמה זמן יחזיק מעמד בתפקיד).
זהאהווי נכנס לתפקיד בעקבות התפטרותו הדרמטית של השר רישי סונאק אתמול, לצד החלטה דומה של שר הבריאות סאג'יד ג'אווי – בשני המקרים בשל אי אמון לדבריהם בג'ונסון, לאחר גל שערוריות שנחשפו על ההתנהלות בדאונינג 10.
זאהאווי, יליד 1967, נולד בבגדד להורים כורדים ונמלט עם משפחתו מעיראק לבריטניה כשהוא בן 9, בשנות השלטון הראשונות של סדאם חוסיין – וכשאינו יודע מילה באנגלית.
את השכלתו האקדמית עשה ב-University College London, שם למד הנדסת כימיה – לפני כניסתו לפוליטיקה הבריטית התקדם בשוק הפרטי וייסד עם שותפים את חברת מחקרי השוק והסקרים הבינ"ל YouGov .
זאהווי נבחר לפרלמנט לראשונה ב-2010 ובזכות עברו העסקי הוא נחשב מאז עד היום לאחר מחברי הפרלמנט העשירים ביותר. הוא מונה לראשונה כסגן שר (לענייני משפחה וילדים) בממשלתה של תרזה מיי ועם כניסתו של ג'ונסון לתפקיד ראש הממשלה מונה כסגן שר לענייני עסקים ותעשייה.
הקפיצה החזקה בקריירה הפוליטית שלו נעשתה לאחר שמונה ב-2020, במקביל לתפקיד האמור, כסגן במשרד השר לענייני המגיפה. בפועל כיהן זאהאווי בהצלחה רבה כאחראי על החיסונים (בהתאם זכה לכינוי "שר החיסונים") וזכה לאהדה בציבור ובתקשורת על ניהול הפרויקט באופן מהיר ומסודר.
בשנה שעברה, כשערך ג'ונסון שינויים בממשלתו, קודם לראשונה לתפקיד שר, הפעם במשרד החינוך – עתה כאמור הוא מקבל את האחריות על האוצר של הממלכה.