סגור
מפגינה בעקבות שידור לשרוד את אר קלי פנאי
מפגינה בעקבות שידור לשרוד את אר קלי פנאי (צילום: איי אף פי)

הזמר אר.קלי שהורשע בניצול מיני וסחר בנשים נידון ל-30 שנות מאסר

הזמר הורשע בשנה שעברה בעברות של ניצול מיני וסחר בנשים, אחרי שנים של האשמות נגדו - וסדרה דוקומנטרית אחת שגרמה לחקירה חדשה בעניינו. התביעה טענה כי קלי השתמש בכוחו כדי לנצל נערות ונערים קטינים, לצד נשים צעירות

עונש כבד: הזמר אר. קלי נידון היום (ד') ל-30 שנות מאסר לאחר שהורשע בניצול מיני ובסחר בנשים. קלי בן ה-55 הורשע בספטמבר 2021 בבית המשפט בניו יורק, ולפי הדיווחים לא פצה את פיו במהלך הקראת גזר הדין. בנוסף לעונש המאסר, נגזרו עליו פיצויים בסך 100 אלף דולר.
במהלך המשפט התביעה טענה כי קלי השתמש בכוחו כדי לנצל נערות ונערים קטינים, לצד נשים צעירות. "במשך שנים ארוכות, מה שהתרחש בעולמו של הנאשם נשאר בעולמו של הנאשם. לא עוד", אמרה התובעת המרכזית בנאום הסופי שלה. לאורך המשפט, שנמשך חמישה שבועות, עלו לדוכן העדים תשע נשים ושני גברים שסיפרו כיצד קלי ניצל אותם מינית ונפשית. בנוסף היו 34 עדים נוספים במשפט, בהם עובדים לשעבר של קלי.
עוד בשנות ה-90, כאשר פרץ בזירת ה-R&B והסול, נפוצו שמועות באשר ליחסיו של קלי עם נערות. ב-1994 נישא קלי לבת טיפוחיו, הזמרת אליה, שבאותה נקודת זמן הייתה בת 15 בלבד. קלי היה בן 27, ובמסמכי הנישואין הצהיר כי אליה בת 18. ב-2002 נחקר בחשד שקיים יחסי מין עם בת 14 - מעשים שצולמו בקלטת מין אשר הופצה. בתחילת 2003 קלי נעצר, אולם בהמשך בוטלו ההאשמות נגדו בשל סוגיות טכניות, וב-2008 נוקה כליל מסעיפי פורנוגרפיית הילדים בכתב האישום נגדו.
בינואר 2019 עלתה בערוץ לייפטיים האמריקאי הסדרה הדוקומנטרית Surviving R.Kelly, אשר הביאה למסך קולות נוספים של נשים בהן פגע קלי במהלך השנים. חלקן היו קטינות בעת שפגשו את קלי - וחלקן אף הגיעו לבית המשפט על מנת להעיד נגדו, לאחר שהסדרה הדוקומנטרית הובילה לפתיחת חקירה נוספת בעניינו, ובהמשך גם כתב אישום. "גרמת לי לעשות דברים ששברו את רוחי", סיפרה אחת מהן לבית המשפט לפני הקראת גזר הדין, כפי שדיווחו אתרי החדשות בארצות הברית, "רציתי למות באופן מילולי בגלל איך שגרמת לי להרגיש. אתה זוכר את זה?".