סגור
מרי פופינס mary poppins 1964
ג'ולי אנדרוס בסרט מרי פופינס (צילום: Studio / Produzent)

צנזור הקולנוע הבריטי הגביל את הגיל המומלץ לצפייה במרי פופינס

הדירוג שונה מ"לכל המשפחה", לסרט עם המלצת צפייה "בפיקוח הורי" בלבד, שמשמעו ליווי מבוגר לילדים מתחת לגיל 8; הצנזור נימק את ההחלטה בשימוש בשפה פוגענית - אף שמדובר בפעמיים בלבד לאורך הסרט

צנזור הקולנוע הבריטי העלה את גיל הצפייה המומלץ לסרט מרי פופינס, לטענתו בשל שימוש בשפה פוגענית – אף שמדובר בפעמיים בלבד לאורך הסרט, וכדימוי בלבד.
לפי העדכון, הדירוג הקיים של הסרט הוחלף מ-U ל-PG. דירוג U משמעותו יוניברסל (universal), כלומר לכל המשפחה; דירוג PG משמעותו המלצה לצפייה בפיקוח הורים (parental guidance).
הבעיה בסרט מרי פופינס, מוסבר בהחלטה, היא התיאור של מנקי הארובות בסרט כ-"hottentot"- מילה שבה השתמשו המתיישבים ההולנדים הלבנים בדרום אפריקה לתיאור האוכלוסייה השחורה המקומית, ושנתפסת כפוגענית.
הדמות מהסרט אדמירל בום, קצין הצי הבריטי בדימוס שמאמין שהוא עדיין מפקד על ספינה, הוא זה שמשתמש בביטוי, כאמור פעמיים בלבד, ובהתייחס למנקי הארובות שפניהם מושחרות בשל עבודתם. זה הספיק מבחינת הצנזורה.
הלכה למעשה, דירוג PG משמעו המלצת צפייה ללא פיקוח רק מגיל 8 ומעלה. סרט בדירוג כזה, לפי הסברי הצנזורה, "לא אמור לערער ילדים בגילאי 8 ויותר". בה בעת, היא מדגישה, בכל מקרה של PG יש יתרון לליווי הורי. "ילדים בכל גיל יכולים לצפות, גם ללא ליווי, אך מומלץ להורים לבחון האם התוכן עשוי לפגוע בילדים הצעירים או הרגישים יותר".
בעת יציאתו הראשונה של מרי פופינס בבריטניה ב-1964 לא חלה עליו כל מגבלה. ב-2013, ביציאתו המחודשת לאקרנים, קיבל את הדירוג U. העדכון ל-PG נעשה השבוע, לאחר שהסרט הוגש לאישור לקראת יציאתו המחודשת בבריטניה בימים אלה.
עוד ציינה הצנזורה בהסבר להחלטה: "אף שלמרי פופינס יש הקשר היסטורי, אין בו גינוי לשימוש בשפה הפוגענית, ובכך הוא חורג מהגבולות שהצבנו לשימוש ראוי בשפה לצורך קבלת דירוג U. משום כך הענקנו לסרט דירוג PG, שמתאים למקרים של שימוש בשפה פוגענית", נאמר בהסבר להחלטת הצנזורה.
הסרט האייקוני מרי פופינס בכיכובה של ג'ולי אנדרוז (בתפקידה הקולנועי הראשון), יצא לאקרנים ב-1964 וזכה ב-1965 ב-5 אוסקרים - הסיפור עצמו מתרחש בלונדון של 1910. לפני כ-10 שנים הוכרז כסרט לשימור בארכיון הסרטים הלאומי של ארה"ב.