סגור

תומס פרידמן: "בשביל טראמפ, חמאס וביבי זה תמיד 6 בינואר"

העיתונאי הבכיר פרסם טור דעה ב"ניו יורק טיימס", ולטענתו נשיא ארצות הברית לשעבר, ראש ממשלת ישראל וארגון הטרור מסיתים את האספסוף כדי להשיג מטרות פוליטיות - הפיכת תוצאות הבחירות בארצות הברית עם ההסתערות על הקפיטול, ומניעת ממשלת אחדות של יהודים וערבים בישראל באמצעות הלחימה בעזה; הוא מגדיר את נתניהו וחמאס כבני ברית ש"התנהלותם נבזית"

"יש דרכים רבות להבין את מה שקורה כרגע בין חמאס לראש הממשלה נתניהו", כתב העיתונאי תומס פרידמן במאמר דעה ב"ניו יורק טיימס", שכותרתו "בשביל טראמפ, חמאס וביבי זה תמיד 6 בינואר", ומתייחס ללחימה המתנהלת עתה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה.


פרידמן הוסיף שהוא בוחר להבין זאת כך: לכל אחד מהם יש את "רגע ה-6 בינואר שלו". בדיוק כפי שקרה בוושינגטון, אז הוסת האספסוף על ידי הנשיא דונלד טראמפ בדרכו לפלישה לקפיטול במאמץ אחרון להפוך את תוצאות הבחירות בהן הפסיד, כך גם בנימין נתניהו וחמאס מנצלים או מטפחים את האספסוף שלהם כדי למנוע מממשלת אחדות לאומית חסרת תקדים - ממשלה של יהודים וערבים מוסלמים - לקום בישראל.

3 צפייה בגלריה
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
מהומות וושינגטון תומכי טראמפ ליד גבעת הקפיטול מפגינים עימותים  קונגרס
ההסתערות על הקפיטול
(צילום: רויטרס)


פרידמן הוסיף כי "כמו טראמפ גם ביבי וחמאס שמרו על כוחם בזכות מתן השראה והובלת גלים של עוינות". הם פונים לטקטיקה הזאת, כתב פרידמן, בכל פעם שהם נקלעים לצרות פוליטיות, ומכאן שהם בעיניו בעלי ברית יקרים אחד של השני, ברית שקיימת מאז נבחר נתניהו לראשונה לראשות הממשלה ב-1996 – זאת על רקע פיגועי התאבדות שביצע חמאס.

3 צפייה בגלריה
פגיעה בבית פצועה אשדוד
פגיעה בבית פצועה אשדוד
נתניהו וטראמפ
(מורשה)
"חמאס וביבי אינם מדברים ולא צריכים לעשות כן מאחר שכל אחד מהם מבין למה זקוק השני כדי להישאר בשלטון ופועלים, בין אם במודע או באופן לא מודע, בדרכים שונות כדי לוודא שהם מספקים את הצרכים של האחר.
"התנהלותם הנבזית מתרחשת גם עכשיו מאחר ששני הצדדים ראו לנגד עיניהם איך מתגבשת פריצת דרך מדהימה בין יהודים ישראלים למוסלמים הערבים החיים בישראל - וכמו ההמון תומך טראמפ ב-6 בינואר, כך גם הם רצו לחסל את האפשרות של שינוי פוליטי שהיה עלול לחסל אותם פוליטית. השינוי הזה היה אמור להתבטא בדמותה של ממשלה רחבה, ובה לראשונה מפלגות ימין ציוניות אשר תומכות בהתנחלויות יחד עם מפלגות שמאל פרוגרסיביות ומפלגה ערבית-ישראלית תומכת אסלאם, ואולי בסופו של דבר גם מפלגות ערביות חילוניות. בכל אלה היה כדי לשבור את התבנית של הפוליטיקה הישראלית לעד, ולכן מתנגדי ה-6 בינואר המקומיים - בישראל ובחמאס - היו נחושים לפוצץ (את המהלך)". לדבריו, לולא כן היה המהלך יכול להוביל להתקדמות ושילוב גובר של יהודים וערבים, וכן לטיפול באבטלה ובתחושת ההשפלה שחשים צעירים ערבים-ישראלים.

3 צפייה בגלריה
רמת גן נפילה פגיעה ישירה רקטה רקטות טיל טילים טרור חמאס מבצע שומר החומות 3
רמת גן נפילה פגיעה ישירה רקטה רקטות טיל טילים טרור חמאס מבצע שומר החומות 3
ההרס ברמת גן בעקבות הלחימה עם חמאס

פרידמן תיאר עוד את חיוניותם של אנשי הרפואה הערבים-ישראלים בעת ההתמודדות מול הקורונה, והסיק שממשלת אחדות לאומית אמיתית היא חשובה מאין כמותה - ממשלה שתביא לסיום השלטון בן 12 השנים של נתניהו ותנתץ את הנרטיב של חמאס שלפיו התקווה היחידה שיכולה להיות לערביי ישראל היא בהרס המדינה היהודית.