סגור

מקדונלד'ס תסגור סניפים בוולמארט, מטבחי רפאים ייכנסו

אחרי 30 שנות שותפות המגפה חתכה את תנועת הקונים בסניפי רשת המזון המהיר הפועלים בחנויות הקמעונאית. את השטחים שיתפנו תשכיר וולמארט לרשתות מזון אזוריות ולמטבחים שיבשלו עבור מספר רשתות הסעדה

שותפות בת עשרות שנים בין שתי ענקיות אמריקאיות תשנה את פניה בעקבות פגיעת הקורונה. המעבר לקניות מקוונות והימנעות של רבים מאכילה במקומות סגורים יביאו לסגירה של מאות סניפי מקדונלד'ס הפועלים בתוך סופרמרקטים של וולמארט ברחבי ארה"ב — על כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".


השותפות בין השתיים החלה לפני כ־30 שנה ולרוב היטיבה עם שני הצדדים. וולמארט סיפקה תזרים קבוע של סועדים ואילו מקדונלד'ס הוסיפה להכנסות ענקית המרכולים באמצעות דמי השכירות ששילמה וסיפקה לקונים סיבה להשתהות עוד בחנות. בשיא השותפות פעלו כ־1,000 סניפי מקדונלד'ס בתוך מרכולי וולמארט. עם זאת, לפי ענקית המזון המהיר, לאחר הסבב הבא של סגירות שיסתיים בקיץ, יישארו 150 סניפי מקדונלד'ס בלבד בתוך 3,570 מרכזי העל של וולמארט. במקדונלד'ס ציינו עוד כי הם יסגרו את הסניפים עם נפחי המכירות הנמוכים ביותר.
מקדונלד'ס לא לבדה. גם רשת סאבווי המפעילה סניפים בתוך חנויות וולמארט הודיעה על סגירה של חלקן בשל הירידה בתנועת הלקוחות והתכווצות הרווחים. "הלקוחות לא נכנסים כבר לחנות כדי לראות את הסניף של סאבווי, ככה שאין את עניין הרכישה האימפולסיבית", אמר ג'ים מילר בעל זיכיון לסניפי סאבווי והתייחס למגמה המתרחבת של הזמנות מקוונות וביצוע הזמנת מצרכים הישר למכונית.


בשנה הפיסקאלית שהסתיימה ב־31 בינואר דיווחה וולמארט על זינוק של 79% במכירות המקוונות לעומת שנה קודם לכן. מילר ציין עוד כי וולמארט עצמה ביצעה פעולות שפגעו במכירות של סאבווי, כמו שיווק כריכים דומים של המותג שלה במחירים נמוכים יותר.

קונים בעיקר בדרייב ת'רו

השותפות בין וולמארט ומקדונלד'ס החלה להדרדר עוד לפני פרוץ המגפה, כאשר לפי אנשים המעורים בנושא, היה קושי להחליט על מודל עבודה ברבים מהסניפים. בנוסף, הסניפים של מקדונלד'ס בתוך החנויות היו על פי רוב רווחיים פחות מהסניפים העצמאיים, בין השאר, משום שלא הציעו שירות דרייב ת'רו שהפך למקור המרכזי של פעילות בסניפי מקדונלד'ס.
לפי סמנכ"ל הכספים של מקדונלד'ס, ברבעון השני של 2020 ייצגו המכירות דרך הדרייב ת'רו 90% מכלל המכירות של הרשת בארה"ב. בכיר לשעבר בחברה אף ציין בוול סטריט ג'ורנל, כי הלקוחות נוהגים להצטייד בכמות גדולה של רטבים ופגעו בכך בשולי הרווח בסניפי וולמארט. לדבריו, גם לפני פרוץ המגפה צמצמו לקוחות וולמארט את הזמן שהם בילו בחנויות והעדיפו רכישות מקוונות. בעקבות זאת, כשליש מהמכירות בסניפים שבתוך החנויות הגיעו מעובדי וולמארט עצמם.
לפי מקדונלד'ס, בסוף השנה שעברה פעלו כ־500 סניפים בחנויות וולמארט, ירידה מ־800 ב־2012. בשנה החולפת הם ביצעו כבר שני סבבים של סגירות, זאת לאחר שביולי הכריזו על סגירת 200 סניפים ברחבי ארה"ב, כשמעל מחציתם נמצאים בתוך חנויות וולמארט. בחברה ציינו כי הסגירות תוכננו עוד לפני פרוץ המגפה, אך הקצב הואץ בעקבות המצב. בדו"ח הפיננסי האחרון שפרסמה החברה בפברואר, היא ציינה כי בשנה הנוכחית בכוונתה לסגור 250 סניפים.
סגירת סניפי המזון המהיר תפגע בהכנסות של וולמארט, ולכן ענקית הקמעונאות מחפשת מודלים חדשים לפתיחת מסעדות בתוך החנויות, תוך התמקדות בשירותי משלוחים והעדפה לרשתות אזוריות קטנות יותר, שמותאמות לקונים המקומיים. כך למשל, לין פולצ'ר, סגן נשיא לאסטרטגיית לקוחות ציין כי בוולמארט בודקים מיקומים חדשים לפתיחת סניפי טאקו בל והרחבת מספר המיקומים של דומינו'ס פיצה, שנמצאים כיום ב־30 חנויות. עוד הוסיף, כי וולמארט בוחנת את האפשרות של התקנת מכונות אוטומטיות לממכר ברד בחנויות ופתיחת כעשרה סניפים של סטקיית צ'רליס פילי סטייקס. דוגמה נוספת היא התוכנית לפתוח בכמה מהחנויות מטבחי רפאים, כלומר מטבח מרכזי אחד שמבשל עבור מספר מסעדות ומותגים ובכך מאפשר ללקוחות להזמין מנות ממספר תפריטים שונים בו־זמנית. "אנחנו בהחלט מחפשים להביא מותגים חדשים ומלהיבים", מסרה דוברת וולמארט אוואני דודהיאה. "זה מה שהלקוחות שלנו מחפשים".
בינתיים, וולמארט מציעה בסניפים שלה גם את האפשרות להתחסן נגד קורונה. מתחילת אפריל ניתן השירות הזה ב־48 מדינות ברחבי ארה"ב, כולל ניו ג'רזי וקליפורניה, וגם בוושינגטון הבירה. "וולמארט עשויה להיות בעלת תפקיד מרכזי במאמצים לדאוג לכך שלכל האמריקאים תהיה גישה לחיסוני קורונה", אמר בפברואר מנכ"ל וולמארט ארה"ב ג'ון פורנר, בריאיון לטודיי שואו.

אתר התחסנות יעיל


היתרון המרכזי בשימוש בסניפי וולמארט לצרכי ההתחסנות הוא הפריסה הנרחבת שלה ברחבי המדינה. לפי המנכ"ל, 90% מתושבי ארה"ב מתגוררים במרחק של עד 16 ק"מ מסניף של הרשת. "כולנו צריכים לעבוד כדי שזה יקרה במהירות האפשרית, וחשוב ביותר עבור המדינה והכלכלה שזה יקרה", הדגיש. בחודש שעבר אף הודיעה החברה כי הצטרפה ליוזמה בינלאומית לספק דרכון דיגיטלי למתחסנים. לפי וולמארט, מי שיתחסנו בסניפיה או בסניפי סאמ'ס קלאב שבבעלותה, יוכלו להוריד אפליקציה שתאפשר לעלות על טיסות או להשתתף באירועים המוניים.
בעקבות הזינוק בתחלואה
סגר בקנדה: וולמארט וקוסטקו נאלצו לחסום גישה למוצרים לא חיוניים
רשתות קמעונאיות במחוז אונטריו שבירתו טורונטו, בהן ענקית הקמעונאות וולמארט, חסמו בסוף השבוע האחרון גישה למוצרים המוגדרים כלא חיוניים, זאת בעקבות כניסתו לתוקף של סגר בן ארבעה שבועות ברקע הזינוק בתחלואת הקורונה.

2 צפייה בגלריה
סניף של וולמארט ב טורונטו
סניף של וולמארט ב טורונטו
סניף של וולמארט בטורונטו
(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הזהיר מפני גל שלישי "חמור מאוד" של הנגיף, עם עלייה בתחלואה הקשה בקרב צעירים. תושבי אונטריו, המחוז המאוכלס ביותר בקנדה, נדרשים להישאר בבתיהם, מלבד לפעילות ספורטיבית, התחסנות וקניות מכולת.
לקראת הסגר, וולמארט העבירה לקדמת החנויות מוצרים חיוניים כמו נייר טואלט וחומרי חיטוי ואילו השאר נחסמו. בסניף של וולמארט בטורונטו, עשרות ארגזים כחולים מנעו את המעבר למחלקת ההלבשה. גם קוסטקו נקטה מהלכים דומים, ובסניף בטורונטו ניילנו עובדים אזורים שלמים של מוצרים לא חיוניים. ביום חמישי האחרון דיווחה אונטריו על 3,295 מקרים מאומתים, העלייה היומית החדה ביותר מאז אמצע ינואר.
חדשות חוץ