סגור

פרס נובל לרפואה - למגלי קולטנים לטמפרטורה ומגע

מכון קרולינסקה בשבדיה הודיע על זוכי פרס נובל לרפואה לשנת 2021: דיוויד ג'וליוס וארדם פטפורטיאן על תגילתם בגילוי קולטני טמפרטורה ומגע. הזוכים יקבלו כתשעה מיליון קרונות, שהם כמיליון דולרים ולחיצת יד ממלך שבדיה בטקס שייערך בשטוקהולם בדצמבר

היום (ב') הכריז מכון קרולינסקה בשוודיה על זוכי פרס נובל לרפואה לשנת 2021: ד"ר דיוויד ג'וליוס, פיזיולוג אמריקני, וד"ר ארדם פטפוטיאן, נוירוביולוג, על תגליתם בגילוי קולטני טמפרטורה ומגע.


החושים שלנו מאפשרים לנו לקלוט ולפענח את העולם סביבנו. איברי חישה כמו עיניים, אוזניים, פה וכף יד מאפשרים לנו לשמוע להריח ולטעום. הפרס השנה נוגע לגילוי היכולת שלנו לסומטוסנסיטיזציה – היכולת האפשרת לחוש במגע תנועה ובטמפרטורה.
סומטוסנסיטיזציה מאפשרת לנו לשלוט במגע, מיקום הגוף ותנועה. המידע הזה זורם מהעור לאיברים אחרים, ומקשר אותנו לעולם הפנימי והחיצוני. למשל, כשאנו שותים בקפה, המידע נע מהעור שמרגישה את הטמפטורה של הכאב אל המוח. המידע על מיקומנו בבית הקפה מאפשר לנו להבין שאנחנו נמצאים במצב של ישיבה או עמידה. כל אלה שייכים לאותה מערכת בה קשורים מגלי פרס הנובל השנה.
בשנה שעברה הוענק פרס נובל לרפואה להארווי ג'י אלטר, מייקל האפטון וצ'רלס רייס על תגלית נגיף ההפטיטיס C. ארגון הבריאות העולמי מעריך שמעל 70 מיליון מקרי הפטיטיס סי ישנם בעולם ומקרים רבים נוספים לא מאובחנים. המחלה גורמת ל-400 אלף מקרי תמותה בשנה בעולם והוא גורם מרכזי לצורך בהשתלה/
1 צפייה בגלריה
חתני פרס נובל לרפואה 2021 דיוויד ג'וליוס וא
חתני פרס נובל לרפואה 2021 דיוויד ג'וליוס וא
חתני פרס נובל לרפואה 2021 דיוויד ג'וליוס וא
(צילום: Twitter/Ardem Patapoutian)
נה קודם לכן זכו בפרס ויליאם קיילין מאוניברסיטת הרווארד, סר פיטר רטקליף מאוניברסיטת אוקספורד וגרג סמנזה מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, על תגליתם בתהליכי החישה של רמות חמצן בקרב התאים הנחוצים לקיום החיים.
עבודתם שחקרה את אופן ההסתגלות של תאים לרמות החמצן רלוונטית למצבים כמו היריון, מחלת גבהים, סרטן וריפוי פצעים עשויה להוביל לפיתוח טיפולים ותרופות חדשות, אשר יתבססו על הפעלת הגנים החשים ברמות החמצן בגוף, ואמורים להוביל לתהליכי הריפוי הנדרשים.
בשנת 2018 הוענק פרס נובל לג'יימס פ. אליסון וטסוקו הונג'ו על פיתוח טיפולי סרטן חדשניים המאפשרים למערכת החיסון להשמיד גידולים סרטניים. מחקריהם הובילו לפיתוח תרופות לסרטני עור, ריאות וכליות.