סגור

אחרי 15 שנות פעילות: רשת סטארבקס יוצאת מרוסיה

בשל הפלישה הרוסית לאוקראינה, תסגור רשת הקפה את 130 סניפיה ברחבי רוסיה, שמניבים פחות מ-1% מההכנסות השנתיות של החברה. סטארבקס הודיעה כי תשלם שכר של חצי שנה ל-2,000 עובדיה ותעזור להם לאתר "הזדמנויות חדשות"

סטארבקס יוצאת מרוסיה - לאחר 15 שנות פעילות של רשת בתי הקפה במדינה. בכך מצטרפת הקבוצה לשורה ארוכה של חברות אמריקאיות שקיבלו החלטה דומה, בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה – בהן מקדונלד'ס ואקסון מוביל.
בהודעה שיצאה הבוקר בארה"ב הודיעה סטארבקס כי לא המותג שלה לא ימשיך לפעול ברחבי רוסיה – לרשת יש כיום 130 סניפים במדינה, המעסיקים כמעט 2,000 עובדים, ושמניבים פחות מ-1% מהכנסות השנתיות של החברה.
החברה ציינה כי תשלם לעובדיה ברשת הרוסית שכר עבור 6 חודשים ותסייע להם לאתר "הזדמנויות חדשות" מחוץ לבתי הקפה שהפעילה עד כה.

2 צפייה בגלריה
סניף סטארבקס סגור מוסקבה סנקציות רוסיה
סניף סטארבקס סגור מוסקבה סנקציות רוסיה
סניף סטארבקס ברוסיה
(צילום: גטי)

ההחלטה התקבלה בהמשך ללחצים שהפעילו בשבועות האחרונים לקוחות ומשקיעים על שורה של חברות אמריקאיות, בהן סטארבקס, בקריאה לנתק את הקשרים עם רוסיה. בה בעת, היה ברור שניתוק מוחלט של קשרים מחייב הכנה מוקדמת שלוקחת זמן.
סטארבקס הודיעה כבר ב-8 במרץ על הקפאת הפעילות הרוסית שלה, כולל סגירת בתי הקפה והפסקת המשלוחים לסניפי הרשת. בשבועות האחרונים פעלה לכיוון הניתוק הסופי.
בדוח הרבעוני שלה, שיצא בתחילת מאי, סטארבקס לא סיפקה פרטים על ההשפעה הפיננסית של הקפאת הפעילות. ואולם בכל מקרה מדובר בהשפעה נמוכה משמעותית מזו שצפויה במקדונלד'ס, שפעלה ברוסיה ב-32 השנים האחרונות.

2 צפייה בגלריה
סניף סטארבקס רוסיה
סניף סטארבקס רוסיה
סניף סטארבקס ברוסיה
(גטי)
לפי העדכון שהוציאה מקדונלד'ס, היציאה מהפעילות המשמעותית שלה ברוסיה (850 חנויות, רובן בבעלות וניהול ישיר), וכן הסגירה הזמנית של הסניפים באוקראינה בשל המלחמה, גררה עלויות של 127 מיליון דולר ברבעון הראשון.
עסקיה של מקדונלד'ס ברוסיה ובאוקראינה יחד היו אחראים על 9% מהכנסות הקבוצה ב-2021. ביום חמישי שעבר הודיעה החברה כי היא מוכרת את החנויות שלה ברוסיה לקבוצה מסיביר, שתפעיל אותן תחת מותג אחר.