סגור

האינפלציה בטורקיה לא עוצרת: עמדה על 70% באפריל

מדובר בשיא של שני עשורים, כשהצפי היה ל-68%; זאת בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה והזינוק במחירי האנרגיה והסחורות; הממשלה הבטיחה לטפל באינפלציה בתוכנית הכלכלית החדשה שלה, אך הצפי הוא שתמשיך להיות גבוהה לפחות עד סוף השנה

האינפלציה השנתית בטורקיה הגיעה לרמה של 69.97% באפריל - שיא של שני עשורים ומעל התחזיות שעמדו על 68%, כך על פי מידע שפורסם אתמול (ה').


הסיבות לכך הן בין היתר הפלישה הרוסית לאוקראינה והעליות במחירי האנרגיה והסחורות, וכן התרסקות הלירה המקומית בשנה שעברה.

1 צפייה בגלריה
לירה טורקית טורקיה כסף מזומן טורקיה שחיתות
לירה טורקית טורקיה כסף מזומן טורקיה שחיתות
הלירה הטורקית
(צילום: איי אף פי)

ירידת ערך המטבע הונעה על ידי הורדת ריבית ב-5% שהחלה בספטמבר האחרון, תחת לחץ שהפעיל נשיא המדינה רג'פ טאיפ ארדואן, והובילה לעלייה מתמדת במחירים. מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-7.25% לעומת חודש מרץ, וזאת לעומת תחזית של 6% בסקר של רויטרס.
הנסיקה במחירים לצרכן הונעה ע"י קפיצה של 105% בעלויות התחבורה, שכוללות מחירי אנרגיה, ושל 89% במחירי המזון והמשקאות הלא אלכוהוליים, כך על פי המידע שפורסם. לעומת החודש שעבר, האחרונים רשמו עלייה של 13.38%, ומחירי הדיור עלו ב-7.43%.
הממשלה הטורקית מסרה שהאינפלציה תטופל בתוכנית הכלכלית החדשה שלה, שמתעדפת שיעורי ריבית נמוכים כדי להניע יצור ויצוא. עם זאת, כלכלנים עדיין חוזים שהאינפלציה תמשיך להיות גבוהה לפחות עד סוף 2022 עקב המלחמה באוקראינה.