סגור
מצעד של ה חות'ים ב צנעא תימן 11.1.24
מצעד של החות'ים בצנעא, החודש (צילום: MOHAMMED HUWAIS / AFP)

תחקיר: כך מתנהל הסיוע של איראן וחיזבאללה לחות'ים בתימן

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה תחקיר מקיף על הסיוע שמעניקים איראן וארגון הטרור למורדים בתימן, ועל האופן שבו הם מפקחים ומכוונים את מתקפותיהם נגד ספינות בים האדום. "ההחלטה הפוליטית היא של טהרן, הניהול הוא של חיזבאללה – והמיקום: החות'ים בתימן"

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה תחקיר נרחב על הסיוע שמספקת איראן למורדים החות'ים, ודיווחה כי בתימן שוהים לא רק קצינים ממשמרות המהפכה אלא גם אנשי חיזבאללה – וכי אלו "מפקחים" על מתקפות החות'ים נגד ספינות בים האדום, ומסייעים בהכוונתם.
"משמרות המהפכה מסייעות לחות'ים באימונים צבאיים על כלי נשק מתקדמים", אמר גורם איראני בשיחה עם רויטרס. "קבוצה של לוחמים חות'ים הייתה בחודש שעבר באיראן והתאמנה בבסיס של משמרות המהפכה במרכז המדינה, כדי להכיר טכנולוגיה חדשה ולהיות מעורים בשימוש בטילים", הוסיף הגורם.
גורם נוסף שמעורה בפרטים אמר כי קצינים איראנים שהגיעו לתימן הקימו בבירה צנעא "מרכז פיקוד" עבור המתקפות של החות'ים בים האדום. לפי הגורם המרכז הזה מנוהל על ידי קצין בכיר של משמרות המהפכה, שאחראי על הפעילות שלהם בתימן.
שני גורמי צבא לשעבר בתימן הוסיפו כי ישנה נוכחות ברורה של משמרות המהפכה ושל חיזבאללה בתימן. לדבריהם, אותם פעילים מפקחים לא רק על אימון הכוחות החות'יים ועל מבצעים שהם עורכים – אלא גם על הרכבה מחדש של טילים שהוברחו לתימן בחלקים. גורם אזורי אחד אמר: "ההחלטה הפוליטית היא של טהרן, הניהול הוא של חיזבאללה – והמיקום: החות'ים בתימן".
ברויטרס מציינים כי איראן מכחישה את הטענות שהיא מעורבת במתקפות החות'ים בים האדום, וכי חיזבאללה לא הגיב לבקשה שהפנתה לארגון הטרור הלבנוני כדי להגיב לטענות. דובר מטעם החות'ים אמר: "אנחנו לא מכחישים שיש לנו יחסים עם איראן ושהייתה לנו תועלת מהניסיון האיראני באימונים, בייצור וביכולות צבאיות – אבל ההחלטה שננקטה על ידי תימן (לתקוף ספינות כדי להטיל "מצור ימי" על ישראל), היא החלטה עצמאית ואין לה קשר לאף שחקן אחר".
גורם ביטחוני עלום שם שלל את דברי הדובר, ואמר לרויטרס: "לחות'ים יש כטב"מים, טילים וכל מה שצריך כדי להילחם נגד ישראל, אבל הם צריכים הנחיה וייעוץ בנוגע לנתיבי סחר וספינות, ואת אלה הם מקבלים מאיראן". הוא נשאל איזה "ייעוץ" מעניקה איראן לחות'ים, והשיב כי מדובר בייעוץ שמזכיר את זה שהיא מעניקה למשטר אסד בסוריה: לדבריו מדובר בסיוע שכולל אימונים וגם פיקוח על פעולות, כאשר הדבר נדרש. "קבוצה של איראנים ממשמרות המהפכה נמצאים כעת בצנעא ועוזרים במבצעים", אמר אותו גורם.