סגור

ארדואן: "אם לא נשתמש בלירה - נטבע"

נשיא טורקיה קרא לאזרחי המדינה לשמור את החסכונות שלהם בלירות, וחזר על עמדתו לפיה שיעורי הריבית הם האחראים לאינפלציה; "ריבית נמוכה, ריבית גבוהה - בואו נוציא את זה מהלקסיקון"

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא לאזרחי המדינה לשמור את החסכונות שלהם בלירות, וטען כי התנודתיות שנחוותה לאחרונה בשערי המטבע נמצאת תחת שליטה, אף שהלירה נחלשה בחדות בחודשיים האחרונים.

"אני רוצה שכל האזרחים שלי ישמרו את החסכונות שלהם במטבע שלנו, שינהלו את כל העסקים שלהם במטבע שלנו, ואני ממליץ על כך", אמר ארדואן בנאום בפני אנשי עסקים באיסטנבול. "אל לנו לשכוח, כל עוד לא נשתמש במטבע שלנו כבנצ'מרק, נחרץ גורלנו לטבוע. הלירה הטורקית, המטבע שלנו, איתה נתקדם, ולא עם מטבע זר זה או אחר".
ארדואן המשיך וקרא לטורקים להכניס את החסכונות שלהם בזהב למערכת הבנקאות, ואף חזר על דעתו הלא אורתודוקסית לפיה שיעורי הריבית הם האחראים לאינפלציה: "כבר זמן מה שאנחנו עוסקים בקרב להצלת הכלכלה הטורקית מהמעגל של שיעורי ריבית גבוהים ואינפלציה גבוהה, והעברתה למסלול של צמיחה באמצעות השקעות, תעסוקה, ייצור, יצוא ועודף בחשבון השוטף".

1 צפייה בגלריה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן על רקע לירה טורקית
(צילום: איי אף פי, רויטרס)
לדבריו, "ריבית נמוכה, ריבית גבוהה. חבריי, בואו נוציא את זה מהלקסיקון. שיעורי הריבית הופכים את העשירים לעשירים יותר ואת העניים לעניים יותר".
הלירה נסחרת בירידות כבר תקופה, אף שבשבוע האחרון התאוששה משפל של 18.4 לירה לדולר לאחר הצגת תוכנית ממשלתית להגנה על פיקדונות מקומיים מהפיחות במטבע.
הלירה נסחרה ברמה של 13.295 מול הדולר, לאחר שנחלשה ביותר מ-40% מאז תחילת השנה. הביצועים של המטבע הטורקי נחשבים לגרועים ביותר מקרב השווקים המתעוררים.
משבר הלירה הוצת בשל אסטרטגיית הריבית של הבנק המרכזי, שכבר הפחית 500 נקודות בסיס מהריבית מאז ספטמבר, זאת תחת לחץ רב שמפעיל ארדואן על מקבלי ההחלטות.