סגור

הבנק המרכזי בטורקיה שוב התערב בשוק המט"ח - המשקיעים לא התרשמו

הבנק הודיע כי מכר מט"ח בפעם השלישית החודש בעקבות רמות מחירים "לא בריאות" - מונח בו משתמש הנשיא ארדואן; אולם אחרי התאוששות קלה, המטבע הטורקי חזר לרמה של 14 לירות לדולר

הבנק המרכזי של טורקיה התערב היום שוב - בפעם השלישית החודש - בשוק המט"ח, בניסיון למנוע נפילה נוספת בלירה הטורקית, על רקע החששות ממדיניות הריבית הנמוכה של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.

לפי הודעת הבנק, הוא מכר מט"ח בעקבות רמות מחירים "לא בריאות", מונח בו משתמש הנשיא ארדואן לתאר את המשבר. אמנם הלירה התאוששה מעט תחילה, אולם בהמשך היא חזרה לרמה של 14 לירות לדולר - הרמה שבעקבותיה התערב הבנק במסחר בכל שלוש הפעמים.
הלירה איבדה 38% מאז סוף ספטמבר, אז הבנק המרכזי הפחית את הריבית בעקבות לחץ של ארדואן. הנשיא הטורקי סבור כי שיעורי ריבית גבוהים דווקא מאיצים את האינפלציה, ולכן יש להימנע מהם. בינתיים שיעור האינפלציה במדינה טיפס ל-21% בנובמבר - שיא של שלוש שנים.
מתחילת השנה הוריד הבנק המרכזי את שיעור הריבית ב-4 נקודות האחוז ל-15%. קובעי המדיניות בבנק ייפגשו שוב ב-16 בדצמבר, וההערכות הן כי יחליטו על הפחתת ריבית נוספת ל-14%. זאת ברקע להתגברות הטענות של ארדואן נגד הריבית הגבוהה, וכלפי גורמים מחוץ לטורקיה, שלדבריו אשמים במשבר.

1 צפייה בגלריה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן על רקע לירה טורקית
(צילום: איי אף פי, רויטרס)